Mars'taki dev Mojave kraterinde su izine rastlanmadı. Uzmanlar gizemi çözmek için gözlerini toprağın altına dikti. Bilim adamları Mars yüzeyini kazma hazırlığında...

45233 - Mars'ın sırrı toprağın altında mı?

Mars'ı gözlemleyen güçlü ve hassas kamerayla çekilen 60 km. çaplı dev Mojave kraterinin ayrıntılı fotoğraflarında kraterin ortasında herhangi bir su izine rastlanmadı. Ancak krater duvarlarının yüzeyi, suyun akmasıyla biçimlenmiş görüntüsü yaratıyor.

Öte yandan, Mars Express uzay aracı da gözlemlerini sürdürüyor. Uzmanlar bugüne dek Mars'ın bir zamanlar yoğun olan atmosferinin 3.5 milyar yıl önce güneş rüzgârlarının etkisiyle yok olduğuna inanıyordu. Fakat bir zamanlar gezegenin atmosferini oluşturan ve yoğun bulunan subuharı ve karbondioksitten (CO2) çok az miktarın atmosferden kaçabildiği anlaşıldı. Dolayısıyla gözler toprak altına çevrildi.

Tortul birikintiler ve kuru nehir yataklarının izleri, geçmişte gezegende yoğun bir hidrolojik aktivite olduğunu ortaya koyuyor. Mars'ın yüzeyinde bugün sıvı su yok; atmosferde çok zayıf oranda subuharı, kutuplarda ve bazı kraterlerde donmuş su bulunuyor. Ancak bu miktardaki su, gözlemlenen jeolojik izleri açıklamaya yetmediğinden, araştırmacılar gizemi çözmek için toprağın altını incelemek istiyorlar.