DÜNYAYI DEĞİŞTİREN MÜSLÜMAN İCATLARI

1- SATRANÇ

Satranç bildiğimiz haline İranda ulaştı 10’uncu yüzyıldada Avrupaya ve Japonyaya yayıldı . Mesela satrançta bir hamle olan “rok” savaş arabası anlamına gelen Farsça “rukh” kelimesinden gelmektedir.

2- FOTOĞRAFÇILIK
Antik çağlarda Yunanlılar gözlerin ışınları dışarı yayarak gördüğünü sanıyordu . Görmenin ışığın göze girmesiyle gerçekleştiğini keşfeden ilk kişi 10uncu yüzyılda yaşamış olan matematikçi,astronom ve fizikçi İbn el-Heysemdi . İlk iğne deliği kamerayıda pencere kepenklerinden giren ışığı inceledikten sonra o yaptı . Delik ne kadar küçük olursa resim o kadar iyi oluyordu . Ayrıca ilk karanlık odayı (camara obscura) da tasarlayan o oldu .

3- PARAŞÜT
Şair , astronom , müzisyen ve mühendis olan Abbas ibn Firnasın uçmaya yarayan bir alet geliştirme teşebbüsleri olmuştu . 852 yılında İspanya Cordoba’daki büyük caminin minaresinden tahtalarla gerdiği büyük bir cübbe ile atladı . Kuş gibi uçmayı hedefliyordu ama sadece düşüşünü hafifletebildi . İlk paraşüt kabul edilen bu araç sayesinde kazadan küçük yaralarla kurtulabildi .

4- KAHVE
Halid adında genç bir çoban Güney Etiyopyanın Kafa bölgesinde keçilerini otlatırken hayvanlarının bir çeşit meyveyi yedikten sonra yerinde duramadıklarını keşfetti . Daha sonra Yemendeki Sufi dervişlerde tüm gece ayakta kalıp zikir yapmak için kahveyi kullanmaya başladı .15’inci yüzyılda kahve Mekke ve Anadoluya ulaştı . Avrupa’da ilk olarak 1645 te satılmaya başlandı . İngilterede 1650 de ilk kahvehaneyi açan ise bir Tüktü . Arap “qahwesi” Türk Kahvesi oldu . Sonra sırasıyla İtalyancaya “caffe” ve İngilizceyede “coffee” olarak geçti .

5- ÇEK DEFTERİ
Arapların üzerinde mal karşılığı ücret ödeyeceğine dair yemin bulunan metinleri modern çek defterlerinin atasıydı . Bunu çöllerdeki hırsızlık riskine karşı taşırlardı . 8inci yüzyılda Müslüman bir banker Çin’den gelen bir çeki bozabilirdi.

6- ŞAMPUAN
Sabunun formülünü bulan Araplar daha sonra meyve yağlarını ,sodyum hidroksit ve aromalarla birleştirince şampuana ulaştılar . 1759 da İngilteredeki hamamında şampuan kullanan bir arap şampuan doktoru olarak 4. George2un sarayına alındı .

7- DAMITMA
Kaynama noktalarına göre sıvıları ayırma işlemi olan damıtmayı modern kimyanın babası sayılan Cebir ibn Hayan keşfetti . Sülfirik ve nitrik asidide keşfeden Hayan İslamiyette yasak olmasına rağmen alkollü içkiler üzerindede çalıştı.

8- CERRAHİ ALETLER
Günümüz cerrahisinde de yararlanılan bistüriden kemik testeresine , forsepsten göz ameliyatı makaslarına kadar 200 den fazla aracı ve doğal yollarla kaybolan bağırsaktan yapılmış dikiş iplerini ilk kullanan Endülüslü Ebu el-Kasımdı.