Bilinen klasik tavla, iki kişi tarafından 30 pul ve iki zarın atılmasıyla elde edilen sayılarla özel tavla tahtasında belli kurallara göre oynanan bir şans oyunudur. Tavlaya şans oyunu sıfatını ekleten zarlardır. Oyunun zar atmaya dayanması, onu zeka oyunları kategorisine sokmaz.Zarsız tavla, zarla oynanan klasik tavladaki zarları devre dışı bırakarak aynen satrançtaki gibi sonraki hamlelerin düşünülmesiyle oynanan, Naim Çağman'ın 2002'de ortaya attığı, bir zeka oyunudur.Klasik tavlayı oynamasını bilen herkes zarsız tavlayı oynayabilir, çünkü zar atma haricinde bütün kurallar klasik tavlayı ile aynıdır.Klasik tavladaki zarlarla elde edilen sayılar, Şekil 1’deki gibi eşiğe yazılan bir sayı şeridi kullanılarak aşağıda verilen kurallar ile oyunculara seçtirilecek elde edilirler.


tavla - Zarsız Tavla Nedir ve Nasıl Oynanır


1. Kural: Yazı-tura veya herhangi bir yolla hangi oyuncunun önce başlayacağı belirlenir.

2. Kural: Birinci oyuncu sayı şeridi üzerindeki altı sayıdan birini seçer ve bu seçtiği sayıyı göstermek için bir cisim (x) kullanır. Rakip oyuncusu da kalan beş sayıdan birini seçerek farklı bir cisim (y) kullanarak seçtiği sayıyı sayı şeridi üzerinde gösterir. Böylece başlangıç sayıları (x,y) elde edilmiş olur.

3. Kural: Bundan sonra her oyuncu sırası geldiğinde sayı şeridi üzerinde ki sadece kendi işaretinin yerini değiştirir ve her iki işaretin gösterdiği iki sayı ile sanki zar atmış da bu sayılar gelmiş gibi oyununu oynar. Bu şekilde oyun bitene kadar aynı kurala göre oyuncular oynayacakları kendi sayılarını seçerler.

Ek Kural: Sayı şeridinde oyuncuların işareti rakibin sayısını işaret edemez, yani iki oyuncu aynı sayıyı seçemez. Bu kurala göre hiç çift elde edilemez. Bunun için her bir oyuncuya oyun boyunca isterse istediği aşamada kullanmak üzere sadece iki defa rakibinin sayısını seçme hakkı, yani iki defa çift oynama hakkı verilir.