Yetişkinlerin Tuzu Kısıtlaması Gerekiyor
Sodyum, hipertansiyon riskini artırır. Sodyumu daha çok sofra tuzu (sodyum klorür) şeklinde alırız. Tahminlere göre, Amerikalıların yaklaşık % 80'i yiyeceklere tuz ilâve edilmesine gerek kalmadan, günlük tuz ihtiyacını karşılar. Bu tuz, paketlenmiş/muamele görmüş yiyeceklerden ve lokantalarda yenilen yemeklerden gelmektedir. Tuz kısıtlaması, halk sağlığı kampanyalarının yeni hedefidir. Amerikalı yetişkinler için tavsiye edilen günlük sodyum alımı 2,3 gramdır ve bu miktar, yaklaşık bir çay kaşığı tuzda mevcuttur. Tansiyonu yüksek olanlar ile yaşı 40'ın üzerinde olanlarda ise, tavsiye edilen miktar daha düşüktür (1,5 gram). Bu kişiler, günde bir çay kaşığının üçte ikisinden fazla tuz kullanmamalıdır. 1999–2006 yılları arasında, 8.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hususiyle risk altında olan yetişkinler, almaları tavsiye edilenin oldukça üzerinde tuz kullanmaktadır; bu hususiyetlere sahip 10 kişiden sadece biri, 'tuz kısıtlaması' tavsiyesine uymaktadır. Bu çalışmada yetişkinlerin ortalama 3,5 gram, risk altında olan yetişkinlerin ise, ortalama 3,4 gram sodyum tükettiği tespit edilmiştir. (InteliHealth 27.03.2009)

Trafik Sıkışıklığı, Kalb Krizi Riskini Artırıyor
1.500 civarında kalb krizi vak'asını, 4 yıl süreyle inceleyen bir çalışmanın neticeleri, Amerikan Kalb Cemiyeti'nin bir toplantısında açıklandı. Ortalama yaşı 60 olan hastaların dörtte biri kadındı. Sözkonusu çalışmada, ister araba, ister toplu ulaşım vasıtalarını kullanma, isterse bisiklet sürme şeklinde olsun, trafiğe maruziyetten sonraki ilk bir saat içinde kalb krizi geçirme riski, 3,2 kat daha fazla bulundu. Kalb krizi geçirme riski düşük olanlar için bu artış mühim olmayabilir; ama sigara içtiği, şişman olduğu ve genetik yatkınlığı bulunduğu için kalb krizi riski zaten yüksek olanlarda bu artış önemlidir. Önceden angina pektoris (göğüs ağrısı) hikâyesi olanlarda, kadınlarda, yaşlı erkeklerde ve işsizlerde trafiğe çıkma ile kalb krizi riski daha fazla artar. Kalb krizi riskindeki artış, trafiğe çıktıktan sonra, 6 saat süreyle devam eder. Araştırmacılara göre kalb krizlerinin % 8'i doğrudan trafiğe çıkmayla irtibatlıdır. Trafiğin kalb krizi riskini artırıcı tesirinin, strese ve hava kirliliğine bağlı olduğu düşünülmektedir. (iVillage Your Total Health 13.03.2009)

En Küçük Elmas Transistör
Birçoğumuz 'transistor' kelimesini duymuşuzdur; ancak onun ne olduğu hakkında fikri olanlarımızın sayısı oldukça azdır. Bu enteresan elektronik elemanın, bugünkü sosyal hayatımız üzerinde oldukça büyük tesiri vardır. Kullandığımız bütün elektronik cihazların temel elemanı olan transistor, icat edildiği 1947'den bu yana, çok farklı elementler kullanılarak üretilmiştir. İlk transistor germanyumdan yapılmıştı; daha sonra silisyum kullanılarak daha kararlı çalışan transistorlar ve buna bağlı olarak 'entegre devre' denen çipler yapıldı. İlerleyen yıllarda çipler daha fazla iş yapan elektronik devre elemanı olarak kullanılmaya başlandı ve her geçen gün, daha fazla özelliğe sahip olanları geliştirildi. Bu süre zarfında, farklı malzemeler kullanılarak, daha küçük alan ve hacimde yapılandırılan, daha hızlı sinyal ileten transistorlar üretildi. Çünkü teknoloji ilerledikçe hız, maliyet ve boyut önemini artırıyordu.

Bilgisayar teknolojisinde, silisyumdan yapılmış transistorların meydana getirdiği çipler kullanılırken, uydu haberleşmesi teknolojisinde ve cep telefonlarında galyumarsenidden yapılmış transistorlar tercih edilmektedir. Bu tercihte, transistorların çip içindeki çalışma özellikleri belirleyici olmaktadır.

Bir Japon firması, nisan ayının ilk haftalarında, elmas kullanarak, oldukça küçük boyutlu bir transistor îmâl ettiğini duyurdu. 'Kapı' bölümü, insan saçı kalınlığından 1.000 defa daha küçük bir sahada yapılandırılan transistorun, teknolojinin farklı alanlarında avantaj sağlayacağı ifade edilmekte. Zîrâ 'kapı' ne kadar küçük olursa, transistorun çalışma hızını artıcı tesir o kadar fazla olur.

Üreticiler bu transistoru, 'terahertz görüntüleme' ve 'otomotiv çarpışma algılama' işlemlerinde kullanmayı hedeflediklerini belirtiyorlar. Mikrodalga ile kızılötesi ışıma arasındaki frekansların meydana çıkardığı manyetik alanın, malzemelere nüfuz edebilmesinden faydalanılarak elde edilen görüntüleme sistemlerine 'terahertz görüntüleme' denmektedir. Nüfuz edilen malzemede hasar yapmaması ve canlı hücrelerine zarar vermemesi, bu görüntüleme sistemlerinin tıp sahasında kullanılmasına zemin hazırlamıştır. Otomotiv çarpışma sistemlerinde ise, çarpışmayı önceden algılayıp, önlemeyi hedefleyen radar sistemlerinin araçlarda yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Her iki uygulamada da, hızlı ama yüksek güçlerde, ısıdan ve hava şartlarından tesir görmeden çalışan transistorlara ihtiyaç vardır. Elmas transistorların bu uygulamalarda önemli vazifeler yapacaklarını söylemek kehanet değildir.


Prof.Dr. İ. Hakkı İHSANOĞLU-SIZINTI DERGİSİ