Tatillerde, bayramlarda, seyranlarda, evde, yolda, kampta, çadırda hayatın bir anında herkesin karşısına çıkabilecek birtakım kazalar var. Her ne kadar olmamalarını dilesek de bazen dikkatsiz bir anımıza geliyor veya diğer dikkatsiz bir arkadaşımızın hatası yüzünden tatsız bir durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Böyle durumlarda en önemli şey sakin ve soğukkanlı olmak. Bir de bulunduğun yerdeki hastanenin telefonunu öğrenmekte ve kendi telefonuna kaydetmekte büyük fayda var.Örümcek - Akrep sokması: Olmaz demeyin, olabilir. Türkiye'nin bazı bölgelerinde hala ısırmaya meraklı, etkisi oldukça can sıkıcı örümcekler var. Diyelim çadırında paşa paşa yatarken seni veya arkadaşını o örümceklerden biri ısırdı, ne yapacaksın?

Sokulan yeri oynatmayın, sabit tutun.
Sokulan yerin yukarısını bir mendille veya çorapla sıkıca bağlayın.
Isırılan yerin üzerine buzla kompres yapın.
Isırılan yerde ağrı, karın ağrısı, karın kaslarında kasılmalar olmaya başladıysa hemen en yakın hastaneye gidin, serum gerekebilir.
Böcek ısırması (pire, kene, arı vs): Pek inanılası gelmiyor olabilir, ama bu da gerçek. Bu yaratıkların küçük olmalarına aldanmayın, bazen boylarından büyük işler becerebiliyorlar ve ciddi ciddi insanın keyfini kaçırabiliyorlar. Peki keyfimizi eski haline getirmek için ne yapalım?

Dokunmadan, bir gazete veya bez yardımıyla böceği uzaklaştırın.
Yarayı bol sabun ve suyla yıkayın.
Bölgeye soğuk kompres yapın.
Yara bandı ile bölgeyi kapatın.
Bir gün sonra bandı çıkarabilirsiniz; birkaç gün kırmızı ve şiş bir bölgeyle gezmek sizi feci şirin gösterecek, hele de yanağınızdaysa.
Güneş yanığı: Düşünmesi bile kötü değil mi? Bronzlaşalım derken ipin ucunu kaçırdığımız an feci bir acıya ve Freddy Krueger'ı aratmayacak türden bir görüntüye sahip oluyoruz, üstelik birkaç gün boyunca. Bir kere yoğurt, salça, macun gibi karışımlara hiç yüz vermeyin ve eczaneye gidip iyi bir yanık kremi alın. Ama alana kadar yapmanız gereken bir-iki şey var:

Sıcaklığı ve ağrıyı azaltmak için bir havluyu soğuk suya batırıp yanık bölgelere kompres yapın.
Kaybedilen suyu geri kazanmak için bol bol su için.
Yanık kreminizi aldıktan sonra düzenli olarak yaralı bölgeye sürün ve serin bir odada istirahat edin.
Acıya dayanamıyorsanız doktorun önereceği bir ağrı kesici kullanın .
Bir daha da güneşin altında bu kadar kendinizi kaybetmeyin, neymiş bronzlaşacakmışız...

Elektrik çarpması: Aceleyle ve düşünmeden yapılan hareketler, elektriği en çok kızdıran şeyler. Şakadan ve sululuktan hiç hoşlanmayan elektrikle muhatap olunduğunda son derece dikkatli, özenli ve ciddi davranmak gerekiyor. Şöyle ki;

Bir kere voltaj ne kadar yüksekse tehlike de o oranda artar.
Su elektrik akımını en fazla ileten maddelerin başında gelir, kuruyken iletken olmayan tahta, plastik gibi şeyler bile ıslak olduklarında iletken olurlar, sakın güvenmeyin.
Saç kurutma makinesi, su ısıtıcı gibi aletleri banyo küvetinin ve lavabonun yakınlarına koymayın.
Islak zeminlerde ve ortamlarda elektrikli cihaz çalıştırmayın.
Prizlere mümkünse emniyet kapağı taktırın.
Yuvasından çıkmış, telleri açıkta olan prizleri mutlaka tamir ettirin.
Ekmek kızartma aletini kahvaltı masasına koymayın, içinde sıkışan dilimi çatal, bıçak gibi metal nesnelerle çıkarmaya kalkışmayın.
Ütü yaparken kablonun sıcak bölgeyle temas etmemesine dikkat edin.
Bir de yağmurlu ve fırtınalı havalarda sakın uçurtma uçurmayın, çünkü ıslanan uçurtma ipi iletken hale gelir ve açık bir elektrik kablosuna temas ettiğinde, elektriği, ipi tutan kişinin üzerine boşaltabilir.
Şimdi de sizin başınıza gelmemesini dileyerek senaryomuz için bir kurban seçelim ve bu da bir arkadaşımız olsun (umarız olmaz). Eğer arkadaşımız elektrik çarpmasına maruz kaldı ise ve biz de yanındaysak;

