Bir dönem ODTÜ yurtlarında arama yapan jandarmanın duvardaki Che Guevara posterini rock yıldızı sanıp dalga geçtiğini anımsıyorum da gülmeden edemiyorum.
Bu günlerde bazı evlerde "Che" posterleri indirilip "Chelik" posterleri asılıyor. Çünkü bir "pop ihtilali" yaşıyoruz. Bir iddiaya göre popun genç ihtilalcileri, notalarını meşale yaparak ülkeyi 21. yüzyıla taşıyorlar. Eh, ihtilalden söz edilince, ilgilenmemek imkansız. Ne de olsa biz de bir dönem ihtilale gönül vermişiz. Ben de bu yeni devrimin saflarında yer alabilir miyim diye düşünmeye başladım kendi kendime... Picasso tablolarına bakıp, "Bunları ben de yaparım" diyen Evren Paşa cesaretiyle, bolca pop dinleyip, "kolaymış, ben de deneyeyim" dedim.
Ve işe koyuldum.
* * *
Eşe dosta sordum. "Sana iyi bir söz yazarı lazım" dediler. Önce kendim yazmayı denedim. Hatta bir tane yazmış gibiydim:
"Hadi gelin Manhattan'a geri dönelim / Paraların kalanını orda yiyelim" diye başlıyordu.
Ama fazla taklit gibi geldi.
Hem de başbakan üzerine alınır diye korktum, vazgeçtim.
Tam bir yenisini ararken, dostum Sina Koloğlu'nun yeni yazdığı sözleri okudum:
"Senin adın genç popçu / abin de iyi topçu."
Harikaydı... Tam istenildiği gibi... Yeterince uyduruk ve anlamsızdı. Çiklet kapaklarında yazan tekerlemeler kadar ilkeldi. Sözde mana arayan o gerici kafalara balyoz gibi inecekti bu güfte.
"Saçma Söz Yazarları Derneği"ne gönderdim. Onlar da saçmalık dozajını yeterli buldular, içine "Gıcık oldum kız sana / yesinler anam de bana" gibi birkaç yaratıcı nakarat ekleyip zenginleştirdiler ve "bestelenebilir" raporu verdiler.
Sevinçten uçuyordum.
Yeni gençler, şu devrimci çocuklar buna bayılacaklardı. Parçam, "Pop"lumsal patlama yapacaktı. Pop'ülizm bayrağını tutuculuğun kalesine dikecektik. Birileri bu başarıyı küçümsemeye kalkarsa onları "Yeni dünya düzenine ayak uyduramayan, dipten gelen genç dalgayı algılayamayan dinozorlar" olarak suçlamaya karar verdim.
* * *
Hemen "Beste Fabrikasyonları Müdürlüğü"nü aradım. Buna bir ritm uydurmalarını istedim. Ritm kutusunun kataloğundan bir konserve techno-ritm uydurdular. "İki zım-çak / bir çıs-tak" ritmi idealdi. Sözlere kalıp gibi oturdu.
İşte parça hazırdı. Henüz sözlerini tam anlayamıyordum, bu yüzden de iyi söyleyemiyordum, ama olsundu. Menajerim böyle şeylerle kafamı yormamamı istedi. Bir de önemli sır verdi: "Aslında parça değil, imaj satar"mış...
İşte şimdi sıra imaj pazarlama uzmanlarınındı. Bu saçmalığa kişilik kazandırmak onların işiydi. Onlar da işe benim imajımla başladılar. Bugünlerde seks çok iyi satıyormuş. Gömlek düğmelerimi göbek hizasına kadar çözmemi, pantalonumun ilk üç düğmesini de sürekli açık tutmamı önerdiler. "Şarkının klibinde de başlarına prezervatif geçirmiş kızlar oynasın" dediler. Konuyla ilgisini sordum. Olması gerekmiyormuş.
Ardından "Uçuk Klip Çekicileri Stüdyosunda" çekimler yaptık. Hala şarkıyı doğru dürüst söyleyemiyordum, ama ağzımı açıp kapamam yetiyordu. Parça öyle saçma olmuştu ki şimdiden stüdyodaki "devrimci gençler"in diline yerleşmişti.
* * *
Klip hazır olunca "Medya Pazarlama Departmanı"na gittik. Önce pop dergilerine birkaç övgü yazısı ısmarladık. Piyasa amma da pahalanmış.
Sıra televizyon çekimlerindeydi... Çekime iki ayrı kıyafet götürdüm. İki ayrı kayıt yapıldı. Birisi 1 TV'ye, ikincisi 2 TV'ye... İkisi aynı gibi oldu ama olsun. Böylesi daha iyiymiş. Sonra bizi "Talk Show Ayarlama Enstitüsü"ne gönderdiler. Bir show ayarlandı. İlginç olsun diye konuk olacağım stüdyoya motosikletle girip, selenin üzerinde şarkı söylememi önerdiler. Canlı kayıt olacaktı. Ama daha şarkıyı tam söyleyemediğim için vazgeçtik.
Medyacı arkadaşlar sansasyonun, satışları çok etkilediğini söylediler. Dosyadan birkaç sansasyon örneği çıkardılar. Sahne önünde bayılma taklidi yapacak kızlar dünyanın parasını istiyorlardı. Amerikan askerleri gibi saç kestirmeye de ben yanaşmadım. Daha ucuz ve makul bir şey sordum. "Eski sevgililerinize rica edin, sizin için ileri geri konuşsun, kaset en az 1 milyon satar" dediler, ama göze alamadım. Canlı yayında "kakam geldi" deme önerisi ise fazla taklit gibi geldi.
Başlangıç için koluma Atatürk dövmesi yaptırmayı düşünüyorum. Bir tutarsa yaşadık.
Tabii son olarak bir de bütün bunları bir devrim alameti olarak gösterecek kalem erbabı gerekiyordu. Onları tavlamak için parçamın adını çok sevdiğim bir eski kitap kapağından aldım:
"Elveda Başkaldırı."

Can Dündar