Dümdüz bir sol eleştirisi
Orantısız polis, yine orantısız güç kullandı (!). Orantılı ve denk olmalı güçler, mesela bir gün de sokakları kapatıp kafasına göre eylem yapanların gücü başarılı olmalı değil mi ama her gün her gün polislerin dediği oluyor, ne ayıp!

Polisin diğer adı artık bu iki kelime; Orantısız Güç! Polisin ekranlar da hiç de hoş olmayan görüntüleri arka arkaya, hızlı, yavaş, ha bire gelmeye başladı mı, herkes hem de herkes, polisin görev alanların da uzman kesiliyor. Bari yeni bir cümle kursalar, o da yok, varsa yoksa orantısız güç laf-ı güzafı Orantılı olsun diye polis de karşısında ki gibi tükürük mü saçmalı, bayrakların geçtiği boru ya da sopalardan mı edinmeli, küfür mü etmeli.!?

Yazılarını çoğu zaman takip ettiğim birçok yazarı da bugün aynı tarzda okudum yine. Yazılarında ki ana fikir; polis ve onun orantısız davranışlarıydı. Olayların öncesi, olayları çıkaranların asıl yapmak istedikleri ve amaçsız (!) amaçlarından bahseden yoktu! Saf halim benim, akıllanmıyorum ki hiç, ben de yazısını okuduğum bir muhtereme (!) bir e-posta attım, uzun uzun yazdım, sizinle sohbet edip biz polislerin faydalı birçok yönünü anlatmak isterim, biraz kucaklayıcı olmalısınız dedim. Hay demez olaydım, klavyem kırılsaydı da yazamasaydım keşke, gelen cevaba bir bakın: Benim işim sizi kucaklamak değil. Beğenirseniz okursunuz. Beğenmezseniz okumazsınız.

Ve böyle bir cevap yazan kişi solcu aydın, ben de orantısız güç kullanan polis oluyorum öyle mi? Haydi oradan

Bir polis olarak, polis aleyhinde yazan-konuşan herkese sormak istiyorum; Bugüne kadar kaç polisle, gerçekten yapıcı bir irdeleyişle sohbet ettiniz ya da bunu yapmak için bir çaba sarf ettiniz? Bunu gerçekten çok merak ediyorum. Kötü örnekleri yazmaktan, konuşmaktan, anlatmaktan bıkmadınız mı? Kötülüklerin haber olmakta ki maharetini ve liderliğini değiştirmeyi hiç aklınıza getiriyor musunuz? Bir kez bile olsa polislerin yaptığı projelerden ve entelektüel gelişimlerinden bahsettiniz mi? Bunlardan birkaç örnek verirseniz solculuğunuz da bir gedik mi açılır ey aydın solcu kardeşlerim?

Ben sizinle samimi, ince belli bardaklar eşliğinde, ön yargısız bir sohbet etmek istiyorum, siz bunu isteyebilir ve yapabilir misiniz bunu da çok merak ediyorum.!? demiştim, adını anmak istemediğim köşe yazarına bu sabah ve yukarıda ki cevabı vermişti zat- şahaneleri! Ne cevap ama değil mi? Köşesinden her yeri aydınlattığını sanan bu kişilere gereksiz yere değer addetmenin ne kadar boş bir çaba olduğunu da anlamış oldum böylece

Polisin, sadece kötülüklerinin haber oluşu, bize olan ön yargının içerisine yapışıp kalmış hastalıklı bakış açısının bir özetidir. Bizi ha bire eleştirenler, kırıp dökmeyen, vatandaşına kibar ve iyi davranan bir polis teşkilatını gerçekten istemezler, istiyor olsalardı bizim iyi haberlerimizle, kötü haberlerimizin kamuoyuna yansıması arasında bu kadar uçurum olur muydu? Olmazdı.

Kendi hırsına kapılıp olaylar sırasında profesyonel davranmayan tüm polislerimizin davranışı bizi de rahatsız ediyor, onların olmaması için teşkilat olarak elimizden geleni yapıyoruz. Yanlış polis davranışlarının doğru davranışların da üzerine çamur sıçrattığını bilecek kadar bilgi-birikime sahip insanlarız. Olmaması bizim de arzumuz ama zor kullanmak yetkimizi illa da kullanmamızı isteyenlerin varlığını inkâr etmek de polise olan önyargının ispatıdır.

Ancak, hepimiz de biliyoruz ki, kafasına göre herkesin, istediği bir yerde protesto etmesi de kuralları olan bir yaşam tarzı için mümkün olmayanın adıdır. Polise tüküren, küfreden, kendisinin coplanması için her tür provokatif davranışı sergileyen göstericilerin, tüm bu olaylar neticesinde sadece haklarını arayan meleklere (!) dönüşüvermeleri de bu olayların artık klasik sonucu olmaya başladı

Sadece ve sadece hakkını aradığını (!) iddia eden profesyonel üniversite öğrencileri, (birçoğunun 4 yıllık okullarda 7-8-10 yıl okuduğunu biliyoruz) herhangi bir hakkı aramak için yapacakları eylemlerin olaysız geçmesini istemezler. Gerçek zekâlarına yakışır yapacakları eylemlerin yeterince haber olmayacağını kendileri çok iyi bilirler. Ve bu nedenle olmayacak yerde eylem yapmayı bir hak olarak iddia edip, polisin zor kullanma yetkisini illa da kullanmasını sağlarlar!

Bu olayların sonucunda polis olarak, bu zevzeklerin ekrana çıkıp kendilerini, sadece hak arayan halk kahramanları gibi göstermelerinin yarısı kadar kendimizi savunamıyoruz ya, en çok da içimi bu acıtıyor. Polis otoritedir, solcular için de en kolay yoldan otoriteye karşı çıkmak polisin copunu kınından çıkarmasını sağlamaktır, bu kadar. Eylemlerinize bu kadar felsefe katmaya inanın gerek yok!

Dümdüz polis eleştirisi yapanlara, dümdüz sol eleştirisi de ancak bu kadar olur! Yerseniz

alıntıdır..