uzay istasyonuyla konusan ilk türk

İZMİR - İki yıldır amatör telsizle uğraşan Ali Rıza Özsaran, kurduğu bu amatör telsiz sistemiyle, Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotu Bill Mc. Arthur’a yeniyıl dileklerinde bulundu. Bu, Türkiye’den uzaydaki bir kişiyle yapılan kayıtlı ilk görüşme olma özelliğini taşıyor.

Yapılan anonslar İzmir’den uzaya yapılan çağrılar aslında. İzmirli Ali Rıza Özsaran, Uluslararası Uzay İstasyonu’yla Türkiye’deki kayıtlı ilk ve tek görüşmeyi bu çağrılarla gerçekleştirdiğini söyleyen Özsaran, “Uzayda bulunan I.S.S (Uluslararası uzay istasyonu)’nin içinde iki astronot var biri Rus diğeri Amerikalı. Onları iki yıldır sürekli takip ediyordum. I.S.S üzerinden başkalarıyla görüşme yapmıştım; ama astronotla görüşme yapmamıştım ve hedefim astronotla görüşmekti. Ayın 30’unda da çok güzel bir yeniyıl mesajı gönderdi astronot Bill Mc. Arthur’dan uzaydan geldi en güzel yeniyıl mesajı.” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK UZAY GÖRÜŞMESİ
Özsaran pek çok ülkeden farklı kişilerle de irtibata geçmiş; ancak en büyük hedefi olan bir astronotla görüşmeyi ise yeniyıl arefesinde başarmış. İki yıllık çabaların sonucu çağrısına cevap veren Amerikalı Astronot Bill Mc. Arthur olmuş. Bu kısa görüşmenin özelliği ise Türkiye’deki bilinen tek uzay görüşmesi olması. Bu görüşmeyi nasıl başardığını ise şöyle anlatıyor Özsaran: “Takip programlarımız var, onların uydunun üzerinden ne zaman geçeceğini belirten, hangi saatte hangi yörüngede olduğunu belirten takip programları bunlar. İnternet üzerinden bilgileri alıyoruz. Çalışacağı telsiz frekanslarını biliyoruz, bu frekanslar üzerinden yayın yapıyoruz ve tesadüfle astronotla da güzel bir görüşme yaptık.”

Amatör telsizcilik yapmak için ise bir belge gerekiyor. Telekominikasyon kurumunun yılda iki kere düzenlediği sınavlara girerek amatör telsizcilik ehliyeti alınabiliyor..
ALINTIDIR