Aldım Verdim Ben Seni Yendim

Aldım verdim ben seni yendim kaçtın sattın beş paraya sattın ah Devrimim benim nedir senden çektiğim sen gelmedin ammaa ben değiştim naranınanom.. bu şarkıyı dinlediğimde aklıma hep çocukken oynadığım oyunlar gelir ..

Mahalle maçlarındaadam seçme işine kimin tarafından başlanacağına dair yürüyüşte söylenen bir nevi marş`da diyebilirizsonuçta ayağı diğerinin üstüne gelen adam seçme işlemine başlamaya hak kazanır sanırsınız ki Dünyayı kurtaracak tayfayı seçiyor alt tarafı her zamanki gibi oyun sonu birisinin anasının binimum organı kavgaya dahil edilecek!.. öyle basitinden de değil hani küfür etmekte beceri ister çocuk olmalarına rağmen nasıl ağzından tükürük saça saça o küfürleri sıralarlar sanki eylemi yapıyormuşçasına _Ahmeeeeet senin ananı ben var yaa!...ulan anası gelse altına sıçarsın kalkmış birde mübalağa yapıyor veled..

ahaandaa işte büyük an Selim Erdiç`in ayağına bastı!...

Selim: Mustafa bizdeeeen(nasılda gururlu mahallenin en güçlü adamını seçti diye..)

Erdinç:Göktürk de bizden o zaman(ikinci iyi adam)

Selim: Buse`yi aldım

Erdinç:KorkutİsmailPelinBurçakMine.....böy- lece herkes seçilmiş takımlar kurulmuştu..du bi dakka iyi de ben ne olacaktım?

Selim:Banu`da fındık fıstık olsun..

Hastrrr lan sen olsana fındık fıstık her zaman böyle yapıyorlardı .onlardan küçüğüm diye beni hep toplama işlemindeki sıfır sayısı gibi görüyorlardı etkisiz eleman.!...

Takımda oynayan çok küçük yaştaki oyunculara fasülye fındık-fıstık gibi lakaplar takılırdı ..ne kadar aşşağılayıcıdır bilir misiniz? oyunda ordan oraya koşarsınız kimse sizi tınlamaz halbuki siz daha iyi olduğunuzu düşünürsünüz lakin oyun da fark edilmezsiniz bile..daha küçükten ezilmeye başlarsanız benim gibi ilerde ne büyük hüsranlar yaşayacağınızı söylememe gerek bile yok sanırım .

Hiç kimse konserve bir hayat yaşamak istemez oysa insanın hayatında geçiş aşamasının en önemli unsurlarından birisi de rol edinmektir aslında... ama farkında mıyız ki? Daha çocukkenden başlar kişiliğimizin alt yapısı ve ölünceye değin oturmaz yerinehani derler ya kişiliği oturmuş adam diye yok efendim öle bir şey kişi ölene dek bu oluşum devam eder çünkü her gün yeni bir deneyim demektir...
Toplum size nasıl yaklaşırsa sizde topluma o oranda çarpık bir birey olarak dahil olursunuz..Geri dönüşüm kutusu misali..

Hadi ben küçükken fındık fıstıktım da etkisizde olsam bir şekilde oyunda olmanın zevkine varabilmiştim ya Serhat !..Serhat oyunlara hiç alınmazdı tabiri caizse ******nun oğluydu...vurun *****ye hesabı dışlanmıştı toplumun küçük bireyleri tarafından..tıpkı Annesinin dışlandığı gibi..

Günün birinde bize geldi Sevda Teyze gözü eli bacakları morluk içinde.. Annem telaşla onu içeriye aldıacıyordu haline ve diğer mahallelinin davrandığı gibi davranmıyordu Sevda teyzeyle Serhat`a ama yinede çekiniyordu etraf görmesin diye gizlice konuşurdu onlarla.. o gece Annemle Sevda teyze konuşurlarken bende kulak misafiri oldum ...

Yıl 1982 Aynur diye başladı anlatmaya.. o zaman ben çok cahildim okuyamadım bile doooğru kocaya satıldım üstellik beş para etmez bir şerefsize gelin gittim..insanın kocası tarafından her gece tecavüze uğraması nasıl bir şeydir bilemezsin nikahlı da olsa zorla cinsellik istemek tecavüz değildir de nedir?sonra çok paraya sıkıştı ve her gece arkadaşları gelmeye başladı eve beni onlara para karşılığı kocam pazarlıyordu( eli ayağı titriyordu Sevda teyzenin onu hiç bu kadar masum görmemiştim gözleri akmış makyajı silinmiş ve masum yüzü yansıyordu karşıdaki aynadan)sonra Mahmut cezaevine girdi bende Serhatla kalakaldım .tek çare vardı oda bu hayatı seçmek...baba evine dönemezdim zaten babam satmıştı beni sonra kocam ...şimdide pezevenkler satıyor...

