Son zamanlarda dünya çapında yaşanan yamyamlık olayları sonrasında bu sapkınlıkların psikolojik nedenleri tartışılmaya başlandı.

ABD'de yaşanan yüz yeme, ceset parçalama ve yamyamlık olayları sonrasında bu sapkınlıkların psikolojik nedenleri tartışılmaya başlandı.


Huffington Post'a konuşan terapist Karen Hylen, antik çağlarda yamyamlığın dini referanslar nedeniyle ve açlıktan ölmemek için başvurulduğunu fakat modern dönemde bir bağımlılık ya da zihni bir hastalık haline geldiğini söyledi.


Hylen, "Yamyamlık yapan kişilerde olay sırasında bir mutluluk hissi olduğu, 'uçtuklarını söyledikleri' biliniyor. Bu kişilerin psikopat eğilimleri bulunuyor. Fakat ne yaptıklarının tam anlamıyla da farkındalar" dedi.


Uzmanlara göre yamyamlık genelde bir fantezi olarak başlıyor, fakat bir kez tat alındı mı her şey çığırından çıkıyor. Hylen, "Beyin bölgesindeki zevk uyarıcıları harekete geçiyor ve yüksek miktarda dopamin salgılanıyor. Bu kokain alındığı zaman elde edilen enzimle aynı" şeklinde konuştu.


Zamanla insan beyni bu zevki tekrar tatmak istiyor. Kokain bağımlılığı gibi bu şekilde yamyamlık da bağımlılık yapabiliyor.


Hylen'a göre sadece yamyamlık değil, insan avlamak da bağımlılık yapıyor..