Rakı içilmeyecekse, kavunla peynir niye var. Sigara içilmeyecekse, yağmurla çay. Madem aşık olunmayacak, kadınlar ve adamlar niye.. Madem büyük yanlışlar ve acayip maceralar olmayacak, niye hayat?

Biriktirdiklerini sürüklerken insan hareket edemeyecek kadar ağırlaşıyor.

Acı mühim değil, umut yoruyor insanı.

Her ilişkinin gizli bir mezarlığı vardır. Eğer iki kişiden biri bu mezarlığı yalnız ziyaret etmeye başlamışsa pek yakında o mezarlık, ilişkinin de ebedi istirahatgahı olacak demektir. Sakın o mezarlığı yalnız ziyaret etme. Ne olursa olsun yanındaki adamı da sürükle. Yoksa bir gün o mezarlıkta yalnız kalırsın.

Yarım kalmış bir hikayeden daha çok kanayan hiçbir şey yoktur.

Kurşun kalemle yaptığı temiz ödev hatasını parmağıyla silmeye çalışan silgisiz bir çocuk gibisin; neye dokunsan leke bırakıyorsun.

İnsan çok yalnızken, bir tane daha kendinden doğuruyordu içinde, 'korkma' desin diye.

Sen bu ülkeyi sevmeye, kimsenin cesaret edemediği yerlerden başla

Zulüm isyan ettirmez. İnsanın kendinden büyüktür sabrı. Ama zulüm, insanı insanlıktan çıkarır. İnsan sefaletini görür, utanç biriktirir. İnsan zulme değil bu utanca katlanamaz. Utançtan kaçmak için bütün yollar tükendiğinde isyan başlar, ondan önce değil. Kalabalıklar, liderlere değil bu utancın dayanılmazlığına iman eder. İşçiler de, yoksullar da, halklar da, işgale uğramış ülkelerin ulusları da ayaklanarak bu utancı savmak isterler.

Bir dostum, sevgilisi 'Şişmanlıyorum!' deyince demiş ki sevgilisine: 'Ne güzel! Seveceğim alan artıyor! Dokunacağım yerler çoğalıyor!

Üç tarafı denizle; Dört tarafı kederle çevrilidir bu toprağın…

Bizim sözcüklerimiz gözümüzün arkasından geçiyor. Beş para etmiyor bu yüzden deliliğimiz; çünkü herkes ağzıyla konuşuyor. Herkes ağzıyla deliriyor.

Kucağına yatıp boş boş konuşamadığınız kaç " arkadaşınız " var hayatınızda ? Niye varlar hayatınızda ?

Bütün kadınların kafası karışmasın da ne halt etsin; karşılarında onlardan süper kahraman olmalarını bekleyen adamlar varken, güzel olmaları, hamarat olmaları, gerektiği kadar ve doğru yerde zeki olmaları gerekirken, hep bakımlı, hep istekli, hareketli, eğlenceli, uyumlu olmaları gerekirken ne yapsınlar... Kıskanç olmayacak, anlayışlı olacak, yeri geldiğinde her türlü sohbete adapte olabilecek, yeri geldiğinde dışında kalıp sadece hizmet edecekken, çocuk doğuracak, hamileyken diğer güzel kadınlarla başa çıkmak zorunda kalacakken ne yapsınlar; düşünmeyip de ne halt etsinler. Karışmasın mı kafaları?

Sen olarak yaşamanın ne olduğunu onlar nereden bilecek ki?

Umut pek güven duyduğum bir sözcük değil, ben inadı tercih ederim. Umudum yok olsa bile inadım var. İnsanın, yine de, her şeye rağmen iyi olabileceğine, bu ülkenin içinde, dövüldükçe içinin çok derinine kaçmış bir iyilik tohumu olduğuna dair bir inatçı imanım var. Benim de, benim gibilerin de bu ülkeye dahil olduğunu söylemek, sonra yeniden söylemek için sağlam tutmaya çalıştığım bir inadım var. Biz varız. Yani biz de varız.

Öyle bir suçluluk duygusu var ki bende, yemeğin yemediğim yarısının bile kalbinin kırıldığını düşünüyorum.. Böyle yaşamak kolay olmuyor elbette.. İnsan, yaşamayı becerebilenlerin karşısında donup kalıyor.. Yani merak ediyorum, insanlar nasıl oluyor da yaşamaya ara vermek istemiyorlar...

