İnsanların canının herhangi bir yiyeceği çekmesi neyle ilgili? Eğer vitamin gereksinimindense vücut bunun hangi besinde olduğunu nasıl biliyor?

Canımızın belli yemekleri çekmesinin, vücudumuzdaki bazı eksik besin maddelerini ya da elementleri tamamlamaya yönelik bir içgüdüsel eğilim olduğu konusunda bilim insanları hemfikir. Ancak, vücudumuzun gereksinim duyduğu bu maddeler birden fazla besinde bulunabiliyor olmasına karşın, sıklıkla daha “haz verici” yiyeceklere yöneldiğimiz de bir gerçek. Beyindeki ödül merkezlerini uyaran bu besinler, bu özellikleri nedeniyle kişisel tercihlerde önemli rol oynuyor.

Örneğin, çikolata içeriğinde bulunan magnezyum ve çinko, birçok sebzede de bulunmasına karşın, özellikle bayanlar sıklıkla bu gereksinimlerini çikolatadan karşılamayı yeğliyorlar.

Cinsiyetler arasındaki ağız tadı ve besinsel tercih farkları da, bu eğilimler üzerinde büyük rol oynuyor. Erkeklerin canları sıklıkla protein ağırlıklı çekerken, kadınlarında bu eğilim karbonhidrat içeriği zengin besinlere yönelik. Bu durumun, vücuttaki hormon dengesiyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Canımızın belirli yemekleri çekmesinin psikolojik nedenleri de bulunuyor. Bazı durumlarla ilişkilendirdiğimiz yemekleri, o durumla her karşılaştığımızda canımız çekebiliyor. Örneğin, her hasta oluşumuzda annemizin çorbasını hatırlamamız, her seferinde canımızın o çok sevdiğimiz çorbayı çekmesine neden olabiliyor.