3 Temmuz'da patlak veren şike skandalı ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir ilerleme sağlayamayan Türkiye Futbol Federasyonu, "Football Manager" oyununda maçlardan önce "save" yaptığı tespit edilen S.T. (16) hakkında soruşturma başlatarak güven tazeledi. Konuyu derhal tahkim kuruluna taşıdıklarını kaydeden TFF Basın Sözcüsü Muammer Sergül, "Soruşturma sonlanmadan kesin bir şey söylemek istemiyorum ancak söz konusu şahsın oyunda usulsüzlük yaptığına dair çok güçlü şüphelerimiz var. Gereken neyse yapılacak" derken, ilk şaşkınlığı atlatan S.T. ve ailesi konuyu CAS'a taşımaya hazırlanıyor.

Federasyon bu kez ciddi

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kartal Endüstri Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencisi S.T.'nin kısaca FM adıyla da anılan Football Manager oyununda maçlardan önce save yaparak, mağlubiyet aldığı maçları tekrar tekrar oynadığı yönünde ellerine ulaşan ihbarı değerlendirdiklerini ifade eden TFF Basın Sözcüsü Muammer Sergül, "Ne yazık ki bu genç kardeşimiz şu an 2017-2018 sezonunu oynadığı FM'de, 3. ligden aldığı Soma Linyitspor ile çıktığı yaklaşık 82 maçta hileye başvurmuş gözüküyor." derken, yapılacak ayrıntılı incelemelerin ardından daha net bir bilgi verebileceklerini kaydetti.
"Futbolumuzu bu pisliklerden arındıracağız"

Sergül, mevcut yasalar çerçevesinde bilgisayar oyunlarında yapılan usulsüzlüklerle alakalı olarak net bir kanun olmadığının da altını çizerken, "Maalesef emniyet birimleri de bize yardımcı olmadığından, şu an için bu genç arkadaşımızın bilgisayarına el koyabilmiş değiliz." sözleriyle kanundaki boşluklardan yakındı. Dünden itibaren S.T.'nin bilgisayarına ulaşmak için babası ile sıkı bir pazarlıkta olduklarını hatırlatan TFF sözcüsü, "En son 1600 TL teklif ettik, yanıt bekliyoruz. 2 senelik bilgisayara kimse bi daha bu parayı vermez, mantıklı olsunlar biraz" diyerek şöyle devam etti:
"Valla bir kere sütten dilimiz yandığı için ihbarı alır almaz, hukuk kurulumuzu devreye soktuk. Sürecin sonunda ne olur bilinmez, zaten bu suçun kapsamı ile ilgili net bir kanun da yok ancak bu sefer elimizi çabuk tutmaya bakıyoruz. S.T.'nin ve Soma Linyit Spor'un kaderini en fazla bir iki hafta içinde tayin ederiz. Ben eminim ki kurullarımız bu sefer kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir karar alacaklardır..."

Aile tek yürek oldu

Tahkim kuruluna sevk edilen S.T.'nin ailesi ise yaşanan gelişmelerin ardından Federasyon'a tepkili. Evlatlarının böyle bir olaya karışmasına ihtimal dahi vermediklerini belirten baba Muzaffer T. "Oğlumuz, derslerinden arta kalan zamanlarında çıkar namusuyla, şerefiyle oyununu oynar. Kesinlikle hileye hurdaya tenezzül edecek bir insan değil. Ona bu iftirayı atanları Allah'a havale ediyorum. Kendi pisliklerinde boğulacaklar" şeklinde sert ifadeler kullanırken, CAS'ın ne olduğunu öğrenir öğrenmez konuyu oraya taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.
Soruşturma hakkında fazla konuşmak istemediğini belirten S.T. ise yaptığı kısa açıklamada başarısını çekemeyen ve özellikle FİFA'da sürekli eline verdiği bazı çevrelerin masa başı oyunlarıyla kendisini yıkmaya çalıştıklarını iddia etti. Soruşturma sonucunda aklanacağından emin olduğunu belirten S.T., "Şu an önümüzde zorlu bir Liverpool deplasmanı var. Onun dışında başka bir şey düşünmek istemiyorum" diyerek açıklamalarına son verdi.

Ağır yaptırımlar

Türkiye Futbol Federasyonu, soruşturmayı bir an önce neticelendirmek üzere çalışmalarına devam ederken, S.T.'nin suçlu bulunması halinde Football Manager oyununun editör sayfasına girilerek Soma Linyitspor'un küme düşürülmesi veya oyunun bilgisayardan komple silinmesinin verilebilecek cezalar arasında olduğu gelen bilgiler arasında.