Hayatimizin büyük bir bölümünü kimbilir belki de hepsinismilev - Ben ve Ben bizi çevreleyen dünyada ve insanlarda kendi yetenegimizinsmilev - Ben ve Ben güzelligimizin aklimizin basarimizin yansimasini görmek için harciyoruz.

Kendimize kurdugumuzun dünyanin boyutlari aslinda aynamizin boyutlarini da belirliyor.

Kimi bütün yeryüzünü kimi yasadigi mahalleyi kimi is çevresini kimi ailesini kimi sevgilisini bir ayna olarak kullaniyor.

Herkes kendini çevreleyen ve boyutlari kendisi tarafindan belirlenen dünyaya degisik cümlelerle ama ayni ortak soruyu soruyor.

- Ben güzelimsmilev - Ben ve Ben akilliyim yetenekliyim basariliyim degil mi?

Soru hemen hemen hep ayni olsa da cevap her seferinde ayni olmuyor.

Bazen yeterince alkislanmayan bir eserde bazen bizi terk eden sevgilide bazen görevimize son veren is yerinde bizi en çok yaralayan o cevabi duyuyoruz.

- Hayir sen sandigin kadar akilliyetenekli güzel basarili degilsin.

Baskalarindan olusan aynadaki görüntümüzde beliren her çatlak ise kendimizle iliskimizde derin bir yaraya dönüyor.

Kendimizi begenmekte kendimize hayran olmakta zorlaniyoruz.

Halbuki hayatta belki de en çok istedigimiz kendimize olan hayranligimizin baskalari tarafindan da kabul edilip bunun bize yansitilmasi.

Kendi kendimizle olan iliskimizin huzurunun baskalarinin begenisiyle saglanmasi.

Eger çevremizdeki dünya bizi begenmezsesmilev - Ben ve Ben bu begeni eksikligini bize terk edilisle isizlikle yalnizlikla basarisizlikla gösterirse “ben ile benin” iliskisini biz nasil huzurlu tutacagizsmilev - Ben ve Ben biz kendimizi nasil begenecegiz.

Sanirim bunun en kolay yolu basimiza gelene kendimizden baska bir suçlu bulmak.

Bir baskasina kizmak.

Kendimizi yargilamak degerlendirmek kendi eksikliklerimizi görüp bunlarin üstesinden gelip yeniden kendimizle aglikli bir sekilde iliski kurmanin uzun ve zahmetli yollarinda hirpalanmak yerine kestirmeden kendimize bir düsman yaratipsmilev - Ben ve Ben onu suçlamak.

Bazen bizi terk eden sevgiliyi öldürmek bazen bizi görevimizden atan isyeriyle ilgili gizli bilgileri baskalarina sizdirmak bazen bizi anlamadiklarini düsünerek tüm bir dünyaya düsman olmak.

Kendi eksikliklerimizi büyük bir mermer yigini gibi kullanip o eksiklikten bir düsman yontmak.

Kendi kendimizle olan iliskimizdeki sanciyi hayatimizin perdesine bir düsman olarak yansitmak.

Hatta bazen ayni eksikliklere “kendi kendisiyle” iliskisinde ayni tür çatlaklara ayni acilara sahip olanlarla birlesip daha büyük ve ortak düsmanlar yaratmak

Kendimizi begenmekte zorlandigimizda ayni eksikliklere sahip olanlarla kurdugumuz ortak kimligimizi begenmek kendi dindaslarimiza kendi vatandaslarimiza kendi irkdaslarimiza hayran olmak.

Bu hayranligi pekistirmek ve hakli göstermek için baska irktansmilev - Ben ve Ben baska dinden baska milletten olanlari asagilamak onlari “düsman” olarak görmekbütün basarisizligin suçunu onlarin sirtina yüklemek.

Milliyetçiliginsmilev - Ben ve Ben irkçiligin dindasligin genis yorganinin altina saklanmak.

Fasizmin genellikle issiz kitlelerinin yogun oldugu toplumlarda yükselmesi bir tesadüf degil.

Bugün desmilev - Ben ve Ben yeryüzünde yükselise geçen milliyetçilige ve fasizme baktiginizda arkasinda globalizmin getirdigi yeni hayat biçimine ayak uyduramamayismilev - Ben ve Ben keskin rekabetin zorlayiciligini kitlelerin bedensel üretimden zihinsel üretime geçerken yasadiklari sikintilari issizlikleri görürsünüz.

Kitlelerin “kendi kendileriyle” iliskilerinde yasadiklari sancilari sömüreceksmilev - Ben ve Ben onlari bir düsmana dogru yönlendirip iktidara elini uzatmaya çalisanlar da genellikle böyle zamanlarda çikarlar.

Böyle zamanlarda insanlar savasa ve ölüme dogru yönlendirilirler.

Kendi kendimizle iliskimiz hayatimizin temelini olusturur.

Ne yazik ki bu temel baskalarindan olusan bir aynaya muhtaçtir.

O aynadaki görüntü çatladi mi bizim kendimizle iliskimiz de çatlar.

Ve o çatlakdan düsmanlar çikar.

Eger kendi kendisiyle iliskisi çatlamis büyük kalabaliklar varsa o zaman büyük ve ortak düsmanlar da olacak demektir.

Bir baska kalabaliga düsman olan bir kalabalik varsasmilev - Ben ve Ben orada kendi kendileriyle iliskileri sakatlanmis insanlar var demektir.

O sakatligi baskalarina kizarak hatta bazen baskalarini yok etmeye çalisarak tamir etmeye ugrasacaklardir.

Bir baska irktansmilev - Ben ve Ben bir baska dindensmilev - Ben ve Ben bir baska mezheptensmilev - Ben ve Ben bir baska inançtansmilev - Ben ve Ben bir baska irktansmilev - Ben ve Ben bir baska milletten olanlara kiziyorsaniz egersmilev - Ben ve Ben dönüp bir de kendinize bakinsmilev - Ben ve Ben mutlaka biri sizi terk edereksmilev - Ben ve Ben begenmeyereksmilev - Ben ve Ben asagilayaraksmilev - Ben ve Ben isiz birakaraksmilev - Ben ve Ben önemsemeyerek üzmüstür.

Ama baskalarina kizmaksmilev - Ben ve Ben baskalarini üzmeksmilev - Ben ve Ben baskalarini öldürmek bu üzüntüye ila nihayet bir çare olmaz.

Ne Tevrati bir tapu senedi olarak gösterip baskalarinin topraklarina el koydugu için yalniz kalan Israil Filistinlileri öldürerek yalnizliktan kurtulabilirsmilev - Ben ve Ben ne göçmenlere kizip fasistlere oy veren Fransiz issizler kendine is bulabilirsmilev - Ben ve Ben ne dünyada tek ve dokunulmaz bir güç olduguna inanarak kibirlenirken kendi evinde vurularak kendi gücünden kuskuya düsen Amerika savaslari destekleyerek bu kuskudan kurtulabilirsmilev - Ben ve Ben ne koskoca bir imparatorluktan esamesi bile okunmayan ikinci sinif bir ülke haline gelen Türkiyesmilev - Ben ve Ben ****lerin ana dilinin konusulmasini yasaklayarak önemsenecek bir ülke konumuna yükselir.

Dert neredeye çare de oradadir çünkü.

Dert kendi kendinizle iliskinizdeyse o derde devayi da baska yerde bulamaziniz.
Yazar : Ahmet Altan