Genellikle yaşanan stres ve heyecanı ifade etmekte kullanılan bir deyim olan ''tüylerin diken diken olması''nın soğuk havada vücudun ısı depolama yöntemlerinden birisi olduğu bildirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Demircan yaptığı açıklamada vücudun soğuktan korunmasının önemli olduğunu belirterek bunu sağlamak için dokuların bir dizi ısı üretme yöntemi geliştirdiğini söyledi. Vücuttaki tüylerin deri altına bağlandığı küçük kasların stres üşüme ya da rahatsızlık duyulan durumlar karşısında kasılmasının tüylerin diken diken olmasına neden olduğunu anlatan Demircan özellikle soğuklarda ortaya çıkan bu durumla ortaya çıkan ısı enerjisinin vücudu çok az da olsa ısıttığını belirtti. ''Yani tüyler deri altındaki kasların refleks olarak kasılmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisinin hapsedilmesi amacıyla dikilir'' diyen Demircan dokuların diğer ısı üretme yöntemlerini şöyle sıraladı: '

*'Besinlerin hücrelerde enerjiye dönüştürülmesi.

*Egzersiz gibi istemli veya soğukta titremede olduğu gibi istemsiz kas aktivitesi.

*Vücudun ısı koruma mekanizmasının çalışması (Deri damarlarının kasılarak daraltılması sonucu deri kan akımının azaltılması ve bu şekilde daha derin dokularda göllendirilen kandaki ısı kaybının azaltılması)

*Terlemenin azaltılması.

*Vücut yağlarının yakılması.''