Psikolog Sevda S. Yurtseven; aşırı sıcaklarda insanların kolay riske girdiğini, daha fazla para harcadığını ve gereksiz yere alışveriş yaptığını söylüyor

Aşırı halsizlik, mutsuzluk ve tahammülsüzlük... Yaz aylarında; sıcaklığın ve nem oranının artmasıyla beraber, ruh hali değişiklikleri de çok sık karşımıza çıkıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Sevda Sevimli Yurtseven; sıcakların psikolojik olarak üzerimizdeki etkilerini ve bu ani ruh hali değişiklikleriyle başa çıkabilmenin yollarını anlattı.
Stres; organizmanın yaşadığı değişikliklere uyum sağlarken gösterdiği tepkidir. Sıcak ve nemle birlikte artan stres; panik atak başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığın şiddetini de artırabilir. Sıcaktan dolayı kalp atışının hızlanması, nefes almada sıkıntı yaşanması; panik atak hastaları tarafından yanlış değerlendirilip atakları tetikleyebilir. Depresyonda olanların sıkıntıları da sıcak havalarda şiddetlenir.

HAREKETSİZLİK MUTSUZ EDER
Nem arttıkça; mutluluk, sevecenlik, kendini enerjik hissetmek gibi 'iyi duygular' azalmaktadır. Kişi bu hava şartları altında kendisini çok huzursuz, rahatsız, huysuz ve aksi hissedebilir. En basitinden; aşırı sıcaklarla beraber dışarıdaki aktivitelerin azalması, kişide hayal kırıklığı ve huzursuzluk yaratabilir. Hareket eksikliği, kişinin kendisini depresif hissetmesine neden olabilir.
Yüksek sıcaklığın risk almayı artırdığı da bir gerçek... Bu havalarda insanlar fazla düşünmeden hareket etmektedirler. Dolayısıyla havaların aşırı sıcak olduğu günlerde; boşanma, yeni bir iş açma ya da evlenme gibi önemli kararları ertelemekte fayda var. Ani tepkiler, yanlış kararların alınmasına neden olabilir.

DAHA COŞKULU HİSsEDERLER
Öte yandan sıcaklarla birlikte kişiler kendilerini daha coşkulu hissederler, bu durum da çok daha kolay riske girmelerine sebep olabilir. Bu yüzden insanların gereksiz yere alışveriş yapma ihtimali de artıyor. Özellikle yaz aylarında bir ihtiyaç listesi hazırlanmalı ve alışveriş bu liste doğrultusunda yapılmalıdır. Böylelikle gereksiz yere para harcanmasının ve ikinci bir stres yaşanmasının da önüne geçilebilir.

BOL BOL AYRAN VE MADEN SUYU İÇİN!
Yeterince sıvı tüketimi olmazsa vücudun dengesi bozulur; halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, sinirlilik başlar. Yaz aylarında bol bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Özellikle su, maden suyu, ayran gibi şekersiz ve asitsiz içecekler vücudun mineral dengesini korumaktadır. Ayrıca yağlı ve salçalı ağır yemeklerden kaçınmak gerekir.

ÖNEMLİ İŞLERİ SERİN YERDE TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN!
Yüksek sıcaklıklar dikkat ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle hayati önem taşıyan işler; daha serin ortamlarda tekrar tekrar gözden geçirilmelidir. Böylelikle önemli hataların önüne geçilebilir.
Psikolojik rahatsızlığıkları nedeniyle ilaç kullanan kişiler; sıcaklarda ilaçlarını düzenli olarak almayı ihmal etmemelidir. Aynı zamanda serin ve klimalı ortamları tercih etmeleri de kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca bu kişilerin öfkelenmelerine neden olabilecek ortamlardan uzak durmaları da gerekmektedir.

DAHA ÇOK KORNA ÇALINIYOR
Sıcak havalarda uyku problemleri çok sık görülmektedir. Yetersiz uyku; bitkinlik, yorgunluk, isteksizlik gibi durumları da beraberinde getirmektedir.
Yüksek sıcaklıklar, kişilerin daha saldırgan davranışlar sergilemesine de neden olabiliyor. Yapılan araştırmalarda; sıcakların suç oranlarını artırdığına dair istatistiksel veriler bulunmaktadır. Öte yandan bu havalarda insanlar çok daha tahammülsüz ve sinirli olmaktadır. Hatta Amerika'da sıcak havalarda daha fazla korna çalındığına dair çalışmalar vardır.

STRES ALTINDA OLANIN GÖZ BEBEĞİ BÜYÜR!
Strese giren birinin kalp atışı hızlanır, kan basıncı yükselir, sindirimi yavaşlar, depolanmış şeker kana karışır, göz bebekleri büyür ve solunumu yavaşlar. Tüm bu yaşananların nedeni, kişiyi dikkat ve kuvvet gerektiren işlere hazırlamaktır.

ALGILAMA ŞEKLİ ÖNEMLİ
Stresin etkileri, kişiden kişiye değişmektedir. Bazıları için stres yaratan bir durum, bazılarına önemsiz gelebilir. Aslında bir olayın stres verici olup olmadığını, kişinin algılama şekli belirler. Bunda da onun yetiştirilme tarzı, aile ilişkileri ve kişilik özellikleri çok etkilidir.

ESNEK OLMAK GEREKİR
Yeni koşulları kabullenebilmek, değişime tepkili olmamak ve olaylara biraz daha esnek bir bakış açısıyla yaklaşabilmek, stresle başa çıkmayı sağlar. Her olayda kendilerini suçlayan, başkalarını sürekli düşman olarak algılayan ve yeterince olgunlaşmamamış kişiler, stresle başa çıkmada çok daha fazla zorlanır.