“Ait olmak insanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi.İnsan sürekli ait olma çabası içinde. Okuluna, ailesine, işyerine, arkadaşlarına, akımına, milletine, karısına, kocasına, kardeşlerine ait olmak istiyor.Ama ait olmanın bedeli de ağır. Çünkü her ilişki bir beklenti yüklüyor. O beklentileri karşılamak da dünyanın en zor şeyi. Aslında sırtımızda çok ağır bir çanta ile geziyoruz. Kemiklerimize kadar islemiş kancalarla. Davranışlarımızı belirleyen çoğu zaman özgür irademiz değil, diğer insanların beklentileri (kancaları) oluyor.
Bildiğiniz insanları tek tek yazıp, onların sizden beklentilerini yazsanız, davranışlarınızın ne kadar diğer insanlar tarafından belirlendiğini kestirebilirsiniz. Ait olmak adına bu bedeli ödüyoruz. Bu işlemi yapan kişileri duydum. 3 yılı alıyormuş.
Özgür olmak da insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi. Ait olmanın yükünü azaltmak için insan özgür olmayı seçiyor. Beklentilere göre değil, özgür iradesi ile karar vermek istiyor. Kendi hayatını yaşamak istiyor. Diğer insanları değil, kendisini mutlu eden şeyleri yapmak istiyor. Tabii bu durumda da ait olma şansı azalıyor. Yalnızlığı artıyor.
Kısacası, ait olmak ile özgür olmak sürekli çatışma içinde.Ait olmak, özgürlüğü kısıtlıyor. Özgür olmak, ait olmayı.
Türk kültüründe ait olmak çoğu zaman ağır basıyor. Bu da belirli alanlarda sorun yaratıyor.
Amerikan kültüründe ise özgür olmak ağır basıyor. Bu da belirli alanlarda yalnız ve mutsuz insan yaratıyor.Tahminim odur ki internetle birlikte insanlar aynı anda hem özgür hem de ait olmanın yolunu keşfetmişe benziyor.Komşusu ile iletişime geçmiyor ama 20 000 km’de bir Afrikalı ile iletişimde oluyor. Çünkü hem ait olmanın hem de internet ortamının sunduğu özgürlüğün tadını çıkartıyor.
Ait olma ile özgür olma arasında dengeyi bulan çiftler mutlu oluyor. Bulamayanlar ya başkasının hayatını yaşıyor ya da yalnızlığı.
Hep yan yana olun, ama birbirinize fazla sokulmayın/ Çünkü tapınağı taşıyan sütunlar da ayrıdır.Yani hem ait olun hem de özgür.Tabii ki bu da zor. Ait olma ile özgür olma arasındaki bu savaşta herkese başarılar. Dengeniz yoksa, bugün savaşın başladığı gün olsun. “

Evet ayırtına varmanın çok zor olduğu iki kavram ama lütfen şu söze dikkatinizi çekiyorum.”Ait olmak özgür olmayı kısıtlıyor,özgür olmak ait olmayı” Bildiğim bir tek şey var o da yaşamın hiçbir anında kelime anlamıyla özgür olunmadığıdır.Ne severken ne işiniz de ve ne yazık ki evinizde bile özgür olamıyorsunuz.Bir dönemden sonra hayatınız bile sizin değil farkına varıyorsunuz.Biz mutlu olmayı da aynı sınıfa sokuyoruz sahip olduklarımızın bizi mutlu ettiğini sanıyoruz.Sanki gerçek sahibiymişiz gibi…

alıntı