İzmir'in denizi kız.. Kızı deniz..

egeberil 08811A6BD1CDA2429A5AAF94b - İzmir'in denizi kız.. Kızı deniz..

İzmir'in denizi kız.. Kızı deniz..
Külebi'nin dizeleri ile tanıştığımda, İzmir kızlarını henüz tanımamıştım.. "İzmir'in denizi kız
Kızı deniz
Sokakları hem kız
Hem deniz kokar!.."
Aşka, güzelliğe, hele 1950'lilerin ortamını düşünün, kıza, kadına ve cinselliğe aç yeni bir ergen olarak, nasıl hayallere daldırmıştı, bu masal kenti beni..
Külebi'yi tartmam için 1970'i beklemem gerekti.. Modern Folk Üçlüsü ile ben menecerleri, ziyaret ediyorduk kenti.. Ve Külebi'nin masalı ilk anda çökmüş görünüyordu. İzmir'in sokakları deniz değil, bok kokuyordu.. Denize akan lağımlar körfezi öyle bir leş haline getirmişti ki, anlatması zor.. Otobüsünüzde birden yanınızdakine bakıyordunuz.. O da ayni dehşetle size bakıyordu. Bilmeyen herkes birbirine bakıyordu, "Kim yaptı" diye.. Bilenler biliyordu.. Koku İzmir'e gelmek üzere olduğunuzu haber veriyordu..
O akşamüzeri, yeni dostumuz, o zaman Türkiye'nin en ileri pop müzik radyosu İzmir'in ünlü DJ'lerinden Ali Kocatepe bizi Bonjur'a davet edince, Külebi vurdu bizi..
Cennete gelmiştik sanki.. Etraf huri doluydu. Her masadaki her kız güzeldi.. Metrekareye en çok güzel kızın düştüğü yerdi Bonjur, o güne dek gezdiğim dünyada..
Ali'ye "İzmir delikanlıları olarak ne kadar talihli olduğunuzun farkında mısın" dediğimi hatırlıyorum..
Aklım Bonjur'da, aklım İzmir'de, aklım İzmir kızlarında kalarak döndüm Ankara'ya.. Ondan sonra da her fırsatta gittim.. Gitmek için fırsat kolladım.
Sonunda İzmirli bir sevgilim de oldu. O da beni terk edip gitti bir gün.. Ama giderken bıraktığı tadı unutmam mümkün değil.. Hepsinden farklıydı, öncekilerin..
Yazar Tuna Kiremitçi "İzmir kızlarının güzel olduklarını zannetmemizin nedeni, İzmir'deki kadın-erkek ilişkilerinin Türkiye geneline göre daha normal olmasıdır. Yani İzmir kızları iletişim kurmasını bildiklerinden bize fiziksel olarak daha güzel görünürler" demiş..
Der demez de, sadece ülkenin değil, dünyanın ender yöre gazetelerinden Yeni Asır, balıklama dalmış konuya ve tartışmayı başlatmış..
Bir yanda hemen her Türkiye güzeli yarışmasına egemen olan İzmir kızları..
Jülide Ateş.. Yüksel Ak.. Cansu Dere.. Nehir Erdoğan.. Çağla Kubat.. Fatoş Seğmen.. Ebru Akel.. Esra Eron.. Mersin'den İzmir'e transfer olunca güzelliği tescillenen Didem Taslan
hatta..
Öte yanda Kiremitçi'nin yorumu..
Külebi mi haklı, Kiremitçi mi?.. Galiba ikisi de.. İzmir dünyanın en kozmopolit kentlerinden biri.. Kaç millet, kaç ırktan insan yaşıyor.. Türkiye içinde de bir göç merkezi.. Avrupa'nın, Anadolu'nun her yanından gelen insanlar yerleşmiş, İzmir'e yüzyıllar boyu..
Melezlik en önemli güzellik unsurudur. Irklar karıştıkça kuşaklar güzelleşir.. Doğru.. Yakın evlilikler fena halde bozarken..
Ama İzmir'in bir yaşam tarzı olduğu da doğru..
Ülkenin en özgür kızları İzmir'de doğup büyüdüler.. Kaç göç olmadan yaşamak, hem fizik, hem ruhsal güzellik açısından önemlidir. Kızlar güzelliklerini sergilemekten korkmak bir yana, daha da geliştirmek ve en güzel yanlarını sunmak üzere yetiştiler..
Güzelliklerini gizlemek değil, vitrine koymak bilincine sahip oldular.. Makyaj sırlarını çok küçük yaşlarda öğrendiler..
Erkeklerle ilişkilerinde hep rahat, hep doğal, hep içten oldular..
Böyle olunca da, Anadolu'nun geri kalan yörelerindeki kızlara göre bir değil, birkaç adım önde başladılar hayata..
Bir başka yerde bir kızın mesela gözlerinin ne kadar güzel olduğunu keşfetmek zorunda kalırsınız. Oysa İzmirli kız, gözlerinin güzelliğini bilir ve öyle bir makyaj yapar ki, bakınca önce gözlerini görürsünüz ve "Ne güzel gözler" diye değil, "Ne güzel kız" diye bakarsınız.
Hani derler ya "Güzel olmayan kadın yoktur aslında" diye.. İşte budur işin aslı.. Her kadında güzel bir yan vardır mutlak.. Giyim ve makyaj ustalıkları ile bu güzel yanı ilk bakışa sunmayı başarırsanız, karşınızdaki, parçaya değil, tüme "Güzel" der.
İzmir kızları, güzelliklerini sergilemekte alabildiğine özgür, Kiremitçi'nin dediği gibi iletişim kurmakta alabildiğine rahat yetiştikleri için fark attılar aslında..
Böyle yetiştikleri için, hem fizikleri ile hemen göze çarptılar, hem ruhları ile erkekleri çok kolay etkilediler..
Onlara "İzmir'in denizi kız/ Kızı deniz/ Sokakları hem kız/ Hem deniz kokar" dedirttiler..
"Asla evlenmez" diye düşünürdüm, Öcal Ağabeyim için.. Bir gün karşısına bir İzmirli çıktı.. Ağbim hanım köylü o gün, bugün..
Ben de yolunda gidiyordum, ramak kaldı.. Benim yüzümden değil.. İzmirli beğenmedi beni.. Bırakıp gitti.. Bana "Sensiz hayat İzmirlim, zor gibi geldi bana" şarkıları söyleterek.. "İzmir özledim seni.. Gözümde tütüyorsun" ağıtları yaktırarak..

HINCAL ULUÇ