el1dqwi7 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

gammelmand002ak6 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..homesweethomeaut1bv2 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

5935 103273687637 89361212637 2323284 959115 n - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..


Ömrümün güzel çağı!
İçimdeki bin heves,
her güzelin ardından tükendi nefes nefes...!

Artık Sevdâ yolunda ne dilimde bir Dua
ne mızrabımda şevk var
ne sazımda eski ses,
her güzelin ardından tükendi nefes nefes...

Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..
Nefsim doyamamaktan dünyaya küstü..

 mg 3515 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..


“Beli bükük yaşlılar olmasaydı...”

y3jymq5chkzlnrblhfn5 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

Yaşlılara saygının sosyal boyutundan sonra biraz da dini boyutu üzerinde durmak istiyorum.

Yaşlılara, güçsüzlere yardım etmek dinimizin önemli bir kuralıdır. Dinimiz, çocuk, genç, yaşlı toplumun her ferdinin dayanışma içinde olmasını emreder. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allahü teâlâya saygıdandır. Güçsüzlere, hastalara, yaşlılara ve küçüklere merhamet ediniz! Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir. Bir genç, bir ihtiyara, yaşından dolayı hürmet ederse, onun yaşına varınca, Allahü teâlâ, ona gençleri hürmet ettirir.”

Dinimiz, anne- baba yaşlanınca bakım evlerine atılarak üzüntü içinde ömürlerini tamamlamalarını değil, çocuklarının daima yanlarında kalmalarını onlara yumuşak davranmayı, tevazu göstermeyi, onları üzmemeyi, öf bile dememeği emrediyor.

Yüce Allah yine, “Rabbin, yalnız kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf bile deme; ağır söz söyleme, onlarla yumuşak ve tatlı konuş, onlara acı, tevazu kanadını gerip "Rabbim, küçükken beni yetiştirdikleri gibi sen de onlara merhamet et" diye duâ et.” (İsra 23, 24) buyuruyor.

Resûlullah efendimiz, "Eğer süt emen çocuklar, beli bükük yaşlılar, otlayan hayvanlar olmasaydı, üzerinize azâb sel gibi gelirdi" buyururdu.


1zfj47a - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

Dün gitti !
Bu gün varsın..
Yarın varmı ?
Baksana ölenler hep ihtiyarmı ?


4g8n8yc1 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

Yaşlılar unutulmamak ister

“Yaşlı kimseleri bu dönemlerinde yalnız bırakmamak gerekir. Yaşlılar bu dönemlerinde çocukluğa benzer bir dönem yaşarlar. Bu dönemde daha çok ilgi, sevgi beklerler. Aranmak, hatırlanmak, değerli olduklarını hissetmek isterler. Özellikle çocukları tarafından ilgi görmek ve hediye almak isterler. Ben yaşlıyım. Hiçbir işe yaramıyorum. Bu yüzden değerim olmaz. Söylediklerimi kimse dinlemez düşüncesine kapılırlar. Bazıları da kim bana bakacak kaygısına kapılır. Huzurevlerine gönderilen yaşlıları, artık işe yaramıyorum, beni istemiyorlar, beni sevmiyorlar düşüncesi onları deprasyona sokar.”

r hpdllkdwm3jp41m1dnmt - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..


Yaşlıların sıkıntısına ortak olup ahir ömürlerini huzur içinde geçirmelerini sağlamalıyız. Onlar bize Allah’ın bir emanettir. Yaşlı insanlar için dünyayı yaşanılmaz hale getiren yalnızlık duygusudur. Akranları dünyadan ayrıldıkça bu duygu daha da artar. Bizlere düşen onlara bu duyguyu yaşatmamak.

yaslilar - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..

İnsanlar yaşlandıkça çocuklaşır. Bunun için bize karşı bazı sıkıntıları, yanlış tutum ve davranışları olabilir. Bunları anlayışla karşılamalıyız... Maalesef yıllardır, romanlarda, TV dizilerinde “huysuz ihtiyar” tiplemesi işlendi. İnsanlar ihtiyarlayınca mutlaka çekilmez sıkıntı verirler, düşüncesi yerleşti kafamıza. İhtiyar bir insanın dayanılmaz huysuzluklarıyla hemhal olarak yetiştirildi gençlik.


img6 - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..


Bazı şeylerin telafisi mümkün değildir. Evlad olarak üzerimize düşeni yaparsak içimizde bir ukde kalmaz, ömür boyu keşke şöyle yapsaydım, böyle yapsaydım üzüntüsü ile yaşamayız.

mezar - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..


Niceleri geldi, neler istediler,
Sonunda dünyayı bırakıp gittiler:
Sen hiç gitmeyecek gibisin, değil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler


Ömer Hayyam


1zfj47a - Gençlik geldi geçti bir günlük süstü.. Gençlik geldi geçti bir günlük süstü..Mal Sahibi, Mülk Sahibi.. Hani Bunun ilk sahibi? Mal da Yalan , Mülk de Yalan.. Var biraz da Sen Oyalan ...