Ne kadar çok ayrılık var etrafımda ve ne kadar çok mutsuz insan. Herkes sürecek bir ilişki bulmanın zorluğundan yakınıyor. Artık kimin eli kimin cebinde belli değil. Ne zaman yoruluruz?

Aşk mı bizi terk eti, biz mi bu kadar hızlı koşarken aşkı geride bıraktık? Nereye gidiyoruz? Yorulmaz mıyız hiç? Bıkmaz mıyız geceleri otel köşelerinde sonlanan sahte sevdalardan? Özgürlük uğruna çıktığımız bu yolda, hepimizin ne kadar tutsak olduğunu görmez miyiz?
Oradan oraya savrulup duran insan, gün gelip arkasına baktığında ne görecek? Yaşlılığında tek başınalığını fark ettiğinde çok geç olmayacak mı? Nedir bizi bu kadar kendimizden, geleneklerimiz, terbiyemizden çıkaran? Tek gecelik diyaloglara sıkışıp kaldı aşk. Sevişmelerin bile tadı yok artık. Nasıl olsun? Sevişmek, ruh ve akılda başlayıp, bedende biçimlenir. Kimsenin ruhlara değmediği, yalnız bedensel boşlamaların yaşandığı bir gecenin içinden aşk çıkar mı?
Özgürlüğü de mi yanlış anladık, pek çok şeyi canımızın istediği gibi anlarız ya! Kim söyledi, otobüs gibi bedenler arasında ring atmanın özgürlük olduğunu? Bir ilişki yaşamanın tadını hatırlayan var mı? İçinde emek, özveri, dostluk ve şefkat bulunan; zorda kalınca sığınılan bir liman olan ilişkileri biz nerede kaybettik?
Cebimizde ne kadar para olsa da, yüreğimiz yoksul. Elle tutulur anılarımız bile yok. Hepsini sokakta bir yerlerde düşürmüşüz tanımadığımız insanların ellerine. Kimsesiziz! Kalabalık sandığımız çevremizde, ilaç niyetine gerçekten seven bulmak zor.
Hiç cefa çekemiyoruz. Hepimiz kral, kraliçe; biraz emek vermek zorumuza gidiyor. Sabır desen çöpten bile çıkmıyor. Dışarıdan gören, çocukluğumuz konaklarda lalalarla geçti sanacak. Aman efendim bir havalar, bir afra tafra, sormayın gitsin. Onun sapı, ötekinin çöpü, kimseyi beğenmiyoruz. Biz aslında sadrazamın kolunun altında oturuyorduk da, bilen yok.
Yalnızlıklarımızı saklıyoruz. En uç yanlarımızı gece yarıları bir ekranın karşısında ortaya çıkararak, biraz ümit içimizde, biraz öfke, saldırıyoruz. En özgürlük sevdalısı olanların bile, kalplerinde sevgiye açlık saklı. Gurumuzdan mı, inancımızın kaybından mı itiraf edemiyoruz belli değil. Yani, bir yanımız zehir zemberek, bir yanımız bahar bahçe.
Bizler, kaybolmuş ruhlar ordusuyuz. Aşka inansak bir türlü, inanmasak tutunamıyoruz. Vazgeçmişiz aramaktan, bulduğumuz sevdacıklarla oyalanıyoruz. Lafa gelince kimse mangalda kül bırakmıyor fakat bir sevdanın olgunlaşmasını bekleyecek kadar sabrımız da yok. Biz bir düşün peşinde koşuyoruz. Ayaküstü sevda satıyoruz. Herkes kendi harikalar dünyasını kurmuş ama Alice bir gün dönecek o diyardan, o zaman ne olacak, bilmiyorum.


Alıntı