45 gönüllü üzerinde fMRI ile beyin taraması yapan bilimadamları beyinde bir insanın bencil ya da fedakar olup olmadığını gösteren bölümü buldu.

34690 - Beyniniz bencil mi fedakar mı?

ABD'li bilimadamları, karşılık beklemeksizin diğer insanlara yardım etme eğilimi olarak tanımlanan fedakarlığın, beynin 'posterior superior temporal sulcus' bölgesiyle bağlantılı olduğunu saptadı.

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi bilim adamları, 45 gönüllü üzerinde fMRI ile beyin taraması yaparak, beynin belli bir bölgesindeki faaliyetin fedakarlık tutumunu gösterdiğini tespit etti.

Fedakarlık ölçüsünü saptamak için, katılımcılardan bir yardım kuruluşu veya kendileri için para kazandıkları bilgisayar oyunları oynamaları istendi.

Bu sırada katılımcılara beyin taraması yapıldı ve fedakarca veya bencilce davranışları hakkında sorular soruldu.

Araştırma ekibinin başkanı Scott Huettel, ''Beynin bu bölgesinin görevini anlamak ille de Rahibe Therasa gibi insanları neyin harekete geçirdiğini tam olarak anlamamızı sağlamasa da araştırma, fedakarlık gibi önemli bir toplumsal davranışın kökenleri konusunda ipucu verebilir'' dedi.

Araştırmanın önemli sonuçları olabileceğini belirten bilimadamları, bundan sonra beynin bu bölgesinin yaşamın ilk yıllarında gelişimini araştırmaya çalışacaklarını belirtti.

Bilimadamları, elde edecekleri bilginin, fedakarlık eğiliminin nasıl ortaya çıktığını saptamada yardımcı olabileceğini söyledi.