Yanılgı: Öpüşme sadece aşkın bir ifadesidir.

Gerçek: Öpüşme kadın ve erkek arasında mikropları taşıyarak, gebelik öncesi ve gebelik sırasında kadının bağışık sistemini güçlendirir.


Biraz geri çekilelim ve hayvanat bahçesinden wombatları ele alalım.

Biri ilerler ve dilini diğerinin ağzına sokar, dillerini yaklaşık bir dakika kadar birbirlerine sürterler ve sonra bir wombat ne yapıyorsa onu yapmaya devam ederler.

Tuhaf mı?


Öpüşmek, kabul etmek gerekirse, tuhaftır. Neden bu kadar çok tutkuludur? Neden böyle ezici bir duygudur?

Çiftleşme huylarımız, üzerinde nadiren ne hissettiğimizi ya da yaptığımızı düşündüğümüz davranışlarımızdan sadece biridir. Hamburgerlerin lezzetli olduğunu biliriz, ama neden? Göğüsleri ve kaslı kolları çekici buluruz, peki ama neden?

Cevaplardan birisi sitomegalovirüstür.

Bu durum bir süredir hipotez halindeydi ancak Leeds Üniversitesi'nden Colin Hendrie araştırmalarından şu sonucu elde etti:

Bir erkeğin sitomegalovirüsü ile kadını aşılamanın en etkili yolu ağzıdan ağıza tükürük değişimidir, özellikle kadının erkekten daha kısa olduğu durumlarda.

Pek de seksi değil.

İş bağışıklık kazandırmaya geldiğinde spermlere pek de güvenemezsin.Araştırmaya göre kadın ve erkek arasında bu sayede mikroplar iletilir ve bundan yaklaşık altı ay sonra kadın da adamın bağışıklı olduğu zararlı şeylere karşı bağışıklık kazanmış olur. Bebek de doğduğu zaman, bu sayede, annesi ve babasının bağışıklı olduğu şeylere karşı bağışıklı doğmuş olur.

Bu davranış beynimizde o kadar derinden bir evrim geçirmiştir ki, eşcinsel çiftler bile öpüşürler ve bundan aslında görünmeyen kazançlar sağlarlar; iletişim, aşk, cinsel arzular ve partnerlerinin bağışıklığı.


Ancak biz bebekleri, hayvanları, kutsal objeleri ve toprağı dahi öperiz; konu öpüşmeye gelince çok akıllı değiliz, ancak en azından sağlıklıyız.
-eğer okuyan olursa ve ben de havamda olursam, kıyıdan köşeden bulduğum makele-gibi-ama-magazinsel-yanı-da-var türü yazıları çevirip paylaşmak isterim-