Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. İkisi de şu an burada mevcut. Ne zaman birini çıkarsız, hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarsak, cennetteyiz aslında. Ne vakit birileriyle kavgaya tutuşsak, nefrete, hasede ve kine bulaşsak, tepetaklak cehenne.

Giderken kendimi sende bırakmayı diliyordum, gördüm ki sana hiç gelmemişim... Anladım ki iyi niyetlerle dolu temenniler yalana sıvanmış teşekkürlerde, boğuluyormuş.... Merhabanın boynunu bükene elveda demek zulümmüş. Zülüflerinden zûl akan yare, sancıyan.

Hazret-i şems’i, konuşup nasihat etmesi için bir meclise davetetmişler. Meclise girer girmez köşe bir yere oturunca kendisini baş köşeye davet edenlere de şu cevabı vermiş: adam adamsa oturduğu her yer köşe olur ona! adam adam değilse, köşe bile eşik olur.

Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden iyi olmayacağını ?

Aşık olmakla sevmek arasındaki farkı sormuşlar (?) cevaplamış şems: senin baktığına herkes bakar; ama senin onda görebildiğini herkes göremez. Herkes aşık olabilir; ama hiçkimse senin gibi sevemez. Tek fark sensin. Seni özel kılan sevdiğin değil, sevgin.

Hakiki dost allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan allah kullarının ayıplarından, günahlarında.

Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet, allah dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlıkgeliyorsa aklına, demek ki sende korku ve utanç içindesinçoğunlukla. Yok eğer, allah dendi mi evvela aşk, m.

Bu nicelik ve nitelik dünyasının ucunda dertli sesiyle konuşan bir adam durmakta ! gözü kartallarınkinden bile daha keskin yüzü şahididir gönül ateşinin iç ateşinin yakıcılığı artıyor her zaman arzuyla dolu bir ruhtan , yanan bir avuç topraktı aşk ve sarh.

Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa, sen nasıl elini uzatmazsın ? allah seni insanlara sevdirmek istiyor, allah senin dağılmış parçalarını topluyor. Aşka nankörlük etme!!.

Önce sevgiyi anlayalım.

Aşık odur ki, allah'tan aldığı aşk emanetini allah'a verir. Aşk mezhebinde her şey yüce aşk'a kurbandır.

Cehennem gibi olmalı, cehennemi bile yakıp yandıracak bir gönül istemeli.. Ki o gönlün önüne iki yüz deniz çıksa, hepsini de yaksın, yandırsın. Onun tek bir dalgası bilindik denizlere taş çıkartsın.

Kader; yolun tamamını değil,sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir. Ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse, ne hayatın hakimisin,... Ne de hayat karşısında çaresiz.

Bazen uzaklaşmak gerekir, yakınlaşmak için.. “bazen hatırlamak gerekir, hatırlan... Mak için.. “bazen ağlamak gerekir, açılmak için.. “bazen anmak gerekir, anılmak için.. “bazen de susmak gerekir, duymak için.

Kainat yek vücut, tek varlıktır. Herkes ve herşey görünmez iplerle birbirine bağlıdır. Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının, hele hele senden zayıf olanın canını yakma. Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi, tüm insanlığı mutsuz edebil.

Şaşarım seven insan nasıl uyur? aşıka her türlü uyku haramdır.

Aranızdaki bütün perdeleri tek tek kaldır ki, tanrı'ya saf bir aşkla bağlanabilesin. Kuralların olsun ama kurallarını başkalarını dışlamak yahut yargılamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur dost. Ve sakın kendi doğrularını putlaştırma! inancın bü.

Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

İşimiz allah'a kalmışsa, olmuş bil!.

Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz... Senden yepyeni taptaze bir sen zuhur edebilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.

Şu dünyada semadaki yıldızlardan daha fazla sayıda sahte hacı hoca şeyh şıh var. Hakiki mürşit seni kendi içine bakmaya ve nefsini aşıp kendindeki güzellikleri bir bir keşfetmeye yönlendirir. Tutup da ona hayran olmaya değil.

Kaç ask eleginden geçmem lazim, yedi deryayi bir yudumda içmek için?

Ey aşk! sen öyle bir kişisin ki, dünya tokları, senin vuslatının açlarıdır.

Sen nasıl bir pınarsın mevlana'm, içtikçe daha çok susadığım.

Her insan için bir aşık olma zamanı vardır , bir de ölmek zamanı.

Gökleri bir mendil gibi dürüp avucuna almalı.. Sonsuz zevalsiz çerağı, bir kandil gibi gök kubbesine asmalı.

