Cevap tartışılabilir. Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma çalışan annelerin karşı karşıya geldikleri konulara ışık tuttu.


Ev işleri ile iş hayatı arasındaki dengeyi korumada, daha pozitif davranışları benimsemek pozitif bir model sağlar. Bundan dolayı çocuklarınız da yetişkinliğinde benzer mücadelelerle karşılaşmazlar.
Ehow isimli internet sitesinde yayınlanan haberde, Illinois Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, mükemmeliyetçiliğin ardındaki ilk adım mükemmel olmanın istenmeyen ve ulaşılamayan bir ilüzyon olduğunun farkına varmaktır. Daha sonra kendinizi savunma davranışlarınızı değiştirmek için atılan adımlar gelir:

- İhtiyaçlarınız, istekleriniz ve önceki şikayetleriniz hakkında gerçekçi hedefler belirleyin.

- Yüzde 100 çaba gerektiren aktivite seçin. Bu şekilde davranmak siz mükemmel olmasanız da hayatın devam ettiğinin farkına varmanıza yardım eder.

- Sonuçlardan çok aktivitelerin yöntemine odaklanın.

- Sizi neyin korkuttuğunu sorarak korkularınıza göğüs gerin.

- Hatalarınızdan pay çıkarmayı, bir şeyler öğrenmeniz gerektiğini unutmayın. Yardım almaktan çekinmeyin.

Kim daha mutlu, çalışan anneler mi yoksa evde oturan anneler mi?

Cevap tartışılabilir. Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma çalışan annelerin karşı karşıya geldikleri konulara ışık tuttu. Washington Üniversitesi'nde yapılan araştırma, ev ve iş yaşamı arasındaki dengeyi sağlayabileceğine inanan annelerin daha şüpheci annelerle karşılaştırıldığında depresif belirtiler açısından daha fazla risk altında olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bir bölümü çalışan bir bölümü de evde oturan bin 600 kadın tarafından sağlanan bilgileri analiz ettiler. 40 yaşında halen çalışan kadınların üzüntü, uyku problemleri, konsantrasyonda güçlük gibi depresif belirtiler yaşamalarının daha az olduğu tespit edildi. Ayrıca ev ve iş yaşamı arasındaki dengeyi sağlamada çok şüpheci olan kadınların daha az depresif semptom gösterdikleri belirlendi.

Birçok araştırma, iş sahibi olmanın kadınların ruhsal sağlığını geliştirdiğini, desteklediğini gösteriyor.