Walter Ellas Disney

Walter Ellas Disney (5 Aralık 1901 - 15 Aralık 1966), ABD'li prodüktör, yönetmen, senarist, ses aktörü ve animatördü.
Flora Disney ve Elias Disney'in oğluydu ve 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions'ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri oldu. Kurduğu şirket The Walt Disney Company, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.
Walt Disney genelde bir film prodüktörü ve şovmen; ayrıca animasyon ve theme park (bir şeyle ilgili lunapark) tasarımlarıyla biliniyordu. 64 kez Oskar'a aday oldu ve bunların 26 tanesini alarak en çok Oskar kazanan şahsiyet olarak tarihe geçti, 7 kez de Emmys'e aday oldu. Halen de en fazla Oskar'a aday olan şahıstır. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardı. Walt Disney ve çalışanları; Dünya'nın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney'in iç kişiliği olarak görülen; farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere; Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanlar da o'nun eseriydi.
Walt Disney; Orlando, Florida'daki Walt Disney World açılmadan bir kaç yıl önce gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966'da öldü.

Mickey Mause

Miki Fare (Mickey Mouse); 1928'de Walt Disney tarafından yaratılmış ve seslendirilmiş karikatür karakteridir. The Walt Disney Company'nin sembolü haline gelmiştir; ve doğum günü Steamboat Willie'deki ilk performansı olan 18 Kasım 1928 olarak kullanılır.
Basit bir Fare tasarımından başlayan Mickey Fare karakteri, bir çok çizgi filmi de çekilmiş ve Dünya'da en fazla tanınan sembollerden biri haline gelmiştir.
Walt Disney Miki Fare karakterini 1928'den 1946'ya kadar seslendirmiştir. Günümüzde Mickey'yi Wayne Allwine seslendirmektedir.
70 yıllardan sonra çizerleri arasında Türk-Amerikan kökenli karikatüristin Murad Gümen de yer almıştır.

Murad Gümen

Murad Gümen , 1954’te ailesiyle Türkiye’den ABD’ye göç eden ünlü karikatürist Sururi Gümen’in oğludur.
ABD'de Türk-Amerikan kökenli, çizgi romancı "Murad Gumen" olarak tanınıyor. Ünlü çizgi karakter Mickey Mouse’un da çizerlerinden biri olan karikatürist ve film yapımcısıdır.
1976’da "Erased Off", 1983’te televizyon dizisi "Renald Rap’s Rambling with Renald Rap" filmlerinin senaryosunu yazdı, prodüksiyonunu üstlendi ve yönetti.
Amerikada 70’li yıllardan başlayarak "Holdwater" takma adıyla Ermeni Soykırımı iddialarına karşı Türk tezlerini savunan, Taner Akçam tarafından açıklandı, ama Holdwater'ın cevabına göre, bu daha belli olmayan bir haber.
[/CENTER]

Bu fareden nefret ediyorum ya..