Esas kirlilik, dışta değil içte, kisvede değil, kalpte olur. Onun dışındaki her l... Eke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle”deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya ai.

Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Sen darda olduğun vakitlerde , sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın en güzel çareleri düşünürsün uygularsın.. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa o zaman teslim olmayıp kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Kendi iç huzurunu bozarsın.

Bir şey yap. Güzel olsun. Çok mu zor? o vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? güzel bir şey gör. Veya, güzel bir şey yaz. Beceremez misin? öyleyse güzel bir şeye başla. Ama hep güzel olsun. Çünkü "her insan ölecek yaşta. " geç kalmayasın.

O bir arslan gibi savaşa atılsın, onun timsah gibi bir kalbi olsun! o yeryüzünde kendisinden başka kimseyi bırakmasın! hatta kendisiyle bile savaşa girsin.

Kadın; bilene nefes, bilmeyene nefs tir.

Bana göre aşık öyle olmalı ki, şöyle bir kalkınca, her tarafı ateşler sarsın; her tarafta kıyametler kopsun.

Sana dilsiz, dudaksız sözler söyleyeceğim bütün kulaklardan gizli sırlardan bahsedeceğim bu sözleri sana, herkesin içinde söyleyeceğim ama senden başka kimse duymayacak kimse anlamayacak.

Eğer susarsan konuşman daha aydınlık olur.. Çünkü sükutta hem sessizliğin ışığı,hem de konuşmanın faydası gizlidir.

İnsanlar maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor.

Eğer çok konuşmak faydalı olsaydı allah iki ağız, bir kulak verirdi. Onun için, çok dinleyip az konuşmak gerek.

İşimiz allah'a kalmışsa, olmuş bil.

Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa.. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet; çünkü hayat çok kısa.

Dedim ki : etrafında dolaşsam beni kınıyorlar?! dedi ki : zaten biz, kınanmadık sevgi görmedik ki.

Dostluk gül olmaktır yaprağı ile de dikeni ile de.

Gençliğimde aradığımı yaşlılığımda buldum , neylersin. Ya ben erken geldim ya sen geç kaldın vuslata , neylersin. Kader!.

Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur.

Ey gönül !şimdi sorarım sana, hangi aşk daha büyüktür.. ?anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?

Ey celaleddin talipsen yüreğime , yalnızlığını adayacaksın bana.

Sende o var bu var , falan dedi var , falan anlattı var , peki sende senden ne var mevlana?

Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa , o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?

Nazlı nazlı yükselir köpük, derken pat diye sönüverir. Herzaman başkalarından öğrenmeye açık ol. En iyi bildiğin konularda bile köşeli düşünme, büyük konuşma. Cümlenin sonuna nokta değil, ünlem değil, virgül yahut üç nokta koy. Açık bir kapı bırak daima.

Birini nekadar çok aşağılar yahut dışlarsan, onun durumuna düşme ihtimalin o kadar artar. Kainatın matemetiğidir. Bir koyar, bir alır insan. Bilmeden kendi hesabını dürer diyor dost… hiçbir konuda emin olma diyor dost… kendini ayrıcalıklı sayma. Konumuna.

Senin gönlün değişirse dünya değişir.

Bildiklerini unut. Diyor dost. Gel al eline bir silgi, şu yeni başlayan güne bilgilerini silmekle başla. Zanlarını, yargılarını, önyargılarını ve dahi bütün genellemelerini koy bir çuvala ve hepten terk et. Gıybet etme sakın,… bil ki dedikodu denilen şey.

Şeytanda insandaki özelliklerin birisi hariç hepsi vardır. Şeytanda eksik olan tek nimet aşk.. Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır.

Bazen arkasına dönüp bakması gerekir insanın; nerden geldiğini unutmaması için.

Bil ki güneşe bakmaya cesareti olmayan gölgede kalmaya, gölgeyi ışık sanmaya mahkumdur.

Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeltenmeyeceksin! grisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.

Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

Aradığın şey o kitaplarda değil, aradığın şeyi okuyarak bulamazsın. Sende eksik olan şeyi gözlerinle tamamlayamazsın. Aradığın şeyi dünya’da arayacaksın, aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları, sayfalarca.

Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil.. ! kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol; silenlerden değil.

Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Alimken arif oldun peki aşık olmaya namzet misin?

Eğer allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

Gel bakalım ateşle nasıl oynanır göstereyim.. Gör bakalım ateş mi seni yakar, sen mi ateşi?

Dürüstlük bir şehirdir, ben de o şehrin sultanıyım, onda kendim yaşayayım, kendim öleyim, kendim korunayım.

