"Almanya'nın Kiel şehrindeki Christian Albrecht Üniversitesi'nde görevli Prof. Hans W. Jürgen, 'sarışın bomba' imajının kısa zamanda tarihe karışacağını öne sürüyor"
Almanya'nın Kiel şehrindeki Christian Albrecht Üniversitesi'nde görevli Prof. Hans W. Jürgen, 'sarışın bomba' imajının kısa zamanda tarihe karışacağını öne sürüyor.

İnsan cildinin ve saçının, cins ve genetik açıdan tipik yanlarını yıllardır araştıran Prof. Hans W. Jürgen, sarışınların sayısının azaldığının tartışmasız olduğunu söylüyor. 'Sarışın bomba' imajının kısa zamanda mazide kalacağını ileri süren Prof. Jürgen, bu iddiasına şunu gerekçe gösteriyor: Sarışınlar, esmerlerle kıyaslandığında doğuştan daha soğuk, vücut hatları daha düz ve göğüsleri daha küçük. Günümüzdeki boyalı saçlı ve silikonlu sahte sarışınlar, hafızalardaki tipik sarışın kategorisine, dolayısıyla 'sarışın bomba' hayaline uymuyor.


REKLAMLAR SARIŞIN SEVER
Bu arada, ister doğuştan ister boyalı olsunlar, reklamlardaki sarışınların da kolay kolay kaybolmayacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda 20 yıl önce Kiel Üniversitesi'nde doktora tezi yazan Renate Wngler, deterjan gibi her tür temizlik ürününün sarışınlar tarafından tanıtıldığını ortaya çıkardı. 6 yıl önce tekrarlanan bu araştırma, Almanya'da en yaygın olan, "Sarışın, mavi gözlü, aptal" şeklindeki klişenin geçerliliğini kaybetmediğini gösterdi. Diğer yandan, çikolata reklamlarında siyah çocukların oynatılması da artık demode.


DAVUL DA DENGİ DENGİNE
Sarışınların neslinin ne zaman tükeneceği sorusuna ise, hiç bir bilim adamı tahmin edemediğinden bir cevap vermeye cesaret edemiyor. Bilinen ise, sarışınların sarışını tercih ettiği, esmerlerin de esmeri beğendiği. Bu fenomen sadece pigmentler konusunda geçerli değil. Uzun boylu insanların genelde uzun boylu eş seçtiğine dikkat çekilirken, şişmanların da vücut ölçüleri kendi orantılarına benzer olanlardan hoşlandığı göze çarpıyor.