En tuhaf açık artırma vakaları
İnsanlar artık hemen her şeyi online açık artırma sitelerinden satmaya başladı. Ancak Çinli bir uyanık olayı biraz abartmış: Yaşları 15 ila 18 arasında olan Çinli genç kızların tükürüklerini şişelere doldurup eBay’in benzeri olan bir Çin açık artırma sitesinde satışa çıkaran Çinli, her bir şişe için alıcılardan minimum 3.25 dolar talep etti. İlgi çekmesi için içeriğine güzel bir Çinli genç kız resmi de eklenen bu açık artırmayı gören bazı kullanıcıların şikayeti üzerine ise söz konusu açık artırma hemen yayından kaldırıldı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180313 - En tuhaf açık artırma vakalarıİngiltere’de yaşayan 16 yaşındaki bir çocuk, eBay üzerinden 194 dolara Sony’nin PS2 konsolunu satın aldı. Ancak siparişinin eve gelmesiyle birlikte PlayStation konsolunun bulunduğu paketi açan çocuk gözlerine inanamadı; zira PS2’nin bulunduğu kutunun içinden 65 bin Euro nakit para çıktı. Daha sonra bu parayı kutunun içinde gören gencin ailesi ise her ihtimale karşı polisi arayarak bu olayı haber verdi.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180312 - En tuhaf açık artırma vakaları

Eşinden boşanan ve eski eşinin gelinliğini giydiği bir fotoğrafı kullanarak 2004 yılında bu gelinliği açık artırma yoluyla satışa çıkaran bir Amerikalı, beklediğinin çok üstünde bir fiyat aldı. Satılığa çıkardığı gelinliğin fiyatı 10 bin doların üzerine çıkan Amerikalıya bu fotoğrafından dolayı kullanıcılardan evlilik teklifinde bulunanlar dahi olmuş.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180311 - En tuhaf açık artırma vakaları


1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kurulan ve o günden bu yana sürekli büyüyen eBay’i artık bilmeyen yok; ancak eBay’de satılığa çıkan ilk ürünün ne olduğunu biliyor musunuz? İlk satışı bizzat kendisi gerçekleştiren Omidyar, kedisiyle oynamak için önceleri satın aldığı ve sonradan kırılan bir lazer cihazını 14 dolara satılığa çıkardı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180310 - En tuhaf açık artırma vakaları


2005 yılının Haziran ayında radyoda canlı yayın yapan kocası DJ Tim Shaw’ı dinleyen eşi kulaklarına inanamadı. Kocasının radyo yayınında o an canlı yayında konuşmakta olduğu bir mankene iltifatlar yağdırdığını işiten Jodie Marsh, kocasının “sizin için eşimden bile boşanabilirim” sözü üzerine kocasından intikam almaya karar verdi. Kocasının kullandığı Lotus Spirit model otomobili eBay üzerinden satılığa çıkaran Jodie, bu otomobile yaklaşık 5 dolar değer biçti.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180309 - En tuhaf açık artırma vakaları


Microsoft Office’in ücretsiz bir alternatifi olan OpenOffice’e herhangi bir lisans bedeli ödemeden de kullanabiliyorsunuz. Ancak uyanık bir kullanıcı, açık artırma sitesi üzerinden bedava olan bu programı 3 dolardan satılığa çıkarınca işin rengi değişiyor ve ücretsiz olan bu programın fiyatı 61 dolara kadar çıkıyor.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180308 - En tuhaf açık artırma vakaları

Çinli bir iş adamı olan Zhang Cheng, eBay üzerinden en son 1995 yılında havalanan MiG-21f model bir jet uçağını 25 bin dolara satın alıyor. ABD’de bulunan bu jet uçağını Çin’e nasıl getireceğini bir yana bırakacak olursak iş adamının bu uçağı almasındaki amaç ise oldukça ilginç: “Alım gücüm vardı ve şirketimde bir uçağın girebileceği kadar büyük bir alana sahiptim. Ofisimin bu uçakla daha da hoş bir görünüme sahip olacağını düşündüğümden açık artırma sitesinden bu uçağı aldım.”


