Çocukluk Devleti

Günler güneşli, insanlar neşeli birbirinin arasına katılırken, severdik dünyayı, açılırdı her kapı, işte ordaydı susam sokağı. Portakalı soyardık, başucumuza koyardık, biz bir yalan uydururduk. Zürafalar aşkına, filler dönerdi şaşkına. Milenyumun ezberlettiği histerik tekerlemeler doğmamıştı daha. Merdivende domatesli ekmek, denizde kumlu karpuz yerdik. Lanet olasıca bakışlarla bakabilirdi kuş lastiğine amcalar, teyzeler. Kuşlara acınırdı.
Daha kolay zamanlarımız oldu yaşamda. Daha güçlü olduğumuz zamanlar. İki kere ikinin bazen bir, bazen sıfır, bazen beş ettiği zamanlar, kesin doğrularımızın olmadığı, kesintisiz zamanlar. En iyi ihtimalle 28 dişlik bir gülümsemeye sahiptik. Şimdi yaklaşık 32 dişimiz var da ne oluyor? Zaten hepsini gösterecek kadar gülmüyoruz. Oysa iki ön dişimizin olmadığı, dişsiz fare diye çağrıldığımız zamanlarda, gülerken hiç tereddüt etmezdik.
Dünya bizimdi, uzay bizimdi. Gökyüzüne kurulu köşklerimiz, Peter Pan’larımız, Robin Hood’larımız, Heidi’lerimiz vardı. Karşı konulmaz silahlarımız, daima bizden güçsüz olan, yenilmeye mahkûm rakiplerimiz vardı. Gökyüzünün en uçsuz bucaksız köşelerine gidebilen, bize sevdiklerimizi, bize hayallerimizi, bize bulutlardan birer parçayı getiren uçurtmalarımız vardı. Çözümlerimiz vardı.
Boyumuz kısaydı, ayakkabı numaramız küçüktü. Erken uyumak zorundaydık, dinlemek zorundaydık. Her an cezalandırılmak riskiyle karşı karşıyaydık. “ Akşama baban gelince …” diye başlayan cümleleri soğukkanlılıkla karşılamak zorundaydık. Ağır bir okul çantası taşımak, elimizdeki beslenmeyi ikinci teneffüste yemek zorundaydık. O zamanlarda meşakkatli bir işti bu bizim için. Bu çocuk olma işi. Ama her ne olursa olsun, sürekli yeni güneşlerle, yeni yıldızlarla dolup dolup taşan evrenimizi daraltamazdı.
Çünkü bütün melekler, periler, savaşçılar, kahramanlar bizim yanımızdaydı. Sihirli değneklerimiz, ışınlı kılıçlarımız, değerli gözyaşlarımız, güçlü dileklerimiz yok muydu? Yolculuklarımız, gözlerimizi kapattığımız yerde başlayıp, açtığımız yerde bitmez miydi? Avuçlarımıza konan her şey pembe ipeklere dönüşmüyor muydu? Ömürlerini göz bebeklerimizde seyretmiyor muydu büyükanneler, büyükbabalar?
Zaten dünya sık sık dara düşer, sık sık da biz kurtarırdık
Otobüste bizim için ayrı biletler alınmazdı. Çay vakitlerinde bizim tabaklarımız diğerlerinden farklı olurdu, sesimizi duyurmak için, bir sözü üç kez söylemek zorunda kalırdık, dizlerimiz yaralı, ellerimiz kirli olurdu. Ama söyleyin bizden başka kime masallar anlatıldı? Bizden başka kim ninniler dinledi, tıpış tıpış yürüdü?

Sonra dünya kazana düştü…


Kendini kurtarmak için çabaladığından mıdır bilinmez, kutuplardan kutuplara çarptı bizi. Şimdi Ayakkabımızın bağcıklarını bağlamak için bile beklemiyor, geride kalmamıza izin vermiyor, Oysa bir an durup nefes almalıyız Dünya istiyor ki yuvarlanıp gidelim, etrafımızı gökkuşağı savaşlarından arta kalan tek renk; kırmızı sarsın. Bu uzun kırmızı renkle fiyonk bile yapalım kendimize, Gelecek nesillere aktaralım, uzak kalmasınlar hiç kan kırmızısından.
Oysa …
Birinci kalite bir yaşamdan geliyoruz. Temiz ve dirençli bir kökten sürgün verdik. Denildiği gibi kendimizi pat diye hayatın ortasında bulmadık. Tecrübelerle dolu, kazanan tarafa eğilimli bir ön yaşamımız, bir mukaddimemiz vardı. Çocukluğumuz bize ekstra pırıltılar kazandırdı. Onu geride bıraktığımızda pırıl pırıl taşlarla örülü, parlak bir benliğe sahiptik. Kucağımızda parlak taşlarla doluydu ki, uzun yolda onları düşürecek kaybedecektik. Bu bir armağandı kaybedebilirdik, çünkü yol uzundu meşakkatliydi, iş ki kendi parlak taşlarımızı, kendi ellerimizle, kendi bedenimizden söküp atmayalım, parlaklığımızı yitirmeyelim.
Rengârenk bir masal diyarından geliyoruz biz. Mutluluk ülkesinin prensliğinden, basit ve gerçek cümlelerin adamı olmaktan, adaleti, paylaşmayı, sevmeyi, merhameti, hayreti doyasıya tattığımız bir yaşamdan geliyoruz. Biz “koskoca çocukluk” tan geliyoruz. İşte bu nedenledir ki; Dünyada yaşanmış, ya da yaşanılması muhtemel oyunlara aşinayız. Etrafımızda oynanmıyor mu saklambaçlar, kör ebeler, yakan toplar. İyi saklanan kurtulmuyor mu? Ebe olanın gözleri bağlanmıyor mu? İki taraftan ardı arkasına atılan toplardan kaçmıyor mu orta sınıf? Yerden yüksekte olana dokunamıyoruz hala ve tilkiye sorduğumuzda “tilki tilki saatin kaç” diye, tilki saati kaç derse o olmuyor mu? Oyunbozanları bilmez miyiz hiç? Hepsi korkak olur, hepsinin güvendiği bir babası, bir dayısı, bir arkadaş ordusu vardır, ama esasında onlar sevilmeyen hastalıklı çocuklardır. Bir leğen okyanusta kâğıttan gemiler yüzdüren yalnız çocuklar da vardır ve onlar her daim sessiz sedasız ülkelerin, sessiz sedasız topraklarına hayat vermek için çalışırlar, arkalarına dönüp baktıklarında ise kendi seslerini duyabilirler. En nihayetinde ”Çocuklar” dile geldikten sonra dinlenilmesi gereken bir sözcüktür.
Ve bir çocukluk dönemi yüzyıllara bedeldir bazen.
Ve biz çocukluğumuzun getirdiği şık ipuçlarıyla omuzlarız yaşamı.
Çocukluk anayasasına göre;
yalancıların burnu uzar.
İyi kalpliler büyük beyaz kanatlara sahiptir.
Kötü kalplilerin erikleri basılmaya mahkûmdur.
Sorusu olan parmak kaldırır.
Doğru söyleyen alkışlanır.
Ve ne olursa olsun hep iyiler kazanır.
Ve ne olursa olsun bütün masallar mutlu biter.