Türk milleti onun bunun aşağılayacağı bir millet hiç olmadı; bundan sonra da olmayacak. Türkiye Cumhuriyeti devleti bedevî çadırında kurulmadı; hiçbir zaman soysuz ve onursuz olmadı; bundan sonra da olmayacak. Onursuzluğu kabullenenler bugün bir takım yerlere gelmiş olsalar da bu onursuzluğu millete ve devlete bulaştıramayacaklar. Milletin damarlarındaki asil kanda boğulup gidecekler.


Bush’un, Powell’ın, Annan’ın, Verhaugen’in önünde itilip kakılanlar Türkler değil, adları malûm Türkiyelilerdir. Türk olmakla Türkiyeli olmak asla aynı şey değildir. Birinde asil bir kan, şanlı bir mazi, haysiyetli ve yiğit bir duruş vardır. Türkiyelilerse, şanlı mazi sahiplerinin, bu vatanda yaşamalarında beis görmedikleri konuklardır. Konuk olduklarını bildikleri sürece de başımızın üzerinde yerleri vardır. Ancak misafirliklerini unutup Türk milleti adına kader kararları vermeye kalkışırlarsa akıbetlerinin ne olacağını ben de bilemem.

Bıçak kemiğe dayanıncaya kadar sabretmek de Türklüğün karakterinde var; ayranı kabarmak da... Hiç kimse Türk’ün ayranını kabartmaya yeltenmesin! Türkler yiğit duruşun ne olduğunu çok iyi bilirler. Nice kahramanın duruşu, ruhlarının derinliklerine, kollektif şuur altlarına işlemiştir. Mete’nin “şahsıma değil millete ait olan toprağı çorak bir yer olsa da düşmana veremem” deyişindeki yiğit duruş, hâlâ Türk’ün nabızlarında vurup durmaktadır.
40 arkadaşıyla Çin sarayını basan Kürşad’ın Vey ırmağı kıyısında yiğitçe can verişi bugün de yüreklerimizi titretmektedir. Kül Tigin’in Ak Azman atına binişini unutmuş değiliz; ebediyete çizilmiş bir resim gibi gözlerimizin önünde duruyor. Alpaslan’ın, Romanos Diogenes’i düştüğü çukurdan kaldırışını dün gibi hatırlıyoruz. Ya Yıldırım’ın Niğbolu’da “bre Doğan!” diye seslenişi...

Bu sahne ressamlarımızın tablolarında bugüne dek yer almamışsa da hafızamızın bir köşesine kazınmış olarak duruyor. Fatih’in Edirnekapısı’ından girişi gibi bir sahneyi ancak Attila’nın Roma önündeki duruşu ile karşılaştırabiliriz. Batı ve Doğu Roma’ya diz çöktüren hakanlarımızı yüreklerimizden kim söküp atabilir?

Plevne kahramanı Osman Paşa’nın kılıç kuşanışı ve kılıç çalışı dün olmuş gibi hatırımızda. Mustafa Kemal’in ne Çanakkale’deki, ne de Anafartalar’daki duruşunu unutabildik. 29 Ekim 1933’te Bozkurtlu şapkalarına ellerini götürüp selâm duranlar, onun mavi gözleriyle gözlerini birleştirenler, o muhteşem geçit töreninin delikanlıları bizler değil miydik? O gün, on yılda on savaştan çıkmanın, anayurdu demir ağlarla örmenin gururunu yaşamıştık. Göğsümüz tunçtan siperler gibiydi. Hangi Türk’ün bilinç altından, hangi Türk’ün yüreğinden ve hafızasından bu sahneyi silebilirsiniz? Türkler yiğit duruşun ne olduğunu çok iyi bilirler.


Omuzları öne kaykılmış külhanca duruştaki namertliği de çok iyi tanırlar. Namerdin ve namertlerin, Türklüğü temsil etmediğini de iyi sezerler. Hiçbir sorumlu ve yetkili KKTC’yi yok edemez. Şehit kanıyla alınan toprak çıfıt mürekkebiyle düşmana teslim edilemez.

Asker kanının suladığı yer komutanın onurudur; hiçbir komutan onurunu çiğnetmez. Mustafa Kemal’in ordusu bütün bir tarihin şerefini omuzlarında taşır. Tarihi zaferlerle taclandıran ordu bu ordudur.Yenilmek varsa kaderde, yiğitçe, er meydanında yenilir. Sonra da yüzyıllarca marşı söylenir Plevne gazisi gibi. Vuruşmak gereken yerde vuruşur; konuşmak gereken yerde konuşur; yumruğunu vurmaksa gereken,vurur!

Gün bugündür; durulacak zaman değil. Sorumluluk ânı bu andır; kaçılacak an değil. Onur ve şeref dik başlar ister; omuzlar üzerinde gezdirilecek unvan değil. Sen ise şanlı bir mazinin mirasçısı, Mete’den Atatürk’e altın bir zincirin istikbale uzanan som halkasısın. Vuruşmak gereken yerde vuruşur; konuşmak gereken yerde konuşursun. Yumruğunu vurmaksa gereken,vurursun!

Ahmet Bican Ercilasun