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180307 - En tuhaf açık artırma vakaları

Magicgoat isimli bir web adresinin kurucusu olan bir eBay kullanıcısı, evinde 1 ay boyunca kullandığı çöp kutusunu çöpleriyle beraber 1.78 dolara satışa çıkardı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180306 - En tuhaf açık artırma vakaları

SAHİBİNDEN SATILIK HAYALET!
Pek çok garip şeyin internet üzerinden satıldığını gördük; ama bu kadarını biz bile beklemiyorduk.
Evindeki hayaletlerden bıkıp usanınca, ruhlar konusunda uzman bir din adamı çağırdığını ve iki hayaletin 'kutsal su' bulunan iki şişeye hapsedildiğini öne süren Avie Woodbury adlı Yeni Zelandalı kadın, iki hayaleti internetten satışa çıkardıen tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180305 - En tuhaf açık artırma vakaları


TradeMe adlı sitede hayaletleri açık artırma ile satışa sunan Woodbury, "Kutsal su ruhların enerjilerini emiyor ve onları bir tür uyku halinde tutuyor. 15 Temmuz 2009'dan beri hiçbir faaliyet olmadı. Bu nedenle onların şişede olduklarına inanıyorum" diyor. Hayaletler için teklif edilen fiyatlar yaklaşık bin 400 doları bulurken, Woodbury sitede "Beni korkuttukları için onlardan kurtulmak istedim. Ama biri onlarla oynamak isteyebilir" diye yazıyor.
Woodbury, hayaletlerden birinin kimliğini tespit etmeyi başardığını öne sürüyor. Buna göre hayaletlerden biri 1920'lerde şu anda kendisinin yaşadığı evde ölmüş olan Les Graham adlı bir erkeğe ait. Din adamının kendisine Les'in insanları korkutmayı sevdiğini ama, zayıf bir hayat olduğunu söylediğini anlatan Woodbury, adı açıklanmayan küçük bir kıza ait olan hayaletin ise çok daha güçlü olduğunu söylediğini belirtiyor.

en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180304 - En tuhaf açık artırma vakaları

Bir satıcı eBay üzerinden tam teşekküllü bir nükleer sığınak!
Satıcının verdiği bilgilere göre İngiltere'de 1950'li yıllarda soğuk savaş esnasında olası nükleer saldırılara karşı bir gözetme noktası olarak kurulan bu orijinal nükleer sığınak, resmen 1959 yılında kullanılmaya başlandı. 1991 yılına kadar İngiliz ordusuna bağlı 3 görevlinin aktif olarak kullandığı sığınak, daha sonra ihtiyaç olmadığına karar verilmesi nedeniyle kullanılmamaya başlandı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180303 - En tuhaf açık artırma vakalarıBenzeri diğer sığınaklarının çoğu yağmalanmış olmasına rağmen bu özel sığınak hala mükemmel durumda görünüyor. İçerisinde masası, sandalyesi, sireni ve özel telefonu hala mevcut...


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180302 - En tuhaf açık artırma vakaları


Çalışmayan F1 aracı...

bu F1 aracı maalesef çalışmıyor; bu da elbette 'asfaltı ağlatmak isteyen F1 severler' için güzel bir haber değil. 4 adet üretilen ve dünyanın neresinde olursanız olun talep edebileceğiniz bu F1 aracı daha çok dekor niyetiyle üretilmiş bir ürüniMac'i bu halde hiç gördünüz mü?

iMac iMac olalı böyle zulüm görmedi. Evet, resimde de gördüğünüz iMac, artık çok farklı bir amaca hizmet veriyor. Monitörü tamamiyle hamster yani sıçan kafesine dönüştürülen iMac de eBay de alıcısını bekliyor.
en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180300 - En tuhaf açık artırma vakaları

Bağırma servisi

eBay'de satılan her ürünün elle dokunulur türde ürün olduğunu söylemek güç; en azından Justin Vames isimli bu yaratıcı fikrin sahibini tanımadan önce buna pek ihtimal vermezdik. Vames, belirli bir ücret karşılığında size farklı bir hizmet sunuyor. Örneğin canınız çok sıkkın ya da birinin size bağırmasını ve kendinize getirmesini istiyorsunuz. O halde Vames'e uğramanızda fayda var; çünkü Vames ufak bir ücret karşılığında size bu istediğinizi fazlasıyla veriyor.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180299 - En tuhaf açık artırma vakalarıeBay'den uçak satın almak...

