Şekeri de çok seviyoruz - İyi kalitede bir şeker nasıl anlaşılır?


Bayramla birlikte şeker piyasasında büyük bir hareketlilik başladı. Ülkemizde özellikle Ramazan Bayramı'nda yoğun artış gösteren şeker tüketimi, diğer dünya ülkeleriyle kıyaslandığında çok da yüksek bir yerde durmuyor.

208 - Şekeri de çok seviyoruz - İyi kalitede bir şeker nasıl anlaşılır? Şeker Hakkında

Kişi başına düşen şeker tüketiminde 8,5 kg ile İsveç ilk sırada yer alırken bunu 5,9 kilo ile Amerika, 5,5 kg ile Almanya, 3,6 kg ile Fransa, 2 kg ile İtalya takip ediyor. Türkiye'de ise kişi başına tüketim yalnızca 0,5 kg.
Peki en çok şekeri hangi bölgelerimiz tüketiyor? Türkiye'de ortalama %55 olan şeker tüketim oranı, İç Anadolu'da %78'e, Doğu Anadolu'da %67'ye çıkıyor. Bu bölgelerde yaşanan uzun kışlar, taze meyvenin daha az bulunmasına yol açtığından belli tatları özleyen tüketiciler bu ihtiyacını şekerle gideriyor. Ülker tarafından yapılan araştırmada Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde tüketicilerin ağırlıklı olarak tatlı ihtiyacını karşılamak amacıyla şeker tükettiği, Marmara Bölgesi'nde ise ferahlamak ve ağız kokusunu gidermek amacıyla şeker tükettiği tespit edildi. Türk halkı ikramlık şekerlerin %80'ini Ramazan Bayramı'nda, %20'sini Kurban Bayramı'nda satın alırken Ülker'in ikramlık şeker satışları diğer dönemlere göre dört kat artıyor.
Yapılan araştırmada ortaya çıkan bir başka ilginç sonuç ise şu: Yetişkinler ve gençler çoğunlukla tatlı ihtiyacını gidermek amacıyla şeker tüketiyorlar. Özellikle erkekler şekeri ferahlamak, ağız kokusunu gidermek amacıyla tercih ediyor. Kadınlar en çok meyveli, kahve ve çikolata aromalı şekerleri, erkekler ise nane aromalı şekerleri tercih ediyor. Şeker tüketiminde batı bölgeleri meyveli ve hafif aromaları tercih ederken, doğu bölgeleri tereyağlı, kahveli, daha yoğun kıvamlı şekerler tercih ediyor. Yine batı bölgelerinde toffe ve yumuşak şeker tüketiminde artış gözükürken doğu bölgelerinde sert bonbonlara yöneliyorlar.
***
İyi kalitede bir şeker nasıl anlaşılır?
Kaliteli şekerlerin üretildiği tesisler kalite standartlarını gösteren ISO 22000 Gıda Güvenliği ve HACCIP sistemine sahip olmalı ve ürettiği ürünlerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı izni olmalıdır. Bütün gıda maddelerinde olduğu gibi şeker satın alırken güvenilir markalar tercih edilmelidir.
İyi kalitede bir şekerin fiyatı ne olmalıdır?
Bayram şekeri satın alırken, diğer bütün gıda maddelerinde olduğu gibi bilinen ve güvenilen markalar tercih edilmelidir.
Şeker nasıl yapılıyor?
Şekerin ana hammaddesi bildiğimiz toz şekerdir. Şekerin türüne göre değişen diğer hammaddeler de karıştırılarak istenilen kıvama ulaşana veya karamelize olmaya başlayana kadar pişirilerek üretilir.
Şekeri nasıl saklamalıyız?
Şekeri bozulmadan saklayabilmek için öncelikle buzdolabına koymayıp, serin yerde muhafaza etmek ve ısıdan, kokudan, nemden ve direkt güneş ışığından uzakta tutmak gerekir. Şekerlerin raf ömrü, ürünün yapısı ve muhafaza koşullarına bağlı olmakla birlikte, 1-2 yıl arasında değişmektedir. Normal şekerler yaklaşık iki yıl dayanırken, içerisinde süt olanların son kullanma tarihi bir yıla kadar düşmektedir.