Microsoft Word ilk başlarda sadece bir DOS uygulamasıydı ve karmaşık komutlar içeriyordu.Sonradan grafikler eklense de bu sürüm sadece Mac içindi.Windows için ilk sürüm 1989 yılında çıkmıştı ve Windows 3.0 için tasarlanmıştı.Buradaki ekran görüntüleri Windows sürümlerindendir.

picture1th3 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

Word 2.0 versiyonu,1992'de çıkan Microsoft Office 3.0'ın bir parçasıydı.Word,büyük rakibi WordPerfect'in Windows versiyonu olmamasıyla kısa sürede pazarın lideri olmayı başardı.Bugün kullanılan basit uygulamaların o zamanlarda da olduğu görülüyor.

picture2ja2 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

1994'te Office 4.0 çıktı.Bu noktada Word,önceki sürüm Word 2.0 olmasına rağmen Word 6.0 olarak anıldı.Bu kullanımın amacı ise numaralamaya Mac işletim sistemi için üretilen versiyondan başlamaktı.

picture3jt4 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

Word 7.0,Windows 95 için 1995'te piyasaya sürülen Office 95'in bir parçasıydı.Bu noktada Word,bir kelime işlemcisinden fazlasıydı artık.Çizim butonları,çok dil desteği vBulletin. bulunuyordu.En iyi özellik ise eş zamanlı yazım kontrolüydü.1996 yılında Word 97 sürümü piyasaya sürüldüğünde,birçok Office kullanıcısını rahatsız eden aptalca bir özellik eklenmişti:Office Assistant(Office Yardımcısı).Pek de yardımcı olmayan Ataş adam.

picture5ik4 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

1999'daki Word 2000 sürümü(Office 2000'in bir parçası olarak),Windows 95'i destekleyen son sürümdü.En büyük ekleme ise clipboard(taşıma panosu) idi.Clipboard ile kopyalanan objelerin birarada bulunması sağlanıyordu.Çok güzel bir özellik.

picture6dp1 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

Bay Ataş adamın 2001'de çıkan Word 2002'ye(Office Xp'nin bir parçası olarak) kadar kaldığını görmek şaşırtıcıydı.Her Office kullanışında Ataş adamı kovmak zorunda kalınıyordu.Bu yardımcı arkadaşı Office Xp'deki varsayılanlarla baştan kovmak mümkündü.2003'teki Office 2003 sürümünde "Microsoft Word";Microsoft'un Office uygulamalarını daha entegre bir sistem haline getirmek istemesiyle "Microsoft Office Word" olarak isimlendirildi.Bu değişiklik ve Windows Xp dizaynıyla eşleşme dışında Word 2002'den pek de bir farkı yoktu.

picture8sz8 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

picture9gr8 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

30 Ocak 2007'de,geliştirilmesi yaklaşık 3 yıl süren Office 2007'nin bir parçası olarak Word 2007 çıktı.Bu sürümle birlikte birçok değişiklik gelmişti.En belirgin değişiklikler ise Şerit kullanıcı arayüzü ile XML tabanlı yeni dosya formatıydı(önceki sürümlerle uyumsuz).Microsoft yeni Şerit kullanıcı arayüzünün sonuç-merkezli (komut-merkezine karşı olarak) olduğunu söylüyordu.Fakat birçok kullanıcı arayüz revizyonundan memnun olmadığını söylüyordu.Çünkü aradıkları menü uygulamalarını kolaylıkla bulamadıklarını söylüyorlardı.Bunu söylemelerine rağmen çoğunluk,Microsoft tarafından 2 ay sonra yürütülen bir ankette memnuniyetini gösteriyordu.

ux09harris279ds9 - Microsoft Word'ün geçmişten günümüze gelişimi

Bir sonraki sürüm Office 14(batıl inançtan dolayı 13 olmayacak).Sürümün çıkış tarihiyle ilgili bir açıklama yapılmış değil.

Alıntıdır..!!