İngiltere'nin güneybatısındaki Somerset bölgesinde yaşayan 39 yaşındaki Neil Banwell, eBay açık artırma sitesinde rastladığı 1980 yapımı Harrier Jump Jet XZ494 model jet uçağa, 20 bin dolar
ödeyerek satın aldı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180298 - En tuhaf açık artırma vakalarıMotorunun olmayışı ve uçuş sistemi ekipmanlarının çalışamayacak duruma gelmesiyle artık iş göremez hale gelen 27 yıllık emektar jetin yeni sahibi Neil Banwell, bu tür uçaklara büyük ilgi duyduğunu belirterek, eBay'deki ilanı görünce dayanamayarak teklif verdiğini ve kazanınca çok mutlu olduğunu söyledi.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180297 - En tuhaf açık artırma vakaları


Hayatını satan adam...

44 yaşındaki Ian Usher kendi halinde bir Avustralya vatandaşıydı. Mali durumu da ortalamanın üzerindeydi. Ne olduysa eşinden ayrıldıktan sonra... Usher, ayrılığın ardından yeni bir hayata başlamayı kafasına koydu ve yeni hayatını kurmak için ihtiyaç duyacağı parayı da "eski" hayatını satarak elde etmeye karar verdi.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180296 - En tuhaf açık artırma vakalarıUsher'in satışa çıkardıkları şunlar: 420.000 Avustralya Doları değerindeki evi, halı mağazasındaki işi, otomobili (Mazda 929), motosikleti (Kawasaki ZX600R), jet-ski'si (Kawasaki SX650), elbiseleri ve arkadaş çevresi.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180295 - En tuhaf açık artırma vakaları


Ancak açık artırma başladığında, kimsenin ilanı ciidiye almadığından olsa gerek, fiyat bir anda 2.2 milyon Avustralya Dolarına kadar fırladı.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180294 - En tuhaf açık artırma vakaları


Yok böyle salatalık

Manava ya da süper markete gider, sebze ve meyve satın alırız. Kimi zaman domates, soğan, biber; kimi zaman da elma, armut ve elbette salatalık... Açık arttırmaya düşen ve resimde gördüğünüz bu ürün, aslında bir salatalıktan başka bir şey değil. Bu salatalığı benzerlerinden ayıran özelliği ise şeklinin bir yılana benziyor olması.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180293 - En tuhaf açık artırma vakalarıMicrosoft'tan güneş gözlüğü

"supportamericanotchina" adıyla satış yapan bir satıcı, saplarında Microsoft yazan ve 80'li yıllardan kaldığı iddia edilen bir güneş gözlüğünü tam 173.000 Dolarlık açılış fiyatıyla satışa sunmuş.

Bu satışı ilginç kılan sadece gözlüğün fiyatı değil; satıcı tarafından yapılan inanılmaz açıklama da bir o kadar ilginç. Açıklamaya göre bu gözlük 80'lerde az sayıda Microsoft çalışanına dağıtılmış. Diğer gözlüklerin hepsi kırılmış ve sağlam kalan tek gözlük satıştakiymiş.en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180292 - En tuhaf açık artırma vakalarıYüz ifadeli çörek

eBay'in açık arttırmaya çıkan en ilginç ürünlerinden biri, bu sıra dışı çörek olmalı. İnternetten açık arttırmayla çörek satışı da mı olurmuş demeyin; bu çöreğin diğerlerine göre oldukça farklı bir özelliği var: O da üzerindeki yüz ifadesi.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180291 - En tuhaf açık artırma vakalarıÖlü kurbağa

Resimde gördüğünüz bu cisim aslında ölü bir kurbağa. Bu kurbağayı açık arttırmaya çıkaran kullanıcı, kurbağayı yolda ölü bulduğunu, ne sebeple öldüğünü bilmediğini ifade etti. Ancak ölü kurbağayı neden satılığa çıkardığı konusunda kafalar hala bir hayli karışık.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180290 - En tuhaf açık artırma vakalarıBatman yolsuz kalırsa...

Eğer bir Batman hayranıysanız, 1989 yılında çekilen, Micheal Keaton ve Jack Nicholson'ın başrolü paylaştığı filmi de mutlaka hatırlıyor olmalısınız. İşte o filmde Batman'in kullandığı özel otomobili Batmobile, e-Bay üzerinde açık artırmayla satılıyordu.


en tuhaf acik arttirma vakalari acik arttirma internet 1180289 - En tuhaf açık artırma vakalarıVe arı kavanozu

Açık arttırmaya çıkan bu ürün ise göreceğiniz üzere içi arı dolu bir kavanoz. Kurutulan ve kavanoza doldurulan arılar, farklı bir görüntü oluşturmuş.
Kaynak:Milliyet