Belki de birçok kişinin iddia ettiği gibi "zenginler" gerçekten diğerlerinden farklı. Araştırmacılar, varlıklı insanların yalan söylemeye ve hileye daha yatkın olduğunu buldu.


Wall Street'i İşgal Et eylemleriyle daha da kızışmış olan zengin-fakir ayrımını bir kez de analistler ele aldı. Yüzlerce insanın etik değerlerini ölçen 7 deneye göre, "zenginler", kötü davranmaya daha yatkın.

ABD'de Ulusal Bilim Akademisi tarafından hazırlanan çalışmada "üst sınıf" olarak tanımlanan kesimin araba kullanırken yasayı ihlal etmeye, çocuklardan şeker almaya, görüşmelerde yalan söylemeye, bir ödül almak için hile yapmaya ve işte etik olmayan davranış sergilemeye daha yatkın olduğu belirtiliyor.

Çalışmanın yazarlarına göre tüm bunlar biraraya toplandığında, en azından bazı varlıklı kişilerin, eğitim, kişisel bağımsızlık ve negatif sonuçlar doğurabilecek durumlarda kullanabilecekleri kaynaklarından ötürü, "hırs ve kibir"i olumlu ve yararlı bulduğuna işaret ediyor.

Testlerin yalnızca ufak ihlalleri incelemesi ve "zenginlerin" bu ufak yollara başvurmaları, daha da ilginç hâle getiriyor.

Deneylerden birinde 195 kişi, 50 dolarlık hediye çeki kazanmak için bilgisayardan "zar atma" oyununa davet edildi. Tüm katılımcıların toplamda atacağı zar sayısı eşitti ve oyun kurallarına göre oynandığında 12'nin üzerinde bir toplam elde etmek mümkün olmadığını, oyun sonunda bunun üzerinde bir rakam açıklayanlar, puanları konusunda yalan söylüyordu. Fakat, varlıklı sınıftan yalan söyleyen daha çok kişi çıktı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan birisi 50 dolarlık bir ödülün, yılda 250 bin dolar kazanan insanlar için çok ufak bir rakam olduğunu savunarak, bu durumda hileye çoğunlukla başvuranların varlıklılardan gelmesinin nedenini anlayamadığını söyledi.