Kuralların olsun, ama kurallarını başkalarını dışlamak yahut yargılamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost ve sakın kendi doğrularını putlaştırma! inancın büyük olsun, ama inancınla büyüklük taslama!.

Her şey çok olunca ucuzlar; edep bunun aksinedir, o çoğaldıkça değeri artar.

Yaşarım mutlu olurum, yaşarım mutlu ederim, tabiki mutsuzda olurum ama yaşadığım... Sürece umutsuz, şükürsüz olmam. Aldatmaya çalışanlar aldanırlar, güvenim kaybedilir hep ama ben hep kazanırım.

Her yolun bir adabı vardır. Allahı sevmenin de bir adabı vardır.. Derviş sadece gönlü geniş ve ruhu gezgin bir sufi demek değildir ki.

Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir; mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye eşit mesafeden bakabilmektir.

Şeriat der ki: seninki senin, benimki benim. Tarikat der ki: seninki senin, benimki de senin. Marifet der ki: ne benimki var ne seninki. Hakikat der ki: ne sen varsın, ne ben.

Musikinin ritminde bir sır saklıdır; eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.

Bir kişi allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa allah da onu başkasına muhtaç etmez.

Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?

Söylediklerimin hepsinden vazgeçtim, pişman oldum. Çünkü ne sözde mana, ne de mana da söz kaldı.

Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği. Yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan ; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir.

Hayata tepeden bakarsan insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak. O zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün.

Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor ? o vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor ? öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin ? o zaman güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü; her insan ölecek yaşta….

Bazısı gelirken, bazısı da giderken gönül açıklığı verir. Dikkat et ve iyi bak ki, sendeki bu gönül açıklığı giderken mi yoksa gelirken mi beliriyor?

Elalem şarap içer sarhoş olur, biz aşk ehliyiz içmeden sarhoş olmuşuz.

Anladım ki: insanlar; susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar.... Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar.. !.

Kalp midir insana sev diyen yoksa yalnızlık mıdır körükleyen? sahi nedir sevmek; bi muma ateş olmak mı,yoksa yanan ateşe dokunmak mı?

Kır kalemin ucunu. Bundan sonraki yolculuğumuz aşk yolculuğudur. Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.

Hüzün ki en çok yakışandır aşıklara. Yandık, yakıldık; ama hüzünden yana asla yakınmadık. Ne de olsa biz mahzun bir peygamberin ümmeti değil miyiz? hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yârimden de.

Hayatta her şey olabilirsin; fakat mühim olan hayatın içinde "insan" olabilmektir.

Kalp ruha der ki :ben severim, aşık olurum;ama acısını nedense hep sen çekersin. Ruh da cevap verir : sen yeterki sev.

Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunay.

Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Sanmayasın ki; aşk akıl işidir. Gül ki her gönlün mürşididir. Kimini kokusuyla şad eder. Kimini de dikeniyle irşad eder.

Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir.

Ey aşk! seni senelerce yaban ellerde, hoyrat dillerde aradım. Oysa bendeymişin bilememişim. Oyalanmışım. Kalakalmışım.

Sen ol da; ister yâr' ol, ister 'yara'; lütfun da başım üstüne, kahrın da.

Sözler hakikat değildir ağızdan çıkan seslerdir. Hakikati öğrenmek için söze değil yaşamaya ihtiyaç vardır.

Yolu, hayatın tazeliğinde itiraf ve ifade etmektir.

Yaşarken anlayamadıkları değerleri, öldükten sonra anlamanın kimseye faydası yok. Sevdiğinizi dirileştirmenin.

İnsanoğlunun edepten nasîbi yoksa, insan değildir. İnsan ile hayvan arasını ayıran edeptir.

İlim üç şeydir: zikreden dil, şükreden kalp, sabreden beden.

Diyorlarki dost acı söyler? acıyı söyleyene dost denilmez ki. !seni sevmeyen acı söyler dostun sana söyleyeceği acı dahi olsa senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.

Otunu, suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme! yoksa, 'kaçırcağın keçilere' çobanlık yapamazsın... !.

Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır.

Kapımıza değil ; kalbimize vuran buyursun !.

Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil.

Hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yârimden de.

Ey insan kaf dağı kadar yüksekte olsanda, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma... Herşeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün.

Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma.

Anladım ki insanlar; susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar.. Ama yanılıyorlar.

Sen ol da, ister yâr ol ister yara. Lütfun da başım üstüne, kahrın da

Tebessüm bedavadır; vereni üzmez, alanı mutlu eder.