Bir insan düşün vermeden almayı kar sayan
yedikçe acıkan ve acıktıkça saldırganlaşan…
Bir insan düşün herkese muhtaçken zalimlik edenlerden olan
Konfor tuzağında çaresizleşen ve çaresizliğinin farkında olamayan
Kendisini mutlu edebilmekten aciz ve bağımlılıklarını mutluluk sanan
Bir insan düşün bedel ödemenin faydasından habersiz.
Bir insan düşün bedel ödemeyi zayıflık zanneden ve yanılan.
Sonra insanlar düşün
gerçekle sahteyi ayırt edebilen.
İnsanlar düşün duyduğunu bildiği zannetmeyen.
Bedel ödedikçe güçlenen güçlendikçe merhamet edebilen.
Gerçek mutluluğun üretmekte olduğunu fark edebilmiş…
İnsanlar düşün insan olabilmenin sorumluluğunu üstlenebilmiş…Hayat büyük bir alış-veriş merkezi gibidir. Aradığın her şeyin içinde olduğu bir alış-veriş merkezi…Neyi arıyorsan neyi hak etmek istiyorsan onu bulabileceğin bir yer…İçindekilerin tamamen müşteriye göre dizayn olduğu bir pazar. Bu markette somut ve soyut tüm ihtiyaçlarını bulabilirsin. Arabalar evler kıyafetler popülarite ilişki sevgi beceri bilgi güç çözüm iyi kötü saygı…Bütün bunlar alıcısı varsa satılır.

Bu alım satımın bir usulü vardır. Her satılan ürünün hak ettiği bir değer vardır. Neyi satın almak istiyorsam değerini karşılayabilecek kaynağımın olması gerekir. Yani kasaya geldiğimde bedel peşin olarak benden istenir. Çok istediğim ama bedelini karşılayamadığım şey henüz benim değildir. Ne zaman ki onu alabilecek kazancı üretirim o zaman sahip olma hakkını elde edebilirim. Kazancım yoksa istediğim kadar isteyeyim onu hak etmiş olamam.
O muhteşem arabayı almak istiyorum. İstiyorum ama o arabayı alabilecek param yok. Arabayı o kadar çok istiyorum ki
-İlla benim olacak olmazsa olmaz diyorum ve kredi çekiyorum. Arabayı kasadan geçiriyorlar ama bu benim o arabayı hak ettiğim anlamına gelmiyor. Hak edebilmem için onun bedelini ödeyebilecek güçte olabilmeliydim.

Baktığınız zaman gerçekte bu büyük markette kredi kartı geçmez. Bu markette veresiye yoktur.
Bedelini ödemeden alıp çıkmak hırsızlık demektir.
Bedelini ödemeyeyim ama benim olsun demek hırs yapmak demektir. İnsanlar egolarının aşırı istemesinden dolayı bu yollara baş vururlar.
-Şimdi olmasını istiyorum! dedikleri için hak etmedikleri şeyleri haklarıymış gibi görürler.

Aslında kural çok basittir; neyi istiyorsan onun bedelini kazan. Şimdi satın alma hakkına sahipsin. O çözüm becerisini öğrenebilmen için bedelini ödemen gerekiyor. O sevgiyi hak edebilmen için bedelini ödemen gerekiyor. O mutluluğa sahip olabilmen için bedelini ödemen gerekiyor. Yani istediğin şeyi hak etmen için ona ilgi vermen gerekiyor. Yoksa sadece sonucu isteyip hırs yapanlardan olursun. Alış-veriş sepetini ağzına kadar doldurmuş ama hala gözü raflarda olanlardan olursun. Hiçbir şeyle tatmin olmayan sürekli mutsuz aldığına 2 gün sonra yüz çevirenlerden olursun. Bedelini ödemediğin her konuda hayatında alarmlar çalmaya başlar. Başlangıçta ödemen gerekenden daha fazla bedel ödemek zorunda kalırsın. Bedeli erteledikçe acın daha da artar çözüm daha da zorlaşır.


Diyor ki; Herkes bedel ödediğini sever ve herkes bedel ödediği konuda güçlenir.

Hangi konuda bedel ödediysen o konuda çözüm üretme becerin artar. Hangi konuda ilgini yoğunlaştırdıysan orada güç kazanmaya başlarsın.

Hayattan neyi satın almak istiyorsan bedelini peşin olarak ödemek isteyenlerden ol. Karlı bir alış-veriş için hak etmek isteyenlerden ol. Bu seni dününden daha iyi bir yere taşır.


alıntı