Evet... Artık zamanı geldi... İtiraf ediyorum: Bir zamanlar ben (de) bir medya teröristiydim..
Size nasıl bu yola düştüğümü ve nasıl kurtulduğumu anlatacağım. Sonra da beni affetmenizi isteyecek ve "pişmanlık yasası"ndan yararlanacağım.
Önce bizim "örgüt" nasıl çalışır onu anlatayım:
İnsan gazeteciliğe adım attığında bir anda herşeye muktedir olduğunu sanıyor. Elinize bir teyp, mikrofon veya kamera tutuşturuyorlar. Onunla heryere dalıp, her istediğinizi sorguya çekip, herkesi yargılayıp, mahkum edebileceğinizi sanıyorsunuz. Şefleriniz, patronlarınız size "haber için ölümüne savaşmayı" öğretiyorlar. En kutsal değerin haber olduğunu sanıyor, meslektaşlarınızı atlatıp, habere ulaşmak için herşeyi göze alıyorsunuz.
"Siz kamu adına hesap soruyorsunuz"; artık kimsenin özel hayatı, mahremiyeti, söz hakkı olamaz. Herkes telefonunuza çıkmaya, sorularınıza cevap vermeye, hakaretlerinize boyun eğmeye mecburdur.
Telefona çıkmadı mı? Ne cüret? Çekersiniz daktilonuzu önünüze, veryansın edersiniz. Bu tür yazılar için "kaleminden kan damlatma kursları" vardır. Kurslarda "tüyü bitmedik yetim" diye biriyle tanıştırırlar. Herşeyi O'nun hakkını korumak için yaptığınızı söylersiniz. O zaman kimse size dokunamaz. Kahraman olursunuz. Sonra da yazınızı okuyup, "nasıl geçirmişim ama..." diye böbürlenirsiniz...
* * *
Ben de bu kurslara gittim. "Meslek etiği" denen şeyin, haberi zamanında yetiştirmek olduğunu sanıyordum. En ahlaklı gazeteci, meslektaşlarını en iyi atlatan gazetecidir zannediyordum.
Ben artık gazeteci değil, hem savcı, hem yargıç, hem infazcıydım. Cebimde kapı gibi basın kartım vardı; o halde halk adına hesap sorabilirdim. Herkes kameramın karşısında hesap vermeye mecburdu. Hiç kimse yüzüme kapı kapatamazdı.
Ben adamı yakardım. Çok fena yapardım..... Benden kaçmazdı. Ben büyük gazeteciydim... Ben...
Sonra... Günlerden bir gün... Başıma bir iş geldi...
Henüz çiçeği burnunda bir gazeteciydim. Hürriyet'te çalışıyordum. 1983 yılıydı. Bir pazar günüydü. SODEP diye bir parti vardı. Bolu'da bir toplantı yapacaklardı. Sıradan bir haberdi. Beni gönderdiler.
Partinin genel sekreteri Ahmet Durakoğlu'ydu. Kürsüde konuşurken aniden fenalaştı. Hemen alıp, bir odaya yatırdılar. Biz kapının önünde toplaştık. Durumu ağırdı. Kapı aralığından kalbine masaj yapıldığını görüyorduk.
Nefes alamıyordu.
Tam o sırada Milliyet muhabirinin odaya süzülüverdiğini gördüm.Durakoğlu içerde can çekişiyordu. Havaya ihtiyacı vardı ama ne gam... Halkın da habere ihtiyacı vardı. Halk elbette bir politikacının son nefesini nasıl verdiğini görmek isterdi! Halk bayılırdı böyle hikayelere...
Milliyet girmişti. Ben girmezsem kovulurdum. Ertesi gün Milliyet'te o fotoğraf çıkarsa Çetin Emeç (bizim örgüt lideri) beni öldürürdü. Ben de çekmeliydim. Gözümü kararttım. Kapıdan süzüldüm. Fotoğraf makinamı doğrulttum. İki üç kez bastım. Çıktım. Başarmıştım... İşte halk, bir kez daha haber alma hakkına kavuşmuştu. İstedikleri fotoğrafı görebileceklerdi.
Ahmet Durakoğlu birkaç dakika sonra can verdi. Hemen en yakın telefon kulübesine koştum. (Bugün yazarken bile utanıyorum.) Haberi verdim. "Son anında fotoğrafını çektim" ;dedim. "Örgüt," ayağa kalktı. "Hemen bir taksiye atla, getir" dediler. Bolu'da bindiğim takside filmi avucumda sıkı sıkı tutuyordum. Başarmıştım işte... İstanbul'da Çetin Emeç karşıladı beni. Kutladı. Ertesi gün haber "Politikacının ölümü" başlığıyla manşet oldu. Tabii benim fotoğraf da papuç kadar yerleşmişti sayfaya. Ödül aldım o fotoğrafla... Herkes tebrik etti...
Sonra ertesi gün aklım başıma geldi. Cenazede ailesini gördüm Durakoğlu'nun... İçim cız etti ve birden korkunç bir endişe yüreğime yerleşiverdi: "Acaba içeri girmesem yaşar mıydı? Acaba o birkaç saniyede benim çaldığım nefes, O'nu yaşatmaya yeter miydi? Acaba O'nu ben mi öldürmüştüm?"
İlk sorulardan sonra, bu benim için bir kabusa dönüştü. Uzun süre geceleri uyumadım. Dönüp dönüp gazeteye bakıyor, kendime lanet ediyordum. Tabii beni böyle koşullandıran "örgüt"e de... Çetin Emeç, o gün fotoğrafları yüzüme fırlatıp, "Bir insan son nefesini verirken, senin ne işin vardı odada. Bir insanı son nefesinde bile rahat bırakmamayı gazetecilik mi sanıyorsun" dese, belki gazete o gün o kadar tiraj yapmazdı ama kuşkusuz hepimiz bugün farklı bir konumda olurduk.
Bıraktım muhabirliği... Gececi oldum. Üniversiteye sığındım. Yine de o uğursuz haber, yıllar yılı bırakmadı peşimi...
Ama biraz pahalı da olsa artık öğrendim; hiçbir haberin insan hayatı, insan onuru kadar değerli olmadığını...
Bir daha hiç kimse bana, hangi gerekçeyle olursa olsun "insana rağmen" bir haber yaptıramaz.
Başta Durakoğlu ailesi olmak üzere herkesten özür diliyorum.
Ben uğraştım tedavi oldum.
Darısı diğer terörist arkadaşların başına..

Can Dündar