Genelev kedinin köpeğin bile orada kalmaması gereken bir yer. sabah 09.00’da uyanırsınız. saat 10.00’da kapılar açılır. bu süre içerisinde süslenirsiniz. en “albenili” biçimde.. saat 10.00’da salona inersiniz. mesainiz gece 23.00’e kadardır yemek yemek için 15-20 dakikalık vaktiniz vardır. çayı kahveyi ayakta içersiniz.

Kasaptan et alırken hani ete bakılır ya öyle bakıp seçip beğenilirsiniz. günde 30’a yakın insan gelip paranızı verdiği için sizle birlikte olur. bayram günleri ve asker sevkiyat dönemlerinde bu sayı 50’lilere yaklaşır. hatta bir bayram gününde 70 erkekle birlikte olmak zorunda kaldım. hasta olmanız diye bir şey mümkün değildir. ****ajdan üç saat sonra işe dönersiniz.

Genelevde çalışanlar yaşayan ölülerdir ve hiçbir hakkı yoktur. gün içinde birçok kez baygınlık geçiriyordum. gelip kolonya döküyorlar “hiçbir şeyin yok hadi devam et” diyorlardı. üzerinizden tren geçmiş gibi oluyorsunuz. oraya gelenler önce güdülerini tatmin edip sonra “neden o... oldun?” diye sorar. dışarı çıkamazsınız çıkarsanız da firar etmemeniz için mutlaka yanınızda birkaç kişi olur. şunu herkes bilsin geneleve düşen kadınların yüzde 90’ı tecavüze uğrayıp ailesi tarafından satılan kadınlardır. ben de o kadınlar da analarının karnından vesikayla doğmadı. bu hayatı seçmedi. ..

Sevda teyze o kadar dolmuştu ki 42 senelik yaşamını bir çırpıda kustu .. hayatın pis darbelerini iki saat önce dünyanın en yılgın insanıyken şimdi en güçlü kadınını görüyordum karşımda.. Ey hayat bildiğin gibi gel diye haykırıyordu sanki...

O zamanlar 8 yaşımda ya varım ya yokum ama duyduklarım beni o kadar etkilemiştiki pencereden baktığımda Çocukların Serhatı ittiklerini gördüm bir hışımla aşşağıya indim ve elime aldığım en kocaman taşı fırlattım Erdinç`e bacağına geldi ve yere düştü herkes şaşırmış bana bakıyordu..

Öyle ya ne cesaretti bu ******nun çocuğunu korumaya gelmiştim üstelik Fındık Fıstık halimle...bir kaç çocuk bağıra çağıra kaçıştı. ben Serhatı aldım ve Mevlüt amcanın bakkalına gittik cebimde kalan ve çikolata almak için biriktirdiğim son paramla ona dondurma aldım param 1 tanesine yetiyordu gözlerinden akan yaşları sildim bir kaldırım kenarına oturduk dondurmayı ona verdim..öyle ya onun daha çok ihtiyacı vardı.Annesi memur da olsa işçi de olsa ev hanımı da olsa hayat kadınıd a olsa çocuk her yerde çocuktu..
Hayat`ın getirileriydi bunlar Sevda teyze hayat kadınıydı herkese aitti diğer çocukların anaları ise babaları için hayatlarının kadınlarıydılar ..

Garip bir ironidir. madem hayat kadını tabiri ******lar için kullanılır o halde neden hayatımızın kadınları bizim için namus meselesidir diye düşündürür. düşünmeyeni de vardır. en doğrusunu yapar. zaten hiç bir şeyi irdelemeyen toplumun vasıfsız üyeleri olup çıkmadık mı ?
******ya hayat kadini derken ese hayatimin kadini demek ..anlam veremiyorum bu gidişata anlam verebilen varsa buyursun..

Bazen çocukluk arkadaşlarımla karşılaşırım .. Erdinç ya da Selim Fıstık naber dediğinde eski günlerim gelir aklıma ben fıstık olmak istemiyorum diye haykırmak gelir içimden ama yapamam açıklayamam ki onlara içimde kopan apansız fırtınaları...Sevda teyzenin geçmişini birtek Annem biliyordu birde davetsiz ben... o gün bu gün Fıstık lafını duyduğumda aklıma Serhat gelir...Düşünüyorumda Serhat mı daha babasız dı yoksa bu hayatı Serhat gibilere dar eden ****aj sonrası rahimde kalan hayatın kaçak piçleri mi?