Öyle bir an düşünün ki Batı dünyamızda rönesans, reform, 12. yüzyıl sonunun bilimsel ve kültürel ihtilali, Fransız ihtilali ve sanayi ihtilallerinin hepsi, bir insan hayatının içine yığılmış olsun ve bunlar kanunla sınırlı kılınsın. İşte Atatürk, 1920- 1930 yılları arasında, bu kadar kısa bir süre içinde ve hiçbir ülkede uygulanmamış en ihtilalci bir programı gerçekleştirdi.
Arnold ToynbeeArkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetişir, şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip oldu. Mustafa Kemal'in dehasına karşı elden ne gelirdi.
David LloydÇağımızın en büyük liderlerinden biriydi. Türkiye'nin dünyanın en ileri ülkeleri arasında, hak ettiği yeri almasını sağlamıştır.
General Douglas Mc ArthurCihanı hayran bırakan bu Türk, Türkler'in göğsünü Türk olduklarından, tarihlerinden ve dillerinden dolayı bir daha kabartmıştır ve Türkiye'nin geleceği için, geçmiş yüzyılların toplayabildiğinden daha fazla bir kudret toplamıştır.
General SherrillBen şimdiye kadar, on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım, bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum, Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.
Sir Charles