Her doğrunun iki yüzü vardır, birini kabullenmeden önce, iki taraftan da bakmış olmak her zaman daha iyidir.
A. ClaudiusKoyunu, kurt saldırısından kurtaran çoban, koyuna göre kurtarıcı, kurda göre ise özgürlüğüne engel olunan insandır. Demek ki koyun ile kurt arasında, özgürlük tanımı açısından farklar vardır.
Abraham LincolnBir adam güzel bir kızın yanında bir saat oturursa, bu ona bir dakika gibi gelir. Fakat o bir de sıcak bir sobanın üzerinde bir dakika otursun, bu ona bir saatten de daha uzun gelir, işte izafiyet budur.
Albert EinsteinOlumlu ve olumsuz, sadece aynı paranın farklı taraflara bakan iki yüzüdür.
Al SchneiderBazı insanlar, güllerin dikeni olduğundan yakınırlar, ben ise dikenlerin gülü olduğuna şükrederim.
Alphonse KariBaşarılı olanlarla başarısız olanlar arasındaki fark, yaşam deneyimleriyle sahip oldukları kaynaklara, bakış açılarından kaynaklanmaktadır.
Anthony RobbinsAğacı seyreden, ormanı göremez.
Attilâ İlhanBir insan bir kaplanı öldürürse spor, bir kaplan bir insanı öldürürse yırtıcılık olur.
Bernard ShawAteşli konuşma yapan kişilerden sakının, bağıran kişilerden sakının, çok fazla duygusal sıfatlar kullanan kişilerden sakının, size düşmanınızı gösteren kişilerden sakının, bu tür kişiler algılarınızı tıpkı bir aşçının tavada patates kızartısı gibi kızartmak isterler, kontrol aşçıdadır.
Edward de BonoGöz bozukluğu gördüklerimizi sınırlar, görüş bozukluğu ise yaptıklarımızı.
Franklin FieldEğer başarının herhangi bir sırrı varsa bu diğer insanın görüş noktasını anlama ve olayları kendi açınızdan görebildiğiniz kadar, onun açısından da görme yeteneğinizde yatmaktadır.
Henry FordHer çağda dünyayı yepyeni bir bakış açısıyla değerlendiren, bir dönüm noktası vardır.
Jacob BronowskiBir karıncaya göre; arslan, kaplan ve çıngıraklı yılan şefkatli ve iyi huylu hayvandır. Ördekler ve kazlar ise yırtıcı hayvanlardır, her şey sizin görüşünüze bağlıdır.
Jimm M. PowerHepimiz aynı gök kubbenin altında yaşıyoruz; ama hepimiz aynı ufka sahip değiliz.
Konrad AdenauerDoğru bir kürek suda eğri görünür, önemli olan bir şeyin görülmesi değildir, yalnız nasıl görüldüğü de önemlidir.
MontaigneBir insanın mikroskop altında gül dalının köklerini inceleyeceği yerde, onun goncasının açılışına bakıp sevinmesi daha iyidir.
Oscar WildeBuradan bir kova su gibi görünüyor; ama bir karıncanın bakış açısından engin bir okyanus, bir filin bakış açısından sadece soğuk bir içecek, bir balığın bakış açısından ise elbette onun yurdu...
Phantom Tool BoothDünyanın üstüne çıkabilen bir bakış, onu anlayan tek bakıştır.
R. WagnerBirine perdeler harika görünürken, diğerine harikalar perde görünür.
Rasim ÖzdenörenTeleskobun son bulduğu yerde mikroskop başlar, hangisinin görüşü daha büyüktür.
Victor HugoKüçük şeylerden zevk alabilmek, lüks yerine zerafet aramak, saygı istemek yerine değerli olmak, zengin olmak yerine kimseye muhtaç olmamak, sıkı çalışmak, sessizce düşünmek ve dürüst konuşmak; yıldızları, kuşları, bebekleri ve bilgileri açık kalple dinlemek, işte benim senfonim.
William Ellery Channing