Hava bir tuhaf. Hayal kurmaya yönelik bir tutum var havada. Kaçmaya müsait bir bulutluluk. Bir balkon olsa şimdi. Kimsenin seni tanımadığı bir şehirde. Kahvenin içine konyak kendiliğinden düşse, kocaman bir hırkanın içinde olsan şimdi sen. Bir şeyi terk etmiş olsan. Mesela bir şehri. Mesela kendini, yüzünü filan mesela…

Çözül ve sar kendini, yeniden çözül ve yeniden sar sonra. Böyle işte. İnsanı öyle fena yapar. Hiç bitmesin istersin. Niye? Çünkü insanda öyle bir yer var. İnsan kaybolmak ister çünkü. Bakma sen söylediklerine, insan kendini feda etmek ister. Bir acıda, bir sevinçte, bir kavgada, bir hikayede erimek ister. Başka türlü katlanamaz aslında kendine. O yeri, bir tek o biliyor, o alçak ömür hırsızı!

Sevmek,acı çekmek.Umut büyütmekten daha kolay. Acı gelip geçer ama umut bitmek bilmeyen bir hayal. Umut bitmek bilmeyen hayyaller dolu bir serüven. Sevdiğiniz kişiyle ilgili bir şeyler hayal etmek ama o hayallerin gerçek olmaması kadar kötü birşey yoktur sanıırm. Bu yüzden diyorum ki 'Acı mühim değil,umut yoruyor insanı.

Özgürlük bazen kudurmuş bir ırmak gibidir; çamur da getirir. O dönemlerde insanlığın derin bilgisine inanmak gerekir. İnsanlığın kalıcı anlamını kudurmuş nehrin çamurundan korumak gerekir.

Dilini Bilmediği Bir Yerde Ağlamak Fenadır. Çünkü Seni Senin Dilinde Susturacak Kimse Yoktur. Böyle Ağlayınca da kendisininkinden başka bir dille susturulamaz insan.

Döven erkek, erkek değildir!

Şimdi ben, biraz yorgun ve ağırım. Bu yüzden işte, genç olabilirim, ama toy sayılmam.

Sana da olur mu? Sabahları en tuhaf şeyleri düşünürüm ben. Geriye kaç sabah kaldığını mesela. Bir aceleyle yaşamak ister insan böyle olunca. Binlerce şeye aynı anda başlamak istersin..

Biri birine aşık olsa keşke bugünlerde. Bir adam bir kadına bir söz verse.Kaçsalar.Tepetaklak olsa bir şeyler.İtalya'ya gitseler mesela.Sonra haberlerini alsak.İşler beklenmedik bir şekilde yolunda olsa..Hep birlikte yeniden,tüm kalbimizle inansak hayata.Olacak şey değil ya,neyse..

Faşizm, insanlığın insanlıktan ağır ağır sıyrılarak çıkmasıdır.

Ahlaksızlık sevişmekle ilgili bir şey değildir çünkü, merhametsizlikle ilgilidir daha ziyade. Kayda Geçsin.

İnsan kendine ihanet ederek öğrenir ihanet etmemesi gereken kişinin kendi olduğunu.

Bir insan bir insanda başka bir hayatın kapısını görünce aşık olur. İnsan, yarası yarasına denk geleni seviyor demek ki.

Kadınlar, dünya üzerinde yaşayan, verilmiş sözlere inanan son canlı türüdür.

Biz, çok güldüğümüzde daha gülerken ağlayacağımızı düşünüp suratını asan insanlarız.

Hayatlar evler gibi olabilse keşke. Kapısına kilit vurup biraz dışarı çıkabilseniz. Selam veren tanıdıklara, 'kusura bakmayın ben bir süreliğine ben değilim, kendim de. Tatildeyim' diyebilseniz.

Sende ne çok fazla şey var şimdi. O yüzden gidemiyorsun belki. Tıklım tıklımsın sen; ellerin ana baba günü. Bırak, sıkı sıkı tutmadığında seni bırakacak olan sesleri.

Bir insan bir insanda başka bir hayatın kapısını görünce aşık olur. Ne mutluluktur öte yandaki, ne de tadıyla meraklandıran bir acı. Aşk diye buna denir: bir insan bir insanda tekinsiz bir ev görür. İnsan, yarası yarasına denk geleni seviyor demek ki.

İnsan, yarası yarasına denk geleni seviyor demek ki.

Herkes kendi günahını unutur, ama kimse alacağı intikamı unutmaz.

Ne yaparsan yap sadece bir hikaye kalıyor geriye. Anlatılınca yalan gibi, hiç olmamış gibi gelen.

Sakın, dedi kendine, korkma. Bir hafta önceydi, anlamıştı. İnsan çok yalnızken, bir tane daha kendinden doğuruyordu içinde, korkma, desin diye.