Dünyanın en güzel kentlerinden biri sayılan İstanbul'un semtlerinin adları nereden geliyor acaba? İşte bazı semtler ve isimlerinin ilginç öyküleri...


Aksaray: Fatih'in sadrazamı İshak Paşa, İç Anadolu Bölgesi'ndeki Aksaray'ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü Aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. Aksaraylılar da semte adlarını verirler.

Ahırkapı: Marmara Denizi'nin kıyısında yer alan yedi ahır kapısından birisi olan bu semte, Padişah atlarının bulunduğu has ahırın yanında yer aldığı için Ahırkapı ismi verildi.

Aşiyan: Kuş yuvası. Günümüzdeki ismini şair Tevfik Fikret'in burada bulunan, Farsça'da kuş yuvası anlamına gelen 'Aşiyan' isimli evinden alıyor.

Bağlarbaşı: Semt, en ünlü bağ ve bahçelerin bir dönem burada yer almasından dolayı bu adla anılıyor.

Bebek: Bu konuda iki rivayet var. İlki, Fatih'in bölgeyi koruması için gönderdiği bölükbaşının Bebek lakaplı olması. Diğeri ise, padişahın semtteki bahçesinde gezerken yılan görüp korkan şehzadesine bebek demesi.

Beşiktaş: Semtin ismini Barbaros Hayrettin Paşa'nın gemilerini bağlamak için diktirdiği beş taştan aldığı yönünde.

Beyoğlu: 'Bey Oğlu' diye anılan Venedik Prensi'nin burada oturmasından geliyor semtin adı.

Bakırköy: Bizanslıların 'Makri Hori' dedikleri semt, 14. yüzyılda Osmanlıların eline geçince 'Makriköy' adını aldı. Sonra Atatürk'ün isteğiyle semt Bakırköy adını aldı.