Önümde köşe yazarlığına başladığımdan beri beş senedir bütün bayramlarda yazdığım yazılar... Hepsi de dostluğa kardeşliğe birliğe bütünlüğe dair satırlarından bal damlayan yazılar ve hatıralar... Bugün bu bayram şekeri tadındaki yazılar bana o kadar uzak ki...
O acıklı türkü kulaklarımda çınlıyor:
'Bayram gelmiş neyime anam anam garibem
Kan damlar yüreğime anam anam garibem'.
İçimde öylesine bir hüzün var ki anlatamam size dostlar... Yüreğime çöken garipliği ifadeden âcizim. Üstâd'ın dediği gibi kendimi 'öz yurdumda garip' hissediyorum.
Bir tarafta arslanlar gibi vatan evlâtları vurulmuş tertemiz alınlarıyla yatıyor diğer tarafta üçbuçuk Taşnak bozuntusu hâlimize gülüp göbek atıyor.
Gene Üstâd Necip Fâzıl'ın bir dörtlüğünü hatırlıyorum:
'Bıçak soksan gölgeme
Sıcacık kanım damlar.
Gir de bir bak ülkeme:
Başsız başsız adamlar'.
Ve Bedri Rahmi gibi feryat ediyorum:
'Eyy benim dev memesinde cüceler emziren acayip memleketim!'
* * *
Ermeni Tasarısı ABD Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Bush ve Rice'ın Tasarı'nın kabul edilmemesi için gayret gösterdikleri söyleniyor. Doğrusu hiç güvenmiyorum. Belki de Coniler pek sevdikleri 'iyi polis-kötü polis' oyununu oynuyorlardır.
Neticenin bu olacağı önceden belliydi. Beni asıl üzen yerin dibine sokan bu netice değil oylama sonrasında söylenenler oldu. ABD'li Demokrat üye 'Türkler bir şey yapamazlar. Birkaç sert beyanat verirler sonra geçer' diyor. Yani herifçioğlu açıkça 'Havlar havlar susarlar' demeye getiriyor. Koçaryan da Ermenistan'dan lâf yetiştiriyor;
Türkiye Fransa'yı da ekonomik ilişkileri kesmekle tehdit etti ama o zamandan beri Fransa'yla dış ticareti birbuçuk misli arttı diyor.
Kimse kusura bakmasın ama teşbihte hatâ olmaz; 'Isıracak köpek havlamaz' derler. Nasreddin Hoca'nın fıkrasını bilirsiniz: Hoca semeri çalınınca geri getirmezseniz ben yapacağımı bilirim der. Semeri gelince getirmeseydik ne yapacaktın diye sorarlar. Hiç der Hoca yenisini alacaktım. Ne yazık ki devlet olarak Nasreddin Hoca kadar bile tesirimiz kalmadı.
İşte beni asıl kahreden de budur.
* * *
Televizyonlarda gazetelerde bir haber: Efendim Hükûmetin tezkere hazırlama çalışmaları hızla devam ediyormuşmuş. Güler misin ağlar mısın?
Dün de yazdım bu tezkere dediğiniz naneyi hazırlamak en ebleh hukukçunun dahi yarım saatten fazla zamanını almaz. Güya tezkere bayram sonrasına yetiştirilecekmiş.
Ne bayramı kardeşim? Bir ülkenin güvenliği söz konusu olduğunda bayramın seyranın lâfı edilir mi hiç?
Ramazan Bayramı'ndan sonra da Cumhuriyet Bayramı var. Daha hipodromlardan hiç kullanmaya cesaret edemediğimiz tankları topları geçireceğiz ya... Sonra da sevgili Başbakanımız ABD'ye gidecek; Bush onu bir güzel sakinleştirecek. Sınır ötesi operasyon da çıkmaz ayın son çarşambasına kalacak...
Bu durumdan ABD'nin ve peşmergelerin uşağı medyacılar Kuzey Irak'ta iş çevirenler ve Barzani yandaşları memnun olacaklar. Kimbilir bazılarının yurt dışındaki banka hesaplarına PKK'yı 1992'deki gibi imha edilmekten kurtardıkları için hatırı sayılır paralar yatırılacak.
İktidar Güneydoğu'da sıkıntı çıkmayacağından memnun sınır ötesinde para harcamayacağından mesut ekonomi riske girmemiş ABD'yle aramız bozulmamış olacağından mesrûr bir vaziyette bayramı idrak edecek.
Olan şehitlere gazilere ailelerine ve itibarı sıfıra indirilmiş zavallı Türkiyem'e olacak...
* * *
Bayram gelmiş neyime...