Hayatta yanlışlıkları sadece 10 kusurlu hareketle sınırlı tutabileceğiniz tek faaliyet türü futboldur. Onun dışındaki faaliyetlerde kusursuz hareketleri saymak çok daha pratik olur.

Bir penguenin kendini evrende tek başına hissetmediği tek gün bulunduğu ülkenin parlamento açılışıdır. O gün siyasetçiler frak giyerler.

Bilgi yarışmalarında başarılı olanların çok okuyan insanlar olduklarına dair yaygın bir kanaat vardır. Oysa bu pek doğru değildir, onların büyük kısmı sadece ansiklopedi okurlar.

Bisikletle bir tepeden aşağıya doğru hızla inerken başınıza gelebilecek en büyük felaket hem burnunuzun, hem kulağınızın aynı anda kaşınmasıdır. O anda ahtapotların ne şanslı hayvanlar olduğunu düşünebilirsiniz.

Bir anne ve baba tırtıl için en kaygı verici gelişme, küçük çocuklarının büyüyünce bir bale yıldızı olacağını ilan etmesidir. Malum, Rudolph Nureyev'in burnu sürekli havadaydı.

Yapılan bir araştırma, insanları alt geçitleri kullanmaya alıştırmanın, üst geçitlere alıştırmaktan çok daha kolay olduğunu ortaya çıkartmış. Bu da insanoğlunun ne kadar kısa vadeli düşündüğünü kanıtlıyor. Çünkü alt geçitler uzun vadede zorlu bir çıkış, üst geçitler ise harika bir iniş vâdeder.

Patlak bir otomobil lastiğini hıçkırığa yakalanmış bir kaplumbağadan ayıran binlerce faktör sayabiliriz. Ama durduk yerde bunu neden yapalım ki?

Şu andan itibaren patlak bir otomobil lastiği ile hıçkırığa yakalanmış bir kaplumbağanın yegane ortak noktasını bilme ayrıcalığına da sahip oluyoruz: Bu yazıda lüzumsuzca yer işgal etmek!..

Kitap cildiyle kadın cildi arasındaki en temel fark, ikincinin nemlendirici krem masrafıdır.

Yazarların mutlu son bulmakta en çok zorlandıkları eserleri otobiyografileridir.

Yeryüzünün henüz keşfedilmemiş yerlerinde “balta girmemiş ormanlar” vardır. İnsan ayağının bastığı her orman bu “balta girmemiş”lik vasfını kaybeder. Bu perspektiften bakarak “bir baltaya sap olmak” konulu bir kompozisyon yazmak ister miydiniz?

Dünyada kiraz ile vişneyi birbirinden ayıramayan çok sayıda insan yaşıyor. Oysa bu hiç de zor değildir. Elinizdeki meyve, içinden çıkan minik kurt yüzünü buruşturuyorsa vişne, buruşturmuyorsa kirazdır.

Erkek güvercinlerin haberleşmede kullanıldığı yıllarda mesaj ulaşımına en büyük tehdit dişi güvercinlerdi. O günlerde bir çok hayati mesaj, üzerinde güvercin pislikleriyle, çok alakasız yerlerde bulunmuştu. Bu yüzdendir ki insanoğlu, güvercin romantizmini kabullenebilmek için haberleşme teknolojilerinin gelişmesini beklemek zorunda kaldı.

Edebiyat araştırmacıları uzun yıllar boyunca Pinokyo'nun hangi ağaçtan yapılmış olduğunu bulmaya çalıştılar. Aslında kitabın bir yerinde Pinokyo kestane ağacından olduğunu söylüyordu. Ancak Pinokyo bir yalancı olarak ün yaptığından, edebiyat araştırmacıları onun bu sözlerine ihtiyatla yaklaştılar.