Başarı çok çalışmayı değil, kolay vazgeçmemeyi de zorunlu kılıyor. İşte ilk başarısızlıklarında vazgeçmek yerine, inatla çalışmaya devam eden en başarılı isimlerin öyküleri…


Henry Ford
Ford Motor Şirketi'ni kurmadan önce tam beş kez iflas etti.

Soichiro Honda
Honda'nın kurucusu Solchiro Honda, Toyota Motor'a başvurduğunda işe alınmamıştı.

Bill Gates
Bill Gates Harvard'ı bıraktıktan sonra ürettiği ve ortağı Paul Allen'in Traf-O-Data adını verdiği ilk bilgisayarla tanınmadı.

Walt Disney
Walt Disney'in ilk işi gazetecilikti. Kısa sürede işten atıldı çünkü onda hayal gücü ve iyi fikirden eser olmadığını düşünmüştü patronu.

Albert Einstein
Zurich Polytechnic Üniversitesi, öğrenci olarak kabul etmediği Einstein'ın tüm dünyaya bakış açımızı değiştirecek bir fizikçi olabileceğini tahmin etmemişti.

Charles Darwin
Darwin babası tarafından Tıp Fakültesi'nden bu okul için fazla tembel olduğu gerekçesiyle alınmıştı. Fakat sonra eğitimine devam etti ve olanları biliyorsunuz…

Robert Goddard
Sıvı yakıtla çalışan roketleri ilk bulan mühendis Goddard'ın ilk fikirleri takım arkadaşları tarafından reddedilmişti. O da araştırmalarını bağımsız yürüttü.

Isaac Newton
Yerçekimini keşfeden Newton hiçbir zaman okulda iyi bir öğrenci değildi, hatta küçük bir aile çiftliği işletmeye giriştiğinde de başarız oldu. O kadar yoksullaştı ki amcası tarafından korumaya alındı.

Socrates
Bugün klasik çağın en önemli düşünürlerinden biri olarak bildiğimiz Socrates "ahlaksız"lıkla yargılanarak idama mahkum edilmesine neden oldu. Ancak bir şekilde bununla da başeden Socrates öğrenci yetiştirmeye devam etti.

Thomas Edison
Ampulün bulucusu Edison tam 1000 adet başarısız buluşa da imza attı.