Türk Ailesi Neden Kavga Eder

Türk aile yapısını ortaya koymak için 12 bin 208 hanede araştırma yapıldı. Ailede kavga en çok şu üç sebepten çıkıyor..

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından Türk aile yapısını ortaya koymak için 12 bin 208 hanede yapılan araştırma, aile içi şiddetin yaygınlığını koruduğunu gözler önüne seriyor. Ailede kavga en çok çocuklar, harcamalar ve kıskançlık yüzünden çıkıyor.

KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın yaptırdığı "Türk Aile Yapısı Araştırması" şiddet, alışkanlıklar ve aile içi ilişkilere bakış konusunda ilginç saptamalar ortaya koydu.

1993 yılından sonra bu çapta yapılan ilk büyük araştırma özelliğini taşıyan çalışmada, 12 bin 208 haneden örnekleme yapıldı. Türkiye genelinde kır, kent ve bölgeler düzeyinde yapılan araştırmada, 48 bin 238 kişinin bilgisine başvuruldu. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun bir basın toplantısıyla açıklayacağı araştırma, "şiddet" konusunda bilinen verilerle uyuşmuyor. Erkeklerin sadece 7.7'si eşine şiddet uyguladığını kabul ediyor. Verilere göre kadınların yüzde 2.7'si de kocasını dövüyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türk ailesinin "ilişki" profili şöyle:

ÇOCUK VE PARA Aile içi ilişkilerde yaşanan tartışmalara bakıldığında, ev ve çocuktan kaynaklanan sorunlar yüzde 34.8, gelirin yeterli olmamasından kaynaklanan sorunlar yüzde 31.6, yapılan harcamalar nedeniyle yaşanan sorunlar ise yüzde 31.2 oranında yer tutuyor. Eşler, yüzde 21.9 kıskançlık, yüzde 12.7 giyim tarzı, yüzde 12.4 iş ile ilgili sorunların eve taşınması, yüzde 11 görüşülen arkadaşlar ve kişiler, yüzde 10.8 kadın ve erkeğin ailesinden kaynaklanan nedenlerle tartışıyor ve sorun yaşıyor.

ŞİDDET GİZLENİYOR Tartışmalarda eşlerin verdiği tepki kadınlara sorulduğunda "zor kullanma ve fiziksel şiddet" yüzde 7.7 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 7.7'si eşinin zaman zaman ve sık sık kendisine şiddet uyguladığını, 31'i kocasının kendisine sadece bağırdığını, yüzde 22'si sessiz kaldığını, yüzde 7.3'ü küstüğünü söylüyor. Tartışma sırasında evi terk edip giden erkeklerin oranı ise yüzde 1.9'da kalıyor.

ERKEK DE ŞİDDET GÖRÜYOR Aynı soru karısıyla tartışan erkeğe sorulduğunda ise ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Erkeklerin yüzde 2.7'si anlaşmazlık olduğu zaman eşlerinin kendilerine zaman zaman fiziksel şiddet uyguladığını belirtti. Erkeklerin yüzde 39.5'i tartışma sırasında eşinin sessiz kaldığını, yüzde 14'u ise bağırdığını söyledi. Tartışma sonrasında küsen kadınların oranı ise yüzde 9.9 çıktı.

AKRABA ZİYARETLERİ Akrabaları ve yakınları hangi durumlarda ziyaret ettikleri sorusuna verilen yanıtlarda, Türk aile yapısını ortaya koyuyor. En sık ziyaretler, düğün ve nikah, dini bayramlar, hasta ziyaretleri ve başsağlığı için yapılıyor. Yakın ziyaretlerinde ev alanlara ev görmeye gitme, askere gidenleri uğurlama, bebeği olanları görmeye gitme, mezarlık ziyaretleri ve hacdan dönenleri ziyaretler de ilk sıralarda yeralıyor.

Özel günler önemsenmiyor

Araştırma, Türk ailesinin "özel günlerde hediye verme alışkanlığına" henüz sahip olmadığı da ortaya çıkardı. Doğum günü ve yılbaşı gibi özel günlerde hediye alma alışkanlığının olmadığı ortaya çıkarken, bebek görmeye gitme ve ev alanlara hediye götürme alışkanlıkları ise sürüyor. Çiftlerin yüzde 68.2'si yılbaşında, yüzde 37.5'i doğum günlerinde, yüzde 24.7'si bayramlarda hediye alma alışkanlığı olmadığını belirtiyor. Ancak ailelerin yüzde 44.3'ü hasta ziyaretine giderken mutlaka hediye götürüyor. Bebek görmeye giderken hediye götürenlerin oranı yüzde 38.6, ev alanlan yakınları hediye götürenlerin oranı ise yüzde 33.9 olarak belirlendi.

Kaynana hálá uzak

Araştırmada, ailelere, aile ve akrabalar içerisinde kendilerine en çok kimi yakın gördükleri soruldu. Erkekler ve kadınlar yaklaşık aynı oranlarda "çocuklarını," ardından da eşlerini kendilerine en yakın gördüklerini ifade ediyorlar. Her iki cins de, kendi anne ve babası ile kardeşlerini ikinci derecede yakın görüyor. Çiftler, eşlerinin anne babası ve kardeşlerini ise ancak yüzde 28 oranında kendisine yakın görüyor.