Görünmez mürekkep, sadece James Bond’un İngiliz kraliyetinin şahane serveti sayesinde edindiği bir cici değil. Neden? Birincisi görünmez mürekkep en ucuz casus romanlarında bile var, demek ki kraliyet serveti gerektirecek kadar pahalı bir şey değil. İkincisi, kendiniz de yapabilirsiniz. Bu kadar da ucuz olmasını beklemiyordunuz değil mi?

Savaşlarda mahkumlar, kendi terlerini görünmez mürekkep olarak kullanırlarmış. Neyse ki görünmez mürekkep yapmak için birkaç yol var ve biz size mahkûm yöntemini anlatmayacağız! Buyrun çocukluğumuzun en acayip günlerine geri dönelim ve en favori yöntemlerimizi size anlatalım.

Eşit miktarda, mesela birer çay bardağı karbonat ve suyu karıştırın. Pamuklu çubukla bir kağıdın üzerine mesajınızı yazın ve tamamen kurumasını bekleyin. Okumak için ise kağıdın üzerine greyfurt suyu sürün.

Unutmayın, marketlerde greyfurt hemen her zaman var; ayrıca yine unutmayın, suyu leke yapar! (Peki neden işe yarıyor: Greyfurt suyu, bütün narenciye suları içinde en asitlisi ve bu asit karbonatla reaksiyona giriyor.)
Süt dişi: Bu kez kağıda kulak çubuğu kullanarak sütle yazı yazın. Bildiğiniz süt, bir şey karıştırmayacaksınız. Mesajı okumak için ise kağıdı ısıtmanız yeterli. Hemen çakmağa el atmayın bakalım, ütü ya da ampul ısısı yeterli. (Peki neden işe yarıyor: Süt organik bir üründür, yani yaşayan bir canlıdan çıkar. Kağıt öyle değildir ve ısıya verdikleri tepki sonucu yanma süreleri değişiktir. Kağıt yanmaya başlamadan süt yanacaktır.)

Limonata: En bilinen yöntem budur. Süt dişi ile aynı şekilde işler, bir pamuklu çubuğu limon suyuna batırıp kağıda yazı yazmaktan ibarettir. Miktarı abartmamaya bakın, yoksa kuruyunca belli olur.

Görmek için bu kağıdı da ısıtmalısınız. Tabii biraz görünmesi çok problem değilse limon suyu kurumadan üzerine tuz dökebilir, kuruyunca da fazla tuzu silkeleyip kağıdın üzerine pastel boya sürebilirsiniz. (Peki neden işe yarıyor: Limon suyu bir miktarda asit içerir ve asit kağıdın moleküler bağlarını zayıflatır. Kağıt ısıya yaklaştığında daha incelmiş olan kısımlar daha çabuk kararır.)

Kağıdın üzerine beyaz şarap, sirke, elma suyu hatta portakal suyu sürüp ısıya yaklaştırırsanız da mesajınız görünür. Tabii bunlar kuruyunca görünmez malzemeler değildir!