Araştırmalar balıkların acıyı hissettiklerini gösteriyor. Britanya hükümeti hayvan sağlığı danışmanı Dr. Donald Bloom şöyle diyor: “Anatomik, fizyolojik ve biyolojik açıdan balıkların acı sistemi kuşlar ve memelilerinkinden farksız.” Balıkların tamamen gelişmiş beyinleri ve sinir sistemleri var ve son derece duyarlı ağızlara sahipler. Balıklar dillerini ve ağızlarını insanların ellerini kullandıkları şekilde kullanır: Besinlerini toplamak, yuva kurmak, yavrularını korumak için. Ayrıca balıklar korkuyu da hissedebiliyor. Avustralya’da yapılan bir araştırma balıkların kovalandıkları, hapsedildikleri ya da tehdit altında hissettikleri zaman tıpkı insanlar gibi kalp atışlarının ve solunumlarının hızlandığını ve adrenalin pompaladıklarını gösteriyor.

(Bu yazı dizisi, BİRGün Gazetesi "Dünya Yalnız Bizim Değil" sayfasında 4 bölüm halinde yayınlanmıştır.)

İngiltere’de araştırmacılar balıkların acı hissettiğini gösterir kanıtlar bulduklarını açıkladı.
Uzun yıllardır balıkların acı hissetmesi konusunda farklı görüşler ileri sürülüyordu. Hayvanları koruma dernekleri ile balık avcıları, balık avının zalimce bir iş olup olmadığı konusunda anlaşamıyordu.
Edinburg Üniversitesi ve Roslin Enstitüsü'nden bir grup araştırmacı, balıkların ağzına takılan oltaların hayvanlarda davranış ve psikolojik değişiklere yol açtığını tespit etti.

Bu bulgular bugün İngiltere Kraliyet Ulusal Bilim Akademisi tarafından yayınlandı.

Kimi diyor ki, gösterdikleri tepki refleksten ibaret. Sobaya değen elin yandığını beyinsel bir süreçle algılamadan çekilmesi gibi. Son yapılan araştırma ise buna bir cevap buluyor.
Purdue Üniversitesi’nden (ABD) bir araştırmacı japon balıklarından bazılarına morfin, bazılarına tuzlu su aşılayıp ısıtıcılar bağlamış. Sıcaklık yükselince tepkiler aynı. Ama deney tekrarlanmak istenince morfinliler eskisi gibi davranırken, ötekiler savunma davranışlarına geçmiş.
Sonuç: Avlanan balık, olta çıkarılırken insan gibi acıyı hissediyor.


Kaynak: NTV Bilim
225415 10150195869859182 180936529181 6872016 4494154 n - Balıklarda Acı Çeker