Kurum kurum kurularak biz kurumsal bir kurumuz diyen kurumlarda bile (TV'ler, gazete ve dergiler de buna dahil) yazılanlara, konuşulanlara baktığımızda bir dilin ölümüne ağıt yakmamak elde değil. Kentlerimizdeki dev alışveriş merkezlerine gidin bakın, alışveriş merkezinin girişindeki adlardan tutun da, içlerindeki mağaza, cinema pardon sinema adlarına; roomlar, cornerler, shoplar, landlar'a kadar. Ne dersiniz örneklere üç nokta koyalım mı? Üç nokta yetmezse tüm noktalar görev için sıra bekleyebilir.

Hal böyleyken biz oturmuş "Eurovizyon şarkı yarışmasında şarkıyı Türkçe mi, İngilizce mi söyleyelim?" tartışmasına giriyoruz ve herkes fikir beyan ediyor. Baylar bayanlar, bırakın Eurovizyonda söylenecek üç dakikalık şarkının dilini, o bir yarışma ve kazanmak için her şey mübah, Sertap Erener İngilizce söyledi de, Türkçenin başına bir hal mi geldi? Oysa Türkçemin, ses bayrağımın başına gelen gelmiş zaten. Siz, gençlerin hatta genç irilerinin konuşmalarına bir kulak kesiliyor musunuz? Duyduklarınıza bir anlam verebiliyor musunuz? Eğer bu konuşulanlar Türkçeyse biri bize bu konuşulanları Türkçeden Türkçeye anında, ay pardon, simultane çevirsin de biz de anlayalım.

Oysa bize fakültedeki derslerinde "Bir toplumu ulus yapan etkenlerin en önemlisi anadilidir. Bir ulusun kültürünün aynası anadilidir; dil varlığının incelenmesiyle o ulus hakkında tarihi, sosyolojik birçok bilgiye varabilirsiniz. Dil canlı bir varlıktır, sürekli bir değişim, gelişim içindedir. " derdi Prof. Dr. Doğan Aksan Hocamız ( AÜ Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi) Bizse oturmuş ağıt yakıyoruz dilde başlayan ve kültürle devam eden erozyona… Gülshen'leri dinliyoruz, Made in Turkey dizileri izliyoruz, ünlülerden arınmış, ünsüzlerle kotarılmış cep mesajlarını okuyoruz, yine üç nokta lazım galiba örneklere. Hele hele yüzyıllık oyuncağımız topacı, –gerçi o da rahmetli oldu ya- İzmir Kemeraltı'nda 'nostaljik bayblate' (beybileyt okunuyor) diye satılırken görünce elimi açıp El Fatiha'ya başladım bile.

Ey Ahali! Ana dilimiz gidiyor, Amerikanca tonlamasıyla Türkçe konuşuyor sunucularımız, dizi oyuncularımız, çocuklarımız, gençlerimiz… Dil gidiyor, bağlı olarak da kültürümüz, değerlerimiz elden gidiyor… Doğan Hocamız, Dil-Kültür bağlantısını anlatırdı ve o zamanlar pek soyut gelirdi bize bu konu… Ama, Amerikan filmlerindeki gençler gibi giyinen, davranan, 'cool takınan' gençlerimiz, çocuklarımız, liselerde Amerikanvari suçlar işlendikçe, bir bir gözümüzün önünde somutlaştı dil, kültür bağlantısı…

Evet, dil, doğan, yaşayan bir canlı varlıktır. Üzerinde titrenmezse de ölen bir varlık…

Yarın geç olmadan… Öğretenlere, öğrenenlere ve yetkililere…


Muzaffer Sungur
İzmir Özel Gelişim İlköğretim Okulu
Türkçe Öğretmeni