Sürmenaj
Çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğusmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? sinir zayıflamasına verilen ad. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite öğrencilerindesmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? öğretmenlerdesmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? yoğun hesap ve muhasebe işleriyle uğraşanlarda daha sık görülür.

Meydana geliş mekanizması tam olarak bilinmemekte ve çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan birisi debeyindeki“Unutkan dalgın oldumsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? okuduğumu anlayamıyorumsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? dikkatimi veremiyorumsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? beynim durdusmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorumsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? gözüm satırlarda aklım başka yerdesmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? daha önce 1-2 defada anladığım şeyi şimdi 4-5 defada anlıyorumsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? TV haberlerini bile izleyemez oldum” gibi yakınmalar düşünensmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? okuyan insanlarda zamansmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? zaman önemli sorun olur.

Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş veriminismilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? hayat başarısını önemli derecede etkiler. Yöneticiyseniz doğru ve çabuk karar vermeniz gerekiyorsa bu sizin için hayati önem taşır.

Başarılı bir işkadını biliyorum yurt dışına gitmek üzereyken pasaportunu bulamamış ve büyük kayba uğramıştı.

Özellikle ailesinde ileri yaşta hafıza kaybısmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? Alzheimer gibi bir hastalığı olan kimse unutkanlık ve konsantrasyon güçlüğünden çok yakınıyorsa mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Çünkü ileri yaş hafıza kayıpları erken tanı ile durdurulabiliyor. Hücre yenileyici ilaçlarsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? antioksidan beslenme tarzı ve beynin stres salgılarını azaltma ile yaşam kalitesi düzeldiği gibi sağlıklı bir yaşlılık için zemin hazırlanacaktır.

Genç ve orta yaşlarda yaşanan bellek bozuklukları genelde örtülü bir depresyonun bulgusudur. Depresyonun 8 ana belirtisinden bir tanesi de düşünceyi yoğunlaştırma bozukluğudur. Bazı tür depresyonlarda bu işlev daha çok bozulur. Tıpta “Kognitif disfonksiyon” olarak tanımlanan bu durum öğrencilersmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? yöneticilersmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? iş adamları için işlevselliğin kaybolması anlamına gelir.

Depresyonun diğer bulguları çok belirgin değilken anlamasmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? kavramasmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? dikkat bozuklukları yoğunsa Depresyonu maskeli bir şekilde yaşıyorsunuz demektir.

BEYİN KİMYASALLARI

Stres ve depresyon beyindeki biyolojik süreçlerle ilgili durumlardır.

Ruhsal gerilim anında beyin stres hormonları salgılar. Stres hormonları salgıları uzun süre devam ederse beyindeki hücreler arası enerji transferi bozulur.

İnsan beyni birbirleri ile haberleşen milyarlarca hücreden oluşur. Hücreler arası bilgi akışı kimyasal ve elektriksel ileti akışı ile gerçekleşir.

İşte stres hormonları beyindeki bu bilgi akışını bozarsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? uzun sürdüğünde beyin “ısınmış motor” gibi zorlanmaya başlar.

Sürmenaj olmamak için:

Öncelikle beyin organımıza saygı göstermemiz gerekir. Evimize aldığımız aletinsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? bilgisayarınsmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? çamaşır makinesinin kullanma talimatı vardır. Bu talimata uyan kimsenin cihazı daha az arıza yapar daha uzun ömürlü olur.

İster beynimiz ister diğer organlarımız olsun hepsi bir cihazdır. Onları bilinçli ve sağlıklı kullanmalıyız.

Beynimizi sağlıklı kullanmanın birinci şartı stresi kontrol edebilmeyi başarmaktır. Stressiz hayat olmaz. Yaşadığınız stresi ve bunalımı hayatınızda kazanım haline dönüştürebilirsiniz. Basit bir yöntem. Sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmeyi başarmaktır.

Beynimizin iyi çalışması için diğer kural doğru beslenmektir. Antioksidan hücre yenileyici gıdalara ağırlık vermek çok önemlidir. C ve E vitamini bol gıdalar. Meyve ve sebze. E vitamini doğal olarak zeytin ve zeytin yağında çok bulunur.

Ölçülü yaşayansmilev - Sürmenaj - Sürmenaj Nedir? doğru beslenen mutlu yaşam felsefesi edinen insan beynini garantiye almış demektir.

Sümenaj olduysanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Çözümü kolaydır. Önceleri yıllarca süren tedaviler şimdi çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan