........


Bu kadar isyan boşuna! Hayat dediğinin işi bu; rendeleyecek her yanını… Sen bağırsan, çağırsan ne yazar?


Yaşamın tavrı bu! Zorlayacak seni, en dibe batıracak, en yükseğe çıkaracak, seyredecek sonra geçip karşına. Ne yapıyorsun diye bakacak.
Bazen bütün paranı kaybedeceksin, bazen uğruna ömrünü verdiğin aşkı… Kaybettikçe anlamanı bekleyecek.
Sevdiklerin tek tek göçüp gidecek yanından. İçin kanayacak, hem de çok.. Acıdan çok çaresizliğe ağlayacaksın. Sana aslında ne kadar aciz olduğunu gösterecek.
Para kazanmak için didineceksin. Evin, araban, televizyonun ve bir sürü markan olacak. Elbisenden, giydiğin ayakkabıdan, gözlükten pahası anlaşılacak. Sonra bir sel gelecek, silip süpürecek ömrün boyunca sahip olmak için çalıştığın her şeyi. Bütün hepsinin ne kadar boş olduğunu anlayacaksın.
Şanssızlıklar saracak bir süre etrafını, eline neye atsan kuruyacak. Önce sabredeceksin, sonra sabrın bitecek. Ne kadar isyankar olduğunu böyle göreceksin.
Seçimler yapacaksın elbette! İşini, arkadaşlarını, aşklarını seçeceksin. Hayat sadece sana seçtiklerinin planını sunacak. Sonra çekilecek yine kenara, izleyecek. Seçimlerinin bedelini ödemeyi öğreneceksin.
Kısa yoldan köşeyi döneceksin belki, birilerini kandırıp hak yiyeceksin. Uzun süre hiç fark etmeyeceksin. Kimse görmedi sanacaksın. Oysa hayat seni izliyor olacak. Hiç ummadığın anda bir darbe yiyeceksin. Sebebini bilemeyeceksin.
Birilerinin arkasından konuşacaksın, yalan söyleyeceksin, dedikodu yapacaksın. Şahit olmadığın, kulaktan dolma şeyler üzerine bile yemin edeceksin. Yıllar geçecek belki, gün gelecek senin için söylenenleri duyup isyan edeceksin. Herkese açıklamak zorunda kalacaksın ama kötülük çoktan etrafını sarmış olacak.
Hayat seni, ne yaparsan yap izliyor olacak. Her hareketini, her duygunu bilecek. Sen ne ekersen, hep onu biçeceksin. Bazen sadece deneneceksin. Bedel ödemeleri senin düşündüğün gibi olmayacak. Ne zaman, nerede hesap vereceğini bilemeyeceksin. Karşılıklarını sen ayarlayamazsın yanlışlarının. Para kazanırsın, mutlu olursun, hayat güllük gülistanlıkken; bir aşka çarparsın, bir anda zindana döner rüyan. Hayatın işi bu! Hep şunu bileceksin: Sen hiç kimse değilsin!

Candan Ünal