Varsayalım bir banka size her gün 86 400 TL'Lik bir hesap açıyor. Yalnız önceki günden bir sonraki güne hesabınızı aktarmıyor.Hergün 86 400 TL'Lik yeni bir hesap.Ve her akşam ne kadarını kullandığınıza bakmadan hesabınız kapatılıyor. Bu durumda ne yapardınız? Bütün parayı kuruşuna kadar kullanmak isterdiğiniz değil mi ?

Hepimizin böyle bir bankası var : Zaman Bankası

Her sabah, hesabınıza 86 400 saniye yatırılıyor ve her gece hesabınız kapatılıyor.Her gün bu devran böyle dönüyor.Bir günden diğer güne bir saniye bile eklenemiyor. Her sabah yeni bir hesap... Her gece sıfırlanan ve kapatılan hesap. Geriye dönüş yok, yarından borçlanma imkanı da yok .

Bugünü,bugünkü kredinizle yaşamalısınız. Ona iyi bir yatırım yapın, mutluluk ve başarı olarak size geri dönsüm

Sahip olduğunuz her anı çok iyi değerlendirin.

Şunu unutmayın ki zaman hiç kimseyi beklemez.

Dün artık mazi oldu.

Yarın ise muamma.

Bugün ise avuçlarımızın içinde bize sunulmuş bir armağan.

Zamanı iyi bir biçimde değerlendirebilmek için mutlaka içinde bulunduğumuz zamanı çok iyi değerlendirmeliyiz.Yarınımızı satın alabilmek adına, bu gerçekten önemlidir.Çünkü geçmiş,geride kalmıştır ve artık onu değiştirebilmek imkansız ginidir.Yarının ne getireceğini ise bilemeyiz.Bunun için oturup endişelenmeye gerek yoktur.Aksi durumda kendi üretkenliğimizi engellemiş oluruz.Yapılacak en önemli şey, içinde bulunduğumuz zamanı en mükemmel biçimde kullanmaktır.

Oturup bir gün içinde neler yaptığınızı ve bu yaptıklarınıza nekadar süre ayırdığınızı hiç hesapladınız mı ? Hesaplamayı denemekte büyük bir yarar var.Eğer böyle bir hesaplama yaparsanız,farkında olmadan çok değerli zaman dilimlerini nasıl gereksiz işlere harcadığınızı göreceksiniz.Bu hesaplama aslında uygun kullanıldığında , nekadar çok zamana sahip olduğunuzu da gösterecektir.Zamanı elden geldiğince iyi değerlendirmek başarınnın çok önemli anahtarlarından biridir.

Vaktinizii ne gibi şeylere baoşa harcadığınızı şöyle bir düşünün ve bunların listesini yapın.

Bu liste üzerinde biraz yoğunlaşın. sonra vakti boşa harcamanın size faturasının ne olduğunu hesaplayın.

Listenizdee kolaylıkla vazgeçebileceğiniz üç adet vakit kaybettirici etkinliği yazın ve hemen onlardan vazgeçin...