Windows bilgisayar ortamından hareketle yapılan bilimsel bir “masaüstü psikolojisi” araştırmasına göre insanların kişiliklerivirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. alışkanlıkları ve tutkuları bire bir kendi Windows masaüstlerine yansıyor.

Psikolog Donna Dawson'un Windows masaüstlerinin kullanımını analiz ederek gerçekleştirdiği çalışma altı temel kişilik türünü ortaya koydu. Dawson'a göre bu altı temel kişilik türü
virgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. özgünvirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. hedefe odaklıvirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. muzaffervirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. hayalperestvirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor.
sanatçı ve sosyal olarak tanımlanıyor.
Kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız

Dawson yüzlerce simgeyle karmakarışık masaüstlerinden hiç simge olmayanlara kadar bütün masaüstü düzenlemelerinin bizim kişiliğimizi yansıttığını belirterek
virgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. “Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır ve bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir ama bunu bir kez fark ettiğinizdevirgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız” dedi.

Araştırmaya göre masaüstünden hareketle karakter belirlemeyi sağlayan ipuçları şöyle:

Ekranın her tarafına dağılmış simgeler: Düzensiz ve dikkati dağınık bir insanla karşı karşıyasınız.

Her iki yanda simgeler: Denge ve oran meraklısı
virgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. karmaşık durumlarda dengeli kalma çabası. Dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi.

Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları: Her şeyi yönetme iddiasında
virgs - Masaüstü Resimler Kişiliğimizi Yansıtıyor. biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı.

Arkadaş fotoğrafları


Duvarkağıdı olarak fotoğraflar: Bu yaklaşım birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösterir. Bazen bir ebeveyn fotoğraf olarak çocuklarının resmini kullanırken görürüz. Bazen de bir gezgin kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirir. Arkadaş fotoğrafları kişinin ne kadar popüler olduğunu yansıtmak için kullanılan bir araçtır.


Düz mavi duvarkağıdı: Genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimidir.


Duvar kağıdında muzaffer tema: Geçmiş başarıları yansıtan resimlerle süslü masaüstleri doğal olarak ego'lara vurgu yapar. Arkadaşlarınızın “şişkin egonuz” nedeniyle sizi suçlamasını istemiyorsanız bu tür duvar kağıtlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.


Alıntı