Beyaz kıyafetiyle,güler yüzüyle hemşirenin kucağında görürsün ilk.Bir an önce kollarına almak için hasretle,heyecanla,mutlulukla açarsın kollarını.Ve kucaklaşma anı...O koku aklını başından alır.Ben mi yaptım yoksa her anne yapar mı bilmem ama ilk baktığım elleri ve ayakları olmuştur bebeklerimde.

Bebek doğduğunda;anne mi doğar,bebek mi belli değildir.Dokuz ay boyunca hiç yüksünmeden taşınan büyük emanet şimdi kollarındadır ve tüy gibi hafifler anne...

Denilir ki “doğum sancısı günahlara keffarettir”.Acaba bu hafiflik hissi ondan mıdır?

Bebeğinle beraber yeni bir sayfa açarsın hayata.Tertemiz,bembeyaz,cennet kokulu bir sayfa.Sen yorgun O yorgun uyursunuz koyun koyuna.

Artık sen yoksundur.”Ben” kelimesini silersin lugatından.”Biz” vardır o andan itibaren.Cennetin ayaklarının altına serilmesinin hikmetinde,enenden sıyrılmanın katkısı var mıdır?.

Tam anlamıyla yeni bir hayat,iki kişiyken aziz bir emanete ev sahipliği yapmaya ve bunu yaparken en misafirperver halini almaya başlarsın.Onu en iyi şekilde ağırlar,ne derse,ne isterse yapar,her halinle emre amade olursun.

Ve ilk kelime...Anne...Defalarca söylense duymaktan bıkmayacağın tek kelime...Anne...

Sonra ilk adım,sana doğru gelen.O ana kadar hep sen gitmişsindir yanına,koşarcasına.Şimdi sana ilk adımı attığında dünyalar senin olur.

Çok korkarsın aziz emanetinin canı yanacak diye.Sürekli kollar gözetirsin.

Sorular sormaya başladığında,büyümeye başlamış demektir.Her soruyla sen de büyürsün.Algılayabileceği seviyede ve kesinlikle doğru cevaplar vermelisin.Hemen anlar yalanı.Çocuğunun gözünde yalancı konumuna düşmekten korkarsın.

Artık sadece canı yanacak diye değil,başka bir çok şey içinde korkmaya başlarsın.

Kendine çeki düzen vermelisin.Sen ne yapıyorsan O da onu yapıyor.Sen O’nun tek örneğisin.Asla yanlış yapmamalısın.

Tüm hatalarından sen sorumlusundur O’nun.Takdir edildiği zamanlarda sende takdir görür,gururlanırsın.İşin enteresan tarafı,yanlış bir şey yaptığı ve eleştirildiği zamanlarda; biraz canın sıkılır,üzülürsün.Ama takdir edildiği zamanla,eleştirildiği zamanı kıyasladığında hayret edersin.Sevgin artmamıştır,azalmamıştır da.

Anne sevgisi zirvededir,sevginin son noktasında,ne artar, ne azalır.

Bir de bakarsın;düşecek diye korktuğun aziz emanetin,düşmeyesin diye senin koluna girmiş,destek oluyor.Sana yol gösteriyor,derdini dinliyor,çare arıyor.

“Önce anneler çocuklarını büyütür,sonra çocuklar annelerini”diye bir yazı okumuştum.Ne kadar doğru bir tesbit.

Çocuk yaşta anne olursun ve adım adım belki de yaşamaya vakit bulamadığın çocukluğunu doyasıya,kanasıya yaşarsın.Yavaş yavaş büyürsün ,büyütmeye çalıştığın aziz emanetinle.....Şule Aydın