Depresyonun bu gün için toplumdaki yaygınlığının %20 civarında olduğu bilinmektedir. Yani her 5 kişiden biri depresyondadır. Bu diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir orandır.

Nedir depresyon?


Depresyonüzüntülü duygudurum içinde hiçbir şeyden zevk alamama düşüncekonuşma ve hareketlerde yavaşlama ve durgunlukdeğersiz olduğunu düşünmegüçsüzlükbitkinlikisteksizlikkaramsarlı k duygu ve düşünceleri ile fizyolojik bedensel işlevlerde yavaşlama gibi belirtileri içeren bir klinik tablodur.Belirtiler birdenbire ve çevrenin dikkatini çekecek tarzda ortaya çıkabileceği gibi çok sinsi ve yavaş da oluşabilir.Zaman içinde hem kişinin yaşam kalitesi çok düşer hem de işaile ve toplumsal ilişkileri bozulurböylece ekonomik ve manevi(prestij sosyal çevre ve arkadaş vs.) kayıplara uğrayabilir.Bazen depresyonun bu tipik belirtileri yerine diğer birçok psikiyatrik ya da bedensel hastalığın belirtilerini andırır tarzda fobilerobsesyonlarsinirsel bayılmalar beklenmedik biçimde alkole kumarailaçlara düşkünlükaile ve iş yaşamından uzaklaşma eylemleriaçıklanması güç cinsel uyumsuzlukaşırı yeme veya hiç yememe ve daha birçok değişik belirti görülebilir ama altta yatan asıl neden depresyondur.


Öğrencilerde okul uyum sorunlarıbaşarısızlıkdavranış bozuklukları görülebilir. Bu durum “atipik depresyon” veya “maskeli depresyon” olarak adlandırılır.Psikiyatrist Dr. Gıyasettin Ekici