Sakın dokunmayın, kurtarayım derken ikinizi birden tehlikeye atmış olursun.
Hemen elektriği kesmek için sigortayı kapatın.
Lastik tabanlı bir ayakkabı giyin, kuru bir lastik eldiven takın.
Arkadaşınızın yakınındaki elektrikli cihazları veya kablo gibi iletkenleri uzaklaştırın.
Kendisini giysilerinden çekerek olay yerinden uzaklaştırın ve sırt üstü yatırın.
Lastik tabanlı ayakkabınız veya lastik eldiveniniz yoksa sakın dokunmayın, hemen ilk yardımı veya bir hastaneyi arayarak ambulans çağırın.
Diyelim sizin de boş bir anınıza denk geldi, elinizde olmayan sebeplerle elektriğin damarına basacak ters bir hareket yaptınız ve elektrik de sizi şöyle bir çarpıverdi. Ne yapmanız gerekiyor?

Alo? Hayatta mısınız? Hemen toprak bir alana gidin ve yere uzanın.
Biraz kendinize gelince en yakın hastaneye gidip elektriği şikayet edin.
Boğulmalar: Yaşamımızın devam edebilmesi için yapmamız gereken ilk şey nefes almak, bunu bilmeyenimiz yok herhalde. Peki nefes almamızı engelleyecek her şey yaşamımız için tehlike oluşturuyor mu? Evet hem de çok Bu tehlikeyle suda yüzerken karşılaşabileceğimiz gibi karada çekirdek yerken veya sakız çiğnerken de karşılaşabiliriz. Biz yazı bahane edip suyu tercih edelim ve yine bir arkadaşımızı senaryomuza kurban verelim; suda oynuyoruz, biraz da derin gibi, ters bir durum oldu ve arkadaşımız su yutup çırpınmaya başladı. Ne yapalım?

Sakın yanına fazla yaklaşıp can havliyle size sarılmasına izin vermeyin, bu durumda ikiniz de çok zor duruma düşersiniz; size dokunduğu anda istemeden sizi de suya çekecektir.
En iyisi biraz yaklaşıp saçından yakalamak; tuhaf gibi görünüyor, ama doğrusu bu. Becerebilirseniz sığ bir yere kadar saçından sürüklemeniz gerekiyor.
Fazla su yutup kendini kaybettiyse hemen sırt üstü yatırıp başını iyice arkaya yatırın, nefes almasını kolaylaştıracaktır.
Suni solunum ve kalp masajı yapmasını biliyorsanız veya etrafta bilen biri varsa ne ala, bilmiyorsanız hiç kalkışmayın.
Solunum ve kan dolaşımı düzelmeden kurbanımızı taşımak da çok sakıncalı, iyilik yapalım derken kötülük yapmış oluruz; en iyisi hemen en yakın hastaneden acil yardım isteyin.
Kesikler: Ekmek keserken sevgilini düşünmek, salata doğrarken konser biletini nasıl koparacağının hesabını yapmak, konserve açarken filmi kaçırmamak için aceleci davranmak… Bunların hepsi "acısı günlerce süren kesikler" olarak geri dönüyor. "İyi de sürekli 'şimdi ekmek kesiyorum, şimdi de domatesi soyuyorum, işte bu da salatalık, bakınız ince ince kıyıyorum' şeklinde bir dikkat göstermemiz mümkün değil, ayrıca da çok sıkıcı" diyorsunuz, öyle mi? Peki o zaman, bu dikkatsizliğinize ve hazır cevaplığınıza ceza olarak, bu kez sizi kurban seçiyoruz. Buyurun bakalım, elinizi kestiniz:

Kesilen yerin üzerini mutlaka çok temiz, mümkünse hijyen bir gazlı bezle 5-10 dakika sıkıca bastırın.
Yaranın üzerini tamamen saracak şekilde bir plaster yapıştırın veya bir başka gazlı bezle sıkıca bandaj yapın.
Kanayan bölgeyi mutlaka yükseğe kaldırın, bacağınızdaysa eğer yere yatıp duvara dayayın.
Eğer bandajdan kan sızıyorsa üzerine tekrar bandaj yapın, ama ilkini sakın çıkarmayın, kanama tekrar başlayabilir.
Kanama tamamen (ama tamamen!) durduktan sonra yarayı sabunla yıkayarak temizleyin.
Varsa oksijenli suyla da temizledikten sonra bir yara bantıyla kapatın, yoksa suyla temas eder ve yaranız